به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 42859
زمان انتشار: یکشنبه 18 آبان 1393 - 13:41:33

اعتراض ایران به تحریم مجدد نهادهای ایرانی از سوی اتحادیه اروپا

اعتراض ایران به تحریم مجدد نهادهای ایرانی از سوی اتحادیه اروپا
حقوق بشر  > ایران  - سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که در شرایطی که مذاکرات هسته‌ای ادامه دارد و تلاش برای رسیدن به یک توافق قابل قبول از سوی طرف‌های مذاکرات در جریان است، اقدام اتحادیه اروپایی در تحریم مجدد برخی نهادهای ایرانی سؤال برانگیز است.

به گزارش تسنیم، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اقدام اخیر اتحادیه اروپایی در تحریم مجدد برخی نهادهای ایرانی را پافشاری غیرمتعارف توصیف کرد و این اقدام را سؤال برانگیز خواند.

مرضیه افخم اضافه کرد: در شرایطی که مذاکرات هسته‌ای ادامه دارد و تلاش برای رسیدن به یک توافق قابل قبول از سوی طرف‌های مذاکرات در جریان است، این اقدام اتحادیه اروپایی سؤال برانگیز و خلاف روند مذاکرات و تعهدات طرف مقابل می‌باشد.

سفارت کشورمان در بروکسل نیز مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را نسبت به این اقدام اتحادیه اروپا به مقامات ذی‌ربط آن اعلام کرده است.

در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و در حالی که تا پایان ضرب‌الاجل توافق هسته‌ای دو هفته‌ای بیشتر باقی نمانده، اتحادیه اروپا اعلام کرد 3 مؤسسه بانکی و علمی ایران را به فهرست تحریم‌ها بازگردانده است.

اتحادیه اروپا در تصمیم جدید خود که روز جمعه در بروکسل مورد تأیید وزرای خزانه‌داری و دارایی کشورهای این اتحادیه قرار گرفت، 4 شخصیت حقوقی و حقیقی از جمله دانشگاه صنعتی شریف را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد و بر این اساس حساب‌های مالی این مؤسسات توقیف و ورود مدیران این مؤسسات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شد.

این افراد و مؤسسات تحریم شده پیش از این نیز در فهرست تحریم‌های ضدایرانی اتحادیه اروپا قرار داشتند، اما به‌دلایل حقوقی و بنا به رأی دادگاه اروپا چند ماه پیش از لیست تحریم‌ها خارج شدند.

حالا اتحادیه اروپا اعلام کرده پس از ارزیابی و بررسی‌های بیشتر، این افراد و مؤسسات را دوباره در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

به گزارش تسنیم، این برای دومین بار است که دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان یکی از مؤسسات علمی و تأثیرگذار ایران در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد.

دانشگاه صنعتی شریف به‌همراه چند مؤسسه دیگر چندی پیش با ارائه اسنادی به دادگاه اروپا اثبات کردند که مشمول تحریم‌های غیرقانونی شده‌اند و دادگاه اروپا حکم به لغو این تحریم‌ها داد، اما وزیران دارایی اتحادیه اروپا رأی به اعمال دوباره این تحریم‌ها دادند.

پیش از این نیز وزارت دارایی انگلیس دانشگاه صنعتی شریف را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرده بود.

کد مطلب: 42859
زمان انتشار: یکشنبه 18 آبان 1393 - 13:41:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد