به روز شده: 6 ساعت و 32 دقیقه قبل
کد مطلب: 44425
زمان انتشار: پنجشنبه 23 بهمن 1393 - 13:51:11

دادگاه عالی روسیه با پوشش حجاب در مدارس این کشور مخالفت کرد

دادگاه عالی روسیه با پوشش حجاب در مدارس این کشور مخالفت کرد
کودکان  - یک روزنامه روسی از حکم دادگاه عالی روسیه برای ممنوعیت پوشش حجاب در مدارس این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، روزنامه کامرسانت روز پنجشنبه نوشت: دادگاه عالی روسیه روز چهارشنبه به شکایت جمعی از مسلمانان مربوط به منع استفاده از روسری در جمهوری 'ماردوویا' واقع در منطقه ولگای روسیه رسیدگی کرد و چنین ممنوعیتی را در سطح مدارس این کشور قانونی دانست.

مقامهای جمهوری داخلی ماردوویا که شمار زیادی از مردم آن مسلمان هستند، از اول ماه سپتامبر پارسال (10 شهریور 93) پوشش حجاب را در مدارس منع کردند و به دنبال آن هفت نفر از والدین دانش آموزان مسلمان برای لغو این حکم به دادگاه عالی روسیه شکایت کردند.

به نوشته روزنامه روسی، نمایندگان اداره مسلمانان روسیه و کلیسای ارتدوکس روس با این حکم دادگاه عالی روسیه مخالفت و اعلام کرده اند که برای لغو آن به دادگاه اروپایی حقوق بشر شکایت خواهند کرد.

کامرسانت یادآوری کرد: منع پوشش حجاب در مدارس روسیه در یک سال مباحث گسترده ای را در جامعه روسیه برانگیخته و بسیاری با این تصمیم مخالفت کرده اند.

به نوشته این روزنامه ،'سرگئی ریخوفسکی' رهبر جامعه پروتستان های روسیه و عضو شورای مذاهب این کشور هم منع پوشش حجاب در مدارس روسیه را غیرقانونی خواند که دادگاه حقوق اساسی شکایت کنندگان شامل حق آزادی مذهب و عقاید مذهبی را نادیده گرفته است.

وی افزود: قوانین مربوط به آموزش و آزادی مذهب پوشش روسری را برای دانش آموزان منع نمی کند.

پیشتر دمیتری لیوانف وزیر آموزش و علوم روسیه مخالفت خود را با استفاده از پوشش حجاب برای دانش آموزان دختر در مدارس روسیه اعلام کرده بود.

وی بتازگی در این رابطه گفته بود: هم اکنون در سطح فدرال روسیه مقرراتی برای پوشش دانش آموزان در مدارس کشور وجود دارد که هیچ دلیلی برای تغییر و بازنگری در این مقررات نمی بینیم.

لیوانف افزود: این مقررات برای سراسر روسیه واحد است و نکته اصلی آن غیر دینی (سکولار) بودن لباس های دانش آموزان است. با توجه به این مقررات، در هر منطقه روسیه، در قوانین محلی، بندی در مورد تعیین نوع لباس دانش آموزان وجود دارد.

راویل عین الدین رییس شورای مفتی های روسیه (عالیترین نهاد اسلامی این کشور) هم اخیرا در نامه ای از ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه خواسته بود تا از حق دانش آموزان مسلمان دختر برای استفاده از حجاب اسلامی دفاع کند.

پوتین در سال 2012 زمانی که مساله منع استفاده از حجاب در مدارس استان 'استاوروپول' در منطقه قفقاز روسیه و شکایت والدین یک دختر مسلمان از اخراج وی از مدرسه مطرح شده بود، ضمن تاکید بر احترام به عقاید مذهبی اتباع روسیه خاطرنشان کرد که مدارس روسیه ماهیت غیر دینی دارند و باید به این موضوع توجه کرد.

کد مطلب: 44425
زمان انتشار: پنجشنبه 23 بهمن 1393 - 13:51:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب