به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 44849
زمان انتشار: دوشنبه 25 اسفند 1393 - 11:27:05

همکاری وزارت رفاه و سازمان‌های مردم‌نهاد برای حل مسائل کودکان کار

همکاری وزارت رفاه و سازمان‌های مردم‌نهاد برای حل مسائل کودکان کار
کودکان  - مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون بر همکاری وزارت رفاه با سازمان‌های مردم‌نهاد برای حل مسائل کودکان کار تاکید کرد.

به گزارش تسنیم، روزبه کردونی اظهار داشت: با توجه به اهمیت مشکلات و مسائل کودکان در معرض آسیب و تاکید وزیر رفاه بر حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان، این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌ها در رأس امور دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این راستا اقداماتی مانند فعال کردن ظرفیت قانونی شورای ساماندهی کودکان خیابانی، فعال کردن شوراهای استانی، توجه ویژه به مسئله کودکان در شورای عالی رفاه، استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، هماهنگی بین دستگاهی و اجرای طرح‌های پایلوت در چهار استان کشور انجام شد.

مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون گفت: با توجه به اینکه طبق مصوبه هیئت دولت در سال 1384 شورای ساماندهی کودکان خیابانی مرکب از نمایندگان 11 دستگاه وظیفه سیاست‌گذاری و اجرای سیاست‌های مرتبط را برعهده دارند، نخستین اقدام فعال کردن این شورا بود که جلسات آن با حضور ویزر رفاه برگزار می‌‌شود.

وی افزود: به دلیل اهمیت مسائل منطقه‌ای و پرهیز از رویکرد دستوری و آمرانه به مسائل اجتماعی، شورای ساماندهی کودکان خیابانی در استان‌های مختلف کشور نیز فعال و تاکنون در پنج استان این شوراها برگزار شده است.

کردونی خاطرنشان کرد: علاوه بر فعال کردن شورای ساماندهی کودکان خیابانی، وزیر رفاه مسئله کودکان را در دستور کار شورای عالی رفاه نیز قرار داد و با دستور رئیس‌جمهور مقرر شد مشوق‌های تحصیلی برای بازگشت کودکان در معرض آسیب به مدرسه ارائه شود.

وی تصریح کرد: نظر به اینکه هرگونه سیاست و برنامه در حوزه اجتماعی بدون مشارکت مردم موفق نمی‌شود و در راستای حرکت به سمت شکل‌دهی عزم ملی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ایجاد ارتباط ساختاری با سازمان‌ها مردم‌نهاد در دستور کار قرار گرفت و در تمام مراحل فرآیندهای سیاستگذاری، از تجربه و دانش فعالان مدنی حوزه کودک استفاده شد.

مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون گفت: در حوزه اجتماعی بدون هماهنگی بین دستگاهی شانس موفقیت برنامه‌ها بسیار ناچیز است بنابراین بسیار ضروری است که در اجرای برنامه‌ها نیز به صورت افقی و عمودی هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی برقرار باشد؛ در این چارچوب هماهنگی و همراهی بسیار خوبی بین وزارت آموزش و پرورش، وزارت دادگستری، وزارت تعاون، سازمان بهزیستی، کمیته امداد و شهرداری تهران بوجود آمده که امید پیشرفت طرح‌ها را بیشتر می‌کند.

وی در پایان گفت: در راستای اجرای طرح ارائه مشوق‌های تحصیلی به کودکان در معرض آسیب مقرر شده است در چهار استان البرز، فارس، خوزستان و تهران این طرح به صورت پایلوت برگزار شود. هم اکنون این طرح در حال اجراست و برآورد ابتدایی این است که در پایان طرح 5 هزار کودک بازمانده از تحصیل به مدرسه برگردند؛ نتایج اولیه این طرح در اردیبهشت سال 1394 اعلام خواهد شد.

کد مطلب: 44849
زمان انتشار: دوشنبه 25 اسفند 1393 - 11:27:05
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب