به روز شده: 34 دقیقه قبل
کد مطلب: 45223
زمان انتشار: سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 - 14:54:08

هدایتی: دلیل اجرایی نشدن طرح‌های حوزه زنان فقدان ضمانت اجرایی است

هدایتی: دلیل اجرایی نشدن طرح‌های حوزه زنان فقدان ضمانت اجرایی است
زنان  - یک کارشناس امور زنان با انتقاد از اجرایی نشدن طرح‌ها و قوانین در حوزه زنان گفت: مسئولان امور زنان و نمایندگان مجلس از مشکلات و معضلات حوزه زنان آگاهی دارند اما دلیل اجرایی نشدن طرح‌های حوزه زنان فقدان ضمانت اجرایی مناسب است.

به گزارش فارس، پروین هدایتی با اشاره به اجرایی نشدن طرح‌های حوزه زنان گفت: مشکلات و معضلات حوزه زنان بارها لیست شده است و هم مسئولان حوزه زنان و هم نمایندگان مجلس از آنها اطلاع دارند، زنان سرپرست خانوار، بیمه زنان خانه‌دار، افزایش مرخصی زایمان و ایجاد اشتغال خانگی و موارد دیگر از جمله این مشکلات است.

وی ادامه داد: مشکل اجرایی نشدن طرح‌های حوزه زنان نداشتن ضمانت اجرایی است که باید برای اجرای این قوانین این ضمانت اجراها در نظر گرفته شود ما در بسیاری موارد ضعف بخشنامه‌ای نداریم اما در عمل با معضلاتی مواجه می‌شویم که نمی‌توانیم آنها را عملیاتی کنیم.

این کارشناس امور زنان خاطرنشان کرد: مثلا در مورد افزایش مرخصی زایمان عده‌ای مطرح می‌کنند که این موضوع به نفع زنان جامعه نیست چون بسیاری از کارفرمایان قبول نمی‌کنند 9 ماه نیروی کار خود را از دست بدهند و در برخی مشاغل نیز حضور افراد ضروری است و مخصوصا در بخش‌های خصوصی این موارد بیشتر دیده می‌شود.

هدایتی خاطرنشان کرد: در اینگونه موارد باید تسهیلاتی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته شود تا از طرف آنها مانعی در این مسیر ایجاد نشود  و برخی موارد نیز نیازمند فرهنگ سازی است به عنوان مثال وقتی هم اکنون سیاست کلی جامعه افزایش فرزند آوری و مقابله با کاهش جمعیت است در نظر گرفتن یک‌سری مشوقها و تسهیلات برای کارفرمایان به تسهیل برنامه‌ها منجر می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال یکی از قوانین در مورد افزایش مرخصی زایمان این است که زنان شاغل پس از گذراندن مرخصی خود با همان پست و سمت قبلی به کار خود بازگردند و پس از مرخصی سمت خود را از دست ندهند اما هم اکنون تمهیدات لازم برای این موضوع فراهم نشده است، بنابراین قوانین حوزه زنان نیزامند یک ضمانت اجرای قوی و از سوی دیگر ایجاد تسهیلات برای کارفرمایان است.

کلید واژه: زنان - حقوق زنان
کد مطلب: 45223
زمان انتشار: سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 - 14:54:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب