به روز شده: 2 ساعت و 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 45285
زمان انتشار: یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 - 12:02:10

تدوین پیش‌نویس آموزش سلامت در مدارس

تدوین پیش‌نویس آموزش سلامت در مدارس
کودکان  - وزیر آموزش و پرورش ضمن تشریح اقدامات انجام شده در جهت افزایش سواد سلامت دانش‌آموزان در سراسر کشور از تدوین پیش‌نویس جامع درسی "آموزش سلامت در مدارس" و راه‌اندازی تشکل دانش‌آموزی سفیران سلامت در 10 درصد دبیرستان‌های کشور خبر داد.


به گزارش ایسنا، علی‌اصغر فانی در مراسم بزرگداشت هفته ملی سلامت که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، تامین و حفظ سلامت را یکی از اساسی‌ترین حقوق و نیازهای بشری خواند و گفت: دست یافتن به سطح سلامت جزیی از اهداف اجتماعی تمام دولت‌ها محسوب می‌شود.

وی ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری و همچنین نگاه ویژه رییس جمهور بر اجرای طرح تحول نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: تمام کشورها در راستای دستیابی به سلامت در گروه‌های مختلف سنی جامعه توجه دارند، در این راستا در بیشتر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، برنامه‌های فراوانی برای آموزش سلامت و تامین سلامت دانش‌آموزان در حال اجراست، چراکه ارتقای سلامت مدارس یک نوع سرمایه‌گذاری برای نسل‌های آینده است.

 وی افزود: براین اساس در سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش نیز به ارتقای سلامت دانش‌آموزان توجه ویژه شده است. سند تحول نظام آموزشی کشور که از سال 82 شروع شد و در سال 91 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

 به گفته فانی، در این سند شش ساحت تربیتی دیده شده است؛ تربیت علمی فناوری، تربیت اخلاقی - دینی، تربیت زیباشناختی، تربیت اقتصادی و حرفه‌ای، تربیت اجتماعی - سیاسی و تربیت بدنی. برهمین اساس مشاهده می‌کنید که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز به ارتقای سلامت دانش‌آموزان توجه ویژه شده است.

وی در ادامه صحبت‌هایش افزود: کودکان و نوجوانان آینده‌سازان کشور هستند. برهمین اساس توجه به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آنها تضمین‌کننده سلامت حال و آینده جامعه است چراکه دانش‌آموزان جمعیت کثیری از جامعه را به خود اختصاص می‌دهند و توانایی یادگیری بالایی دارند.

وزیر آموزش و پرورش در همین راستا ادامه داد: اگر بتوانیم فرهنگ سالم زیستن را در این دوره نهادینه کنیم، سلامت جامعه را تضمین کرده‌ایم.

فانی با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت «ایمنی غذا از مزرعه تا سفره» افزود: اگر دانش‌آموزان به طور صحیح آموزش‌های سلامت و رفتار تغذیه‌ای مناسب را فرا گیرند، می‌تواند سایر اعضای خانواده و همچنین جامعه را آموزش دهند و همین امر ارتقای سواد سلامت جامعه را سبب می‌شود. آگاهی از مفاهیم تغذیه صحیح در سنین مدارس در ایجاد رفتارهای تغذیه‌ای درست در دانش‌آموزان و اصلاح الگوی غذایی برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر حائز اهمیت است.

 تهیه پیش‌نویس جامع درسی آموزش سلامت در مدارس

وی حضور 13.5 میلیون دانش‌آموز در مدارس کشور را فرصتی طلایی برای آموزش سلامت و به ویژه آموزش تغذیه سالم خواند و گفت: یکی از سیاست‌ها در این دوره ارتقای مشارکت‌های بین‌بخشی است تا به این ترتیب بتوانیم با همکاری سایر دستگاه‌ها و از جمله وزارت بهداشت برنامه‌هایی طراحی کنیم که به ارتقای سلامت دانش‌آموزان کمک کند. در این راستا در سال 93 تفاهم‌نامه‌هایی به امضا رسید و اقدامات خوبی صورت گرفت.

وزیر آموزش و پرورش افزایش و ارتقای مفاهیم بهداشتی در کتب درسی ابتدایی و متوسطه و همچنین استفاده از منابع کمک آموزشی به منظور ارتقای سطح سواد دانش‌آموزان را از جمله اقدامات انجام شده در سال 93 خواند و گفت: پیش‌نویس جامع درسی آموزش سلامت در مدارس از پیش‌دبستانی تا پایان متوسطه نیز تهیه شده است.

فانی افزود: با توجه به نقش فعال دانش‌آموزان در انتقال مفاهیم بهداشتی، امسال تشکل دانش‌آموزی سفیران سلامت در 10 درصد دبیرستان‌های کشور راه‌اندازی شد.

 تخلف 2 درصدی بوفه‌های مدارس

وی از ابلاغ دستورالعمل پایگاه تغذیه سالم در مدارس در سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت: در نظارت سراسری از پایگاه‌های تغذیه سالم در کشور مشخص شد که تنها 2 درصد مدارس از مفاد دستورالعمل تخطی کرده‌اند که البته این امر در حال پیگیری است.

وزیر آموزش و پرورش همچنین از اجرای برنامه سلامت نوجوانی با هدف ارتقای بهداشت دوران بلوغ در دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه در سراسر کشور خبر داد.

فانی برنامه ارتقای سلامت دهان و دندان در مدارس ابتدایی را مورد اشاره قرار داد و گفت: با همکاری وزارت بهداشت کلینیک‌های سیار دندانپزشکی برای ارائه خدمات لازم به مقطع ابتدایی در حال راه‌اندازی است.

وی همچنین گفت: کمپین‌های آموزشی با موضوع "سلامت و خودمراقبتی" در 50 هزار واحد آموزشی ابتدایی و دوره اول متوسطه برگزار شده است. برگزاری المپیاد ورزشی در مدارس با مشارکت 3.5 میلیون دانش‌آموز با هدف افزایش تحرک بدنی از دیگر اقداماتی است که در راستای افزایش سلامت دانش‌آموزان در مدارس انجام شده است. 

 تدریس "بهداشت مدارس" در دانشگاه فرهنگیان

 وزیر آموزش و پرورش از لحاظ واحد درسی بهداشت مدارس در برنامه درسی تمام رشته‌های دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: برنامه مکمل آهن‌یاری در دو میلیون و 250 هزار دانش‌آموز دختر دوره دوم متوسطه و همچنین توزیع ویتامین D در یک میلیون دانش‌آموزان در 15 استان کشور اجرایی شده است.

فانی همچنین گفت: به دنبال طرح تدوین شناسنامه الکترونیک سلامت، 3 میلیون و 400 هزار دانش‌آموز غربالگری شده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان صحبت‌هایش گفت: در سال تحصیلی جاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت معلمان با موضوع ارتقای شیوه‌های زندگی سالم برگزار شد.

کد مطلب: 45285
زمان انتشار: یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 - 12:02:10
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب