به روز شده: 7 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 46447
زمان انتشار: چهارشنبه 31 تیر 1394 - 15:52:42

جهانگیری آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست را ابلاغ کرد

جهانگیری آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست را ابلاغ کرد
کودکان  - معاون اول رئیس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست را که به تصویب هیأت وزیران رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست را که به تصویب هیأت وزیران رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد.

بر اساس این آیین‌نامه، متقاضیان سرپرستی مقیم ایران و خارج از کشور، تقاضانامه و سایر مدارک لازم را به اداره بهزیستی محل اقامت یا به سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و یا دفاتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران ارائه کنند و ادارات بهزیستی مکلفند پس از اخذ تائیدیه‌های لازم از مراجع ذی‌ربط، مراتب را همراه اعلام نظر کارشناسی به دادگاه صالح تقدیم نمایند.
همچنین متقاضیان سرپرستی که ادعای یافتن طفلی را دارند، موظفند مراتب را در اسرع وقت به ادارات بهزیستی محل یافتن طفل اعلام کنند و ادارات بهزیستی مکلفند مراتب را به ضمیمه مدارک و گزارش‌های لازم جهت اثبات ادعای یابنده به مراجع قضایی منعکس نمایند. پس از اثبات ادعای یابنده طفل در دادگاه، در صورتی که یابنده متقاضی سرپرستی واجد شرایط مندرج در قانون برای سرپرستی باشد با رعایت فرایند مقرر در آیین‌نامه و اولویت‌های مندرج در آن، در اولویت واگذاری سرپرستی قرار می‌گیرد و تا زمان تکمیل تحقیقات اولیه و طی مراحل قانونی توسط مراجع ذی‌صلاح، کودک یا نوجوان با معرفی دادگاه صالح توسط سازمان نگهداری خواهد شد.
طبق این آیین‌نامه، متقاضی یا متقاضیان سرپرستی باید متعهد گردند تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و تربیت و تحصیل افراد تحت سرپرستی را حین سرپرستی و پس از فوت تا تعیین سرپرست جدید تأمین نمایند. سرپرست منحصر یا سرپرستان موظفند با نظر سازمان، خود را نزد یکی از شرکت های بیمه به نفع کودک یا نوجوان تحت سرپرستی بیمه عمر کنند.

کد مطلب: 46447
زمان انتشار: چهارشنبه 31 تیر 1394 - 15:52:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب