به روز شده: 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 47024
زمان انتشار: سه شنبه 10 شهریور 1394 - 10:24:54

برنده و بازنده جنگ یمن

بیداری اسلامی > یمن  - احمد کاظم زاده

جنگی که بنا بود ظرف حداکثر دو هفته، اهداف اعلام شده را محقق سازد اکنون در شرایطی که هیچ افق روشنی برای پایان آن دیده نمی‌شود وارد ششمین ماه خود شده و به نیمه سال نزدیک می‌شود. عربستان که به امید بازگرداندن دولت مستعفی و فراری عبدربه منصور به صنعا و وادار کردن کمیته‌های انقلابی به رهبری انصار الله به پذیرش طرح تقسیم یمن به شش ایالت، جنگ را بر یمن تحمیل کرد، اکنون نه تنها به هیچ یک از اهداف خود نرسیده بلکه سه استان تحت الحمایه عسیر، نجران و عسیر را نیز از دست رفته می‌بیند. همچنین ورود بی‌محابای عربستان آن را در باتلاقی گرفتار کرده که با توجه به تولید نفرت دردل میلیون‌ها یمنی هیچ افق روشنی برای برون رفت از آن دیده نمی‌شود. عربستان از شیوه‌هایی در جنگ یمن استفاده می‌کند که مطابق اصول و قوانین حقوق بین‌الملل مصداق بارزجنایات جنگی به شمار می‌رود و امکان پیگرد آن درمحاکم بین‌المللی وجود دارد و بی‌تردید یمنی‌ها بعد از پایان جنگ این مسئله را در دستور کار خود قرارخواهند داد، حتی اگرچنین محکمه‌ای به علت لابی‌گری عربستان و اجرای سیاست دسته چکی از سوی این کشور برگزارنشود ازهم اکنون می‌توان گفت که عربستان در برابر وجدان بشری محکوم است و هیچ انسان آزاده و حق جویی را نمی‌توان یافت که جنایات بی‌حد و حصرعربستان را در یمن ببیند و در برابر آن ساکت بماند. بر این اساس، یکی از دلایل سکوت حاکم برافکارعمومی بین‌المللی ومجامع جهانی و منطقه‌ای این است که عربستان با استفاده از دلارهای نفتی سکوت خیلی از رسانه ها، سازمان ها، دولت‌ها و حتی برخی از مقامات را خریده است اما نکته دراین است که با توجه به فرسایشی شدن جنگ از یکسو و سیرنزولی بهای نفت و روند رو به کاهش ذخایر ارزی عربستان امکان استفاده از این سلاح برای همیشه ممکن نیست.
ازطرف دیگر پس لرزه‌های جنگ یمن بیش از پیش درعربستان آشکار می‌شود و با توجه به پیشروی‌های روزافزون نیروهای انصار الله و ارتش یمن در استان‌های نجران، عسیر و جیزان امکان دارد شکست‌های نظامی عربستان دراین مناطق شیرازه نیروهای نظامی این کشور را ازهم بگسلد. تقارن این وضعیت با ادامه جنگ قدرت در خاندان سعودی و کاهش توان دولت برای پاسخ به مطالبات اقتصادی مردمی می‌تواند آسیب پذیری‌های نظام سعودی را بیشتر کند.
در این میان هرچند یمنی‌ها خسارات زیادی را متحمل شده‌اند و حملات گسترده عربستان این کشور را ویران و صدها میلیارد خسارت بر این کشوروارد کرده ضمن اینکه بیش از 20 میلیون سکنه این کشوررا با گرسنگی و قحطی مواجه کرده اما به لحاظ نظامی یمن برنده جنگ تا این لحظه بوده است زیراعربستان دراین جنگ همچنانکه در سیاست اعلامی خود نیزاعلام و ادعا می‌کند یک ائتلاف بین‌المللی و منطقه‌ای تشکیل داده و در عین حال میلیاردها دلار را هزینه کرده اما با این حال نتوانسته به هیچ یک از اهداف اعلامی خود جامه عمل بپوشاند. این جنگ با تمام آثار و تلفات و خسارات هایش یمنی‌ها را متحد و همبستگی ملی میان آنها را تقویت کرده و همین امر سرمایه و پشتوانه محکمی را برای پیروزی نهایی در این جنگ و تحقق اهداف نیمه تمام انقلاب این کشور فراهم کرده است که در اصل تجاوزعربستان به یمن با هدف ایجاد انحراف در مسیر طبیعی این انقلاب صورت گرفت. بر این اساس در ارزیابی نهایی می‌توان از عربستان به عنوان بازنده و از یمن و مردم صبور این کشور به عنوان برنده جنگ تا این لحظه نام برد.

 منبع : جوان

کلید واژه: یمن
کد مطلب: 47024
زمان انتشار: سه شنبه 10 شهریور 1394 - 10:24:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین