به روز شده: 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 47219
زمان انتشار: یکشنبه 22 شهریور 1394 - 15:37:15

دبیر کل مجمع جهانی تقریب: موازین حقوق بشری در یمن پایمال می‌شود

دبیر کل مجمع جهانی تقریب: موازین حقوق بشری در یمن پایمال می‌شود
حقوق بشر  > جهان  - دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در جریان یمن که از فجیع‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر است هیچ عکس‌العملی از سوی نهاد‌های بین‌المللی نمی‌بینیم، این در حالی است که همه موازین حقوق بشری در یمن پایمال می‌شود.

به گزارش فارس، نشست علمی پیرامون نقش آب در قوانین اسلامی با حضور آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب، مایکل مسئول بخش آب و سرپناه صلیب سرخ جهانی، آنجیلیکا شاپ مسئول برنامه اسلام و حقوق بشر دوستانه، قاسمی استاد حقوق بین الملل، توحیدی عضو هیئت علمی دانشگاه قم و حجت‌الاسلام میرمحمدی ظهر امروز (یکشنبه 22 شهریور) در قم برگزار شد.

آیت‌الله اراکی طی سخنانی در این نشست با بیان اینکه مسائل پیرامون حقوق، حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه منشأ آن مکاتب انبیا است، افزود: ما معتقدیم که حقوق مقوله قبل از بشری است و خدای متعال منشا حقوق است بنابراین الزام به حقوق یک حقیقت قبل از بشری است.

وی با بیان اینکه حقوق قبل از آفرینش بشر الزام آور بوده است، گفت: از نظر ما حقوق یک مقوله قبل از انسانی است و حقوق ساخته بشر نیست و بشر چه بخواهد و چه نخواهد ملزم به رعایت آن است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب عنوان کرد: در فقه اسلام پیرامون رعایت حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه در درگیری‌های خونین، مباحث بسیار گسترده‌ای وجود دارد و در منابع، روایات و آیات قرآن کریم مطالب بسیار جامعی در رابطه با مسائل حقوق بشر در درگیری‌ها و جنگ‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه پیرامون حقوق آب در دوران جنگ در تعالیم شیعه مطالب بسیار گسترده‌ای وجود دارد، گفت: یکی از بزرگترین حوادث تاریخی پیرامون آب در جنگ در واقعه کربلا رخ داده است در واقعه کربلا دو جریان متضاد می‌بینیم از یک سو رفتار امام حسین(ع) و اصحاب امام حسین(ع)قرار دارد وقتی که لشکر یزید به فرماندهی حربن یزید ریاحی به سرزمین کربلا رسید تشنه بودند و لشکر امام حسین آب داشت بنابراین امام حسین(ع) دستور داد که به لشکریان یزید و حتی اسبان آنها آب داده شود اما از سوی دیگر وقتی لشکر یزید بر آب مسلط شد آب را بر لشکر سیدالشهدا(ع) قطع کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در زمینه حقوق آب حرف‌های زیادی برای گفتن داریم، اظهار داشت: باید به این نکته توجه کنیم علاوه بر بحث اصل حقوق آب باید مباحثی هم در راستای ضمانت‌های اجرایی حقوق آب نیز تدوین شود.

آیت‌الله اراکی اظهار داشت: بسیار تعجب می‌کنیم وقتی می‌بینیم در رابطه با مسئله‌ای که واقعیت ندارد یعنی تهدید اتمی ایران برای جهان، همه نهادهای حقوق بشر علیه ایران موضع گرفتند؛ اما در جریانی مثل جریان یمن که از فجیع‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر است هیچ عکس‌العملی از سوی نهاد‌های بین‌المللی نمی‌بینیم، این در حالی است که الان همه موازین حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه در یمن پایمال می‌شود؛ بنابراین باید به این فکر بود که علاوه بر تدوین این حقوق، راهکارهایی نیز برای ضمانت اجرایی این حقوق نیز اندیشیده شود.

وی ضمن تقدیر و تشکر از نهاد‌های حقوق بشری، ابراز داشت: هر تلاشی که در زمینه حقوق بشر به ویژه حقوق آب چه در مراحل تحقیقات و پژوهش و چه در مراحل عمل صورت گیرد ما آماده همکاری با آن هستیم.

کلید واژه: یمن - جنایات جنگی
کد مطلب: 47219
زمان انتشار: یکشنبه 22 شهریور 1394 - 15:37:15
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد