به روز شده: 13 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 47427
زمان انتشار: یکشنبه 5 مهر 1394 - 10:36:24

کشورهای اسلامی در نیویورک نشست ویژه برگزار می‌کنند/مطالبه اداره حج با مدیریت جهان اسلام

کشورهای اسلامی در نیویورک نشست ویژه برگزار می‌کنند/مطالبه اداره حج با مدیریت جهان اسلام
بیداری اسلامی  - با گذشت سه روز از حادثه منا و شهادت 2هزار تن از حجاج بیت‌الله الحرام و بی‌کفایتی رژیم آل سعود در پیدا کردن مفقودان، فشارهای بین‌المللی به سوء مدیریت آل‌سعود تشدید شده است.

به گزارش روزنامه جوان،با گذشت سه روز از حادثه منا و شهادت 2هزار تن از حجاج بیت‌الله الحرام و بی‌کفایتی رژیم آل سعود در پیدا کردن مفقودان، فشارهای بین‌المللی به سوء مدیریت آل‌سعود تشدید شده است. وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری‌ اسلامی قرار است در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل به این مسئله رسیدگی کنند. کارشناسان می‌گویند وزارت خارجه ایران باید برای مسئولیت‌پذیر کردن دولت عربستان رایزنی‌های دیپلماتیک با دولت‌های اسلامی را تشدید کند.
 فاجعه «منا» پس از حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام دومین حادثه مناسک حج امسال بود که تاکنون بیش از 3هزار قربانی و مجروح بر جای گذاشته است. هنوز از وضعیت صدها حجاج مفقود شده خبری در دست نیست و این مسئله بی‌کفایتی آل‌سعود در اداره مناسک حج را دوچندان کرده است. این حادثه‌دلخراش و دردآور برای جهان اسلام نه تنها نشان داد دولت عربستان توان اداره و برنامه‌ریزی برای انجام این امر را ندارد بلکه مهر تأییدی بر اثبات بی‌تدبیری‌های آل‌سعود در مدیریت و اداره این مراسم عبادی و سیاسی است. باتوجه به اینکه سرزمین وحی به همه مسلمانان تعلق دارد و دولت سعودی نیز طی سال‌های متمادی بی‌کفایتی خود را در اداره امور مربوط به حج نشان داده است، باید مدیریت مناسک حج از دست این رژیم خارج شده و توسط شورایی از کشورهای اسلامی اداره شود.
برخی کارشناسان معتقدند بین‌المللی کردن مراسم حج از دیرباز مطرح بوده است. سیدعبدالرسول موسوی سفیرسابق  ایران در فنلاند معتقد است نمونه بارز، بین‌المللی کردن مناسک اعتقادی واتیکان است که از کنترل دولت مرکزی خارج شده و در اختیار جامعه بین‌المللی قرار گرفته است. موسوی می‌گوید که رژیم بین‌المللی کردن اماکن مقدسه از پیش مطرح بوده و علاوه بر مکه و مدینه در مورد بیت‌المقدس نیز مطرح شده است. همزمانی این حادثه با نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، بهترین فرصت برای نشان دادن بی‌کفایتی آل‌سعود برای اداره حرمین شریفین است.
‌محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز شنبه اعلام کرد در حاشیه نشست هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد اجلاس ویژه وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی برگزار می‌شود و در این اجلاس در ارتباط با حوادث منا بحث و گفت‌وگو می‌شود. به گزارش ایسنا، ظریف افزود: «ما با سایر کشورهای اسلامی در این زمینه مذاکره می‌کنیم.»
 
خلع‌ید آل سعود از مدیریت حرمین شریفین
حسن هانی‌زاده، کارشناس خاورمیانه می‌گوید: «در واقع، بی‌توجهی و سوء مدیریت و عدم توجه مقامات سعودی به مجروحان و مفقودان این حادثه، به ناتوانی آل سعود در اداره امور حرمین شریفین منجر شده و بعد از این نیز خواهد شد. سقوط بالابر و پنکه و بی‌تدبیری در حادثه منا اتفاقاتی است که اگر واکنش جدی نسبت به این مسئله انجام نشود، در آینده نیز شاهد تکرار چنین حوادثی خواهیم بود. همچنان که در دو دهه گذشته بارها این اتفاقات رخ داده و بی‌کفایتی آل‌سعود را به اثبات رسانده است.» هانی زاده با بیان اینکه این بار شمار قربانیان نسبت به حوادث سال‌های گذشته بیشتر است، خاطرنشان کرد: «کشورهای اسلامی باید یک نشست مشترک در سطح وزرای خارجه نسبت به خلع ید آل سعود از مدیریت حرمین شریفین برگزار کنند. وزارت خارجه ایران باید از مسیر دیپلماتیک نهادهای بین‌المللی را با خود همراه کند تا بتوانند راهکار جدی نسبت به حل این موضوع پیدا کنند چراکه حادثه منا نشان داد آل‌سعود مشروعیت خود را از دست داده و منزوی خواهد شد.» به گفته وی، حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بهترین فرصت برای نشان دادن بی‌کفایتی عربستان به عنوان خادم حرمین شریفین است.
بروز این چنین حوادث تلخی، اتخاذ موضع هماهنگ و منسجم و قاطع کشورهای اسلامی برای خارج کردن مدیریت مراسم حج از دستان آل‌سعود و تشکیل کمیته‌ای از سوی سازمان کنفرانس اسلامی و با حضور نمایندگان کشورهای مختلف اسلامی برای اداره آن را بسیار ضروری کرده است. به باور برخی ناظران، کشورهای اسلامی باید با استفاده از ظرفیت‌ها و امکاناتی که در اختیار دارند، رژیم سعودی را برای واگذاری مدیریت حج به سازمان کنفرانس اسلامی تحت فشار قرار دهند.
همزمان با نشست وزرای خارجه کشورهای اسلامی، سخنرانی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و رهبران سایر کشورهای اسلامی در مجمع عمومی سازمان ملل نیز می‌تواند مهر تأییدی بر بی‌کفایتی آل سعود در اداره امور حج باشد و افکار عمومی اسلام را نسبت به خلع ید سعودی‌ها از مناسک حج جلب کند. بررسی حوادث روی داده باید توسط نمایندگان تمام کشورهای اسلامی بعد از پایان مراسم حج صورت بگیرد و در صورت تأیید بی‌کفایتی آل سعود، شهر مکه و مدیریت آن باید توسط کشورهای مسلمان اداره شود.
 
عدم صدور ویزا به هیئت ایرانی
ظریف در ادامه سخنان خود در مورد عدم صدور ویزا برای هیئت ایرانی جهت سفر به عربستان نیز گفت:«از ابتدای این قضیه با مسئولان سعودی و سفارت سعودی در تماس بودیم، چهار بار این موضوع را در سطح سیاسی و از طریق سفارت سعودی در تهران دنبال کردیم. اکنون نیز دکتر امیرعبداللهیان کاردار سعودی را احضار کرده‌اند و در حال صحبت با وی در این زمینه و سایر مواردی است که نیازمند همکاری بیشتر سعودی‌هاست.» رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اولویت وزارت خارجه ایران برای پیگیری وضعیت سلامت حجاج ایرانی، رعایت حرمت آنها و تعیین تکلیف آسیب‌دیدگان و کسانی که در این ارتباط مفقود یا جان خود را از دست داده‌اند، گفت: «پیگیری‌ موضوعات حقوقی و سیاسی این حادثه نیز در دستور کار وزارت خارجه است.»
 
نارضایتی از روندپیگیری‌ها در عربستان
به رغم احضار کاردار عربستان در تهران و ابراز نارضایتی ایران نسبت به سهل انگاری آل سعود در رسیدگی به امور مفقودان و مجروحان حادثه منا، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد اقدامات رسیدگی به این حادثه رضایت بخش نیست. حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه روز شنبه اظهار کرد: «عدم مسئولیت‌پذیری عربستان سعودی در قبال فاجعه منا غیرقابل قبول است.» امیرعبداللهیان تأکید کرد: «مقامات سعودی نباید سوء مدیریت کارگزاران مرتبط با اداره مناسک حج را به قضا و قدر ربط دهند و انتظار فوری ما از مقامات سعودی تسریع در تعیین وضعیت مفقودان، کمک مؤثر به انتقال فوری جان‌باختگان و مجروحان است.» وی در همین راستا ادامه داد: «متأسفانه اکنون روند پیگیری این امور در داخل عربستان رضایت‌بخش نیست و مقامات سعودی به جای توجیه نادرست سهل انگاری کارگزاران حج، به مسئولیت انسانی و اسلامی خود در قبال حادثه‌دیدگان عمل کنند.»

کلید واژه: عربستان سعودی - مکه
کد مطلب: 47427
زمان انتشار: یکشنبه 5 مهر 1394 - 10:36:24
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین