به روز شده: 13 ساعت و 49 دقیقه قبل
کد مطلب: 47434
زمان انتشار: یکشنبه 5 مهر 1394 - 14:04:44

بیانیه نمایندگان مجلس درباره حادثه منا و بی کفایتی مدیران سعودی

بیانیه نمایندگان مجلس درباره حادثه منا و بی کفایتی مدیران سعودی
حقوق بشر  > ایران  - نمایندگان مجلس با تاکید بر بی کفایتی مدیران سعودی در شکل گیری حادثه منا تصریح داشتند: حکام سعودی در صدد فراموش ساختن این گناه بزرگ از ذهن مسلمانانند.

به گزارش فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه 5 مهرماه با صدور بیانیه‌ای بر آشکار بودن سوءمدیریت و بی‌کفایتی مدیران سعودی در شکل‌گیری حادثه منا تأکید کرده و خواستار اعزام هیأت حقیقت‌یاب برای بررسی علت حادثه شدند. متن کامل این بیانیه که به امضای اکثریت وکلای ملت رسیده است و توسط ضرغام صادقی عضو هیأت رئیسه مجلس قرائت شد، بدین شرح است:

فاجعه منا در مراسم حج امسال که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از ضیوف‌الرحمان شد و عید قربان را برای حجاج بیت‌الله حرام،‌ خانواده‌های آنان و امت اسلام به عزا مبدل نمود. پس از حادثه سقوط جرثقیل در صحن مسجدالحرام حلقه حوادث غمبار حج امسال را تکمیل نمود. هرچند ادعا شد که باد و باران عامل سقوط جرثقیل و فاجعه مسجدالحرام بوده ولی مسلماً در مورد حادثه عید قربان منی که قربانگاه جمع کثیری از حجاج گشت به روشنی سوءمدیریت و بی‌کفایتی مسئولان سعودی در شکل‌گیری این فاجعه و نیز حوادث پس از آن نمایان است. متأسفانه پس از این حادثه مشاهده می‌شود حکام بی‌کفایت آل سعود به جای پذیرش تقصیر خود با فرافکنی و طرح ادعاهای واهی و تبلیغات رسانه‌های وابسته درصدد به فراموشی سپردن این گناه بزرگ از ذهن امت اسلامی می‌باشند. امروز این خواست به حق در میان مسلمانان شکل گرفته که مقدس‌ترین اماکن جهان اسلام که نه متعلق به یک کشور خاص بلکه متعلق به جهان اسلام است تا چه زمانی باید با مدیریت ضعیف و ناکارآمد فعلی اداره و شاهد حوادث غمبار و فجایع خونبار باشد. بدون شک ظرفیت بالای جهان اسلام این امکان را دارد که همایش جهانی حج را به امن‌ترین صورت و بالاترین بهره برای مسلمین مدیریت کند از این رو ما نمایندگان مردم مسلمان ایران در مجلس شورای اسلامی ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار این حادثه در ایران و دیگر کشورهای اسلامی از سازمان کنفرانس اسلامی درخواست می‌کنیم تا یک گروه حقیقت‌یاب با عضویت دولت‌های داغدار به عربستان اعزام و علل و عوامل این فاجعه انسانی را مشخص و به مسلمانان جهان معرفی نماید. از مقامات قضایی کشور نیز درخواست داریم ابعاد حقوقی و قضایی این فاجعه را در مراجع حقوقی بین‌المللی به منظور پاسخگو کردن و مسئولیت‌پذیر نبودن عامل پیگیری نماید تا خون حجاج ایرانی و غیرایرانی در زیر سایه سنگین دلارهای نفتی و تبلیغات سعودی به هدر نرفته و به فراموشی سپرده نشود. از دولت جمهوری اسلامی نیز مؤکداً می‌خواهیم به منظور جلوگیری از تکرار چنین فجایعی از طریق سازمان کنفرانس اسلامی موضوع مدیریت جمعی اماکن مقدسه مکه و مدینه را با استفاده از ظرفیت‌های دولت‌های اسلامی در موسم حج در دستور کار و بررسی قرار دهد.

عضو هیأت رئیسه مجلس پس از قرائت بیانیه اعلام کرد: این بیانیه برای طی مراحل قانونی ارسال می‌گردد.

کلید واژه: عربستان سعودی - مکه
کد مطلب: 47434
زمان انتشار: یکشنبه 5 مهر 1394 - 14:04:44
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد