به روز شده: 13 ساعت و 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 47439
زمان انتشار: دوشنبه 6 مهر 1394 - 09:47:47

قنادباشی: ریشه مشکلات عربستان در حکومت موروثی این رژیم است

قنادباشی: ریشه مشکلات عربستان در حکومت موروثی این رژیم است
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - کارشناس و تحلیلگر مسائل منطقه و آفریقا، رژیم سعودی را حکومتی ناکارآمد و علت فاجعه دردناک منا را رژیم موروثی حاکم بر این کشور دانست.

به گزارش تسنیم، «جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به سوالی درباره موضوع جان باختن تعداد بسیار زیادی از حجاج بیت الله حرام در منا گفت: در عربستان یک رژیم موروثی که هیچ مشروعیت قانونی و محبوبیت مردمی ندارد در رأس امور قرار گرفته است، این حوادث در کشوری اتفاق افتاده است که حاکمیت بی‌کفایتی دارد.

وی با اشاره به بیماری شاه سعودی گفت: ملک سلمان پادشاه این کشور از ابتدای روی کار آمدن دچار آلزایمر بود و بیماری او باعث می‌شود تا از نظر فکری توانایی اداره کشور مهمی مانند عربستان-که ثروتمندترین کشور اسلامی و یکی از پهناورترین آنان نیز هست- را نداشته باشد.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: همین دولت ناکارآمد و فرسوده اداره حج را بر عهده دارد اگر اداره مناسک حج به نهاد دیگری سپرده می‌شد شاید وضعیت طور دیگری بود. هم اکنون پلیس و ارتش سعودی در جزء جزء برگزاری مناسک حج حضور دارند.

قنادباشی گفت: طبیعی است که سعودی‌ها اگر به رسم دوران جاهلیت که روسای قبایل توسط شورا انتخاب می‌شدند نیز عمل می‌کردند، کارنامه موفق‌تری داشتند. ریشه اصلی مشکلات از حکومت موروثی عربستان نشأت می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای فاجعه منا بدترین فاجعه در حج طی 25 سال گذشته است. در این فاجعه حدود یک‌هزار و 300 تن از حجاج کشته و بیش از 2000 نفر دیگر زخمی شده‌اند. اما رسانه‌های عربستان تعداد کشته شدگان این فاجعه را بیش از 700 نفر و تعداد زخمی‌ها را 863 نفر اعلام کرده‌اند.

کلید واژه: عربستان سعودی
کد مطلب: 47439
زمان انتشار: دوشنبه 6 مهر 1394 - 09:47:47
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین