به روز شده: 14 ساعت و 24 دقیقه قبل
کد مطلب: 47444
زمان انتشار: دوشنبه 6 مهر 1394 - 10:19:19

فرافکنی آل سعود برای فرار از فاجعه منا

فرافکنی آل سعود برای فرار از فاجعه منا
حقوق بشر  > جهان  - با وجود گذشت چهار روز از وقوع فاجعه منا و کشته و زخمی شدن بیش از دو هزار نفر از حجاج، خاندان سعودی همچنان مشغول فرافکنی و فرار از مسئولیت‌های خود در تامین امنیت زائران حرم امن الهی هستند. از روز اول سناریوهای متعددی در پیش چشم رسانه‌های جهان اجرایی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روزنامه حمایت با وجود گذشت چهار روز از وقوع فاجعه منا و کشته و زخمی شدن بیش از دو هزار نفر از حجاج، خاندان سعودی همچنان مشغول فرافکنی و فرار از مسئولیت‌های خود در تامین امنیت زائران حرم امن الهی هستند. از روز اول سناریوهای متعددی در پیش چشم رسانه‌های جهان اجرایی شد. از انداختن تقصیر کشته شدن حجاج به خود کشته شدگان گرفته، تا متهم کردن زائران ایرانی و آفریقایی به تردد در مسیر از طرف عکس جمعیت (!) همه و همه سناریوهای مضحکی بود که رسانه‌های سعودی برای فرافکنی درباره اصل تامین نشدن امنیت حجاج در مراسم حج سال جاری نوشته و اجرا کردند. حکومت عربستان نیز به خوبی با این سناریوها همراهی کرده است و در تازه‌ترین اقدام، به دستور ملک سلمان کلیه فیلم‌های دوربین‌های نصب شده در «منا» جمع آوری و پنهان شده است.


 فاجعه منا را نمی‌توان به این راحتی نادیده گرفته و یا برخوردی سطحی با مسئله کشته شدن بیش از دوهزار نفر از حجاج در این مراسم داشت. با این حال خاندان سعودی سعی دارند با طرح اتهامات واهی و سیاسی کردن این مسئله، مسئولیت خود در تامین امنیت حجاج را نادیده گرفته و به راحتی از این مسئله عبور کنند. در این باره حتی رسانه‌های غربی نیز در دام طرح‌های سعودی برای فرافکنی موضوع نیفتاده و سوالات مهمی را مطرح کرده‌اند. البته در طول این چهار روز اتفاقات متعددی رخ داده که هر کدام نشان دهنده گزاره های موجود در مورد تلاش سعودی‌ها برای سیاسی کردن این مسئله و فرار از مسئولیتشان است.
 نشریه آمریکایی «کریستین ساینس مانیتور» در تحلیل فاجعه منا می‌پرسد، «نخستین سؤالی که در اذهان متبادر می‌شود این است که چگونه به یک‌باره صدها زائر در منا آن هم در وضعیتی فجیع کشته شدند؟»
 به نوشته «کریستین ساینس مانیتور»، مقامات عربستانی تا کنون چنین از خود دفاع کرده‌اند که این ازدحام و شتاب خود حجاج بوده که کار دستشان داده و آن‌ها توصیه های ایمنی را به زوار کرده بودند. همه این‌ها ظاهرا توجیهاتی است که مقامات عربستانی در دفاع از خود در برابر سیل شدید انتقادات بیان می‌کنند، به هر صورت آمار کشته شدگان نجومی است.

  فرافکنی‌ها

 نخستین فرافکنی توسط «ژنرال منصور الترکی»، سخنگوی وزارت کشور عربستان بیان شد که تصریح کرده بود ممکن است علت بروز فاجعه منا عمل نکردن برخی زائرین به دستورالعمل‌های ما بوده باشد. وی در ادامه توجیهاتش می‌گوید : «گرمای شرجی بالای 43 درجه عربستان و خستگی زوار کافی است که ریسک هر فاجعه‌ای را برای آنها به همراه داشته باشد.»
 در ادامه فرافکنی مقامات سعودی، عربستان مدعی شد که دو گروه از حجاج در یک تقاطع بایکدیگر برخورد کردند. بعدا ریاض مدعی شد که حجاج آفریقایی به دستوران ماموران سعودی توجه نکردند. در آخرین سناریو که اتفاقا از روز گذشته به شدت توسط رسانه‌های سعودی دنبال شد این خط خبری است که حرکت حجاج ایرانی با سردادن شعارهای شیعی موجب این فاجعه شده است. روزنامه الشرق الاوسط که به نوعی تریبون مکتوب سعودی محسوب می‌شود مدعی شده است که بی‌نظمی 300 حاجی ایرانی مسبب فاجعه منا شده‌است. مساله اساسی در این رابطه این است که حدود 307 زائر ایرانی مفقود شده و حدود 169 حاجی ایرانی به شهادت رسیده در فاجعه منا تامل برانگیز و شبهه‌ناک است.

  فرار از مسئولیت تامین امنیت حجاج

 پادشاه عربستان اما در اقدامی قابل تامل روز گذشته دستور داد تا کلیه فیلم‌های دوربین‌های نصب‌شده در «منا»، جمع‌آوری و در مکان امنی نگهداری شود.
 به نوشته «بانوراما الشرق الاوسط»، پادشاه عربستان در پی انتشار چند ویدئو که دلیل اصلی فاجعه منا را فاش می‌کرد، این دستور را صادر کرده است. در فیلم‌های منتشر شده از روز حادثه، دیده می‌شوند که کاروان رسمی برخی از شاهزاده‌های سعودی در حال عبور از منطقه بوده و به همین دلیل، برخی مسیرها بسته شده بود که به فاجعه مذکور منجر شد.
 گفته می‌شود که در این فیلم‌ها نشان داده شده که نیروهای امنیتی راه را میان حجاج برای عبور این کاروان باز می‌کردند و مانع عبور حجاج می‌شدند. انتشار این فیلم‌ها در شبکه‌های اجتماعی، موجی از خشم را میان مسلمانان ایجاد کرد به همین دلیل شاه عربستان دستور داد که کلیه فیلم‌های ضبط شده در دوربین‌های نظارتی نصب شده در منا، جمع آوری شوند. دلیل دیگری که برای این دستور پادشاه عربستان اعلام می‌شود این است که حجاج و مسلمانان جهان خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای مشخص شدن دلایل اصلی فاجعه منا و شناسایی عاملان پشت پرده آن هستند و همین مسئله آل‌سعود را بر این داشته که اقدامات محافظه‌کارانه‌ای انجام دهند و فیلم‌های دوربین‌های مداربسته و سایر اسناد موجود را پنهان کنند. اما در مضحک‌ترین نوع راه فرار، مفتی سعودی رسماً فتوای نهایی را این گونه صادر کرد که دولت عربستان بی تقصیر است و آنچه رخ داده، قضا و قدر الهی بوده است! همچنین دلایل دیگری نیز درباره اصل فرار خاندان سعودی از پاسخگویی و عذرخواهی در این زمینه وجود دارد. از زمانی که فاجعه منا رخ داد، تیم‌های متفاوتی از وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار ورود به عربستان برای بررسی موضوع بودند اما سفارت عربستان در تهران با بهانه تعطیل بودن روزهای جمعه و شنبه به مسئولان ایرانی ویزا نداد و در عین حال وزیر خارجه عربستان نیز که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، نخواست با وزیر امور خارجه کشوری که بالاترین میزان قربانی در مراسم حج امسال را داشت دیدار کند. روز گذشته رسانه‌ها به نقل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر دادند که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور در نیویورک درخواست ملاقات با وزیر امور خارجه عربستان را داشته که این درخواست با سردی و عدم موافقت این مقام سعودی مواجه شده است.  علی جنتی با تاکید بر اینکه رفتارهای مقامات سعودی حاکی از آن است که عمدا اجازه ورود به مقامات ایرانی به عربستان را نمی‌دهند، ادامه داد: با این حال ممکن است تنها امیرحسین هاشمی قاضی زاده وزیر بهداشت و درمان کشور برای اقدامات پزشکی اجازه ورود به عربستان را داشته باشد. ظاهرا با حضور وزیر بهداشت در عربستان موافقت کردند.

کلید واژه: عربستان سعودی
کد مطلب: 47444
زمان انتشار: دوشنبه 6 مهر 1394 - 10:19:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد