به روز شده: 13 ساعت و 37 دقیقه قبل
کد مطلب: 47460
زمان انتشار: سه شنبه 7 مهر 1394 - 11:05:58

علل فاجعه منا و تدبیر ما

بیداری اسلامی  - سید عبدالله متولیان

حادثه مرگبار منا در روز عید قربان ، که بر اساس آمارهای منتشره منجر به کشته شدن بیش از 1500 تن و زخمی شدن بیش از 4000 تن و مفقود شدن تعداد زیادی از زائران خانه خدا شده و متأسفانه سهم 20 درصدی کشور ما (علی‌رغم سهم 3 درصدی حجاج ایرانی از کل حجاج) از این فاجعه دردناک ، کشور را در بهت و ناباوری فرو برده ، اولین نمونه از مرگ های این چنینی در منا نبوده و طی 30 سال گذشته به دفعات این فاجعه غم بار انسانی در سرزمین مکه و منا به عناوین و بهانه های مختلف نظیر خرابی سیستم تهویه تونل ، آتش سوزی در چادرها ، آتش سوزی در هتل ها ، ریزش پل جمرات و... تکرار شده است ، اما هر بار که تعدادی از مهمانان پروردگار قربانی سوءمدیریت حاکمان سعودی شده اند ، با توجیهات غیر منطقی و غیر عقلانی آنان مواجه و متأسفانه پس از مدتی با کم توجهی کشورها ، به تدریج حادثه موصوف به فراموشی سپرده شده و این تراژدی دردناک و غم بار ، با فاصله زمانی کوتاهی دوباره و چند باره تکرار و تکرار شده است.

هم اینک نیز که فاجعه  کشته و زخمی شدن هزاران تن از زائران
بیت الله الحرام بر اثر بی کفایتی خاندان آل سعود در اداره  مراسم حج ، تیتر یک بسیاری از روزنامه ها و رسانه های جهان شده و قبل از آن که کمیته ای حقیقت یاب تشکیل وبا بررسی مستندات و قرائن و شواهد  ابعاد وعلل دقیق حادثه را مشخص نماید، متأسفانه ؛برخی نهاد ها و شخصیت های حقیقی و حقوقی وهابی و سعودی با همراهی امپراتوری رسانه ای عربی ، عبری و غربی ، با شتابزدگی مفرط و اقدامی عجولانه نسبت به قلب واقعیت و به انحراف کشاندن افکار عمومی منطقه ای و جهانی وارد صحنه  تبلیغات شده و با فرار به جلو ، ایران را به عنوان یکی از علل اصلی موجده  حادثه معرفی می کنند.به عنوان مثال:
سایت های سعودی و وهابی در توئیتر و دیگر شبکه های اجتماعی با راه اندازی هشتک "#ایران_تقتل_حجاج" (ایران حجاج را می کشد)  تلاش می کنند افکار عمومی مسلمانان و جهانیان را بر علیه مردم و حکومت ایران بسیج و سازماندهی کنند.
ائمه  جمعه حکومت سعودی و بویژه امام جمعه  مسجدالحرام (السدیس) در خطبه های نماز جمعه  این هفته با مقصر معرفی کردن ایران ، فضای عمومی را به سمت تحریک مردم و افکار عمومی به تقابل اعراب با ایرانیان و تشیع کشانده اند.
عمده  مسئولین اجرایی عربستان نیز در اقدامات مشابه ، کاروان های ایرانی را به بی نظمی و حرکت بر خلاف جهت حرکت‌زائرین ، متهم و همین موضوع را عامل بروز حادثه معرفی کرده و می کنند.
بروز حادثه  دلخراش منا در کنار حوادث دیگردر سال جاری نظیر : تأخیر قطار و بستن طولانی مدت درب های قطار و خفگی زائرین علی‌رغم التماس زائرین برای بازکردن درب های قطار ، سقوط جرثقیل به داخل مسجدالحرام(که به دلایل متعدد شائبه  عمدی بودن را تقویت می کند)  آتش گرفتن هتل ، آتش گرفتن چادرهای زائران مصری در منا ، حج سال جاری را به عنوان یکی از پرحادثه ترین مراسم های حج معرفی وهمین مسئله، سبب گسترش شایعات و بهره برداری شیاطین ،
فتنه جویان ، مخالفین ، فرصت طلبان و برخی تندروهای سیاسی داخلی و... شده و با ارائه  تصویری مخدوش و بسیار خشن و متحجر از دین حنیف اسلام عزیز ، به تفرقه  میان مذاهب مختلف جهان اسلام دامن زده و زمینه های بروز جنگ های داخلی اسلام را فر اهم می کنند.
در مورد علل واقعی حوادث خونین حج سال جاری ، بر اساس قرائن و شواهد و برخی مستندات موجود ،
گمانه زنی هایی وجود دارد ، که برخی از مهم‌ترین آن ها از این قرار است:
1 - یکی از جدی ترین گمانه زنی ها در باره حوادث مکه و منا ، به فرزند جاه طلب ، نالایق و بی کفایت سلمان پادشاه عربستان برمی گردد وگزارش هایی در باره  دست داشتن محمدبن سلمان در وقایع مکه ، با هدف حذف محمد بن نایف ولیعهد و جانشین فعلی شاه سعودی منتشر شده و در همین رابطه یادداشت عبدالله المقرن مدیر مرکز ملی آموزش الکترونیک و مشاور وزیر آموزش عالی سعودی ، در پایگاه اینترنتی "شئون خلیجیه" قابل توجه و تأمل برانگیز است که حوادث اخیر را بی ارتباط با جنگ قدرت در درون خاندان سعودی نمی داند.
2 - یکی دیگر از حدس های قوی درباره  علت اصلی حادثه به جنگ یمن باز می گردد.  معتقدین این فرضیه نیز با استناد به برخی قرائن و شواهد این حوادث را عملیات ایذایی برای فریب افکار عمومی و انحراف از موضوع کشتار مردم مظلوم و بی دفاع یمن (غایبان حج امسال) دانسته و بر این باورند که محمد بن سلمان (جانشین جاه طلب ولیعهد و وزیر جنگ حکومت سعودی) به منظورخروج از زیر بار فشار افکار عمومی و مطالبه  سران کشورهای اسلامی در باره   جنگ یمن ، به این اقدام رذیلانه دست زده است.
3 - برخی نیز با استناد به موضع گیری های عجولانه  مسئولان سعودی در باره  مقصر دانستن ایران در حادثه 
منا ، این اقدام ددمنشانه را اقدام از پیش طراحی شده  محمدبن سلمان ، برای انحراف افکار عمومی و تبدیل جنگ سعودی یمنی (عربی ، عربی) به جنگ عربی ایرانی دانسته و معتقدند با توجه به عدم همراهی بسیاری از کشورهای عربی با مواضع سعودی ها در جنگ یمن ، این سناریو در صورت موفقیت ، می تواند صحنه  جنگ با یمن را در مرحله  نخست به جنگ "عربی ایرانی" و در مرحله  بعدی به جنگ "شیعی سنی" تبدیل نماید و در این صورت اوضاع به نفع سعودی ها تغییر وضعیت داده و در نتیجه کشورهای عربی را به حمایت از مواضع غیراصولی و غیر انسانی سعودی ها در جنگ یمن ترغیب و تشویق خواهد نمود.
4 - و برخی نیز حوادث شهر مکه را که از نظر کمیت و کیفیت ، غیر قابل مقایسه با حوادث سال های پیشین است ، نوعی انتقام گیری حاکمان مکه (به عنوان حامیان اصلی داعش و سایر تروریست های تکفیری) از ایران به خاطر شکست های پی در پی در سوریه و عراق و تضعیف موقعیت جبهه  وهابیت در دنیای اسلام دانسته و اقدامات لجوجانه عوامل اجرایی سعودی در باز نکردن درب های قطار و فنس های راه های مسیر جمرات و برخوردهای
غیر انسانی و غیر اخلاقی با مجروحان ایرانی و عدم تخلیه  21 تریلر حامل اجساد قربانیان حادثه (بعد از چند روز و در هوای بسیار گرم عربستان) و... را به عنوان شواهد و قرائن انتقام گیری سعودی ها ارائه می کنند.
آنچه علاوه بر ضعف ها و تقصیر های آشکار ناشی از
بی کفایتی عوامل سعودی در بروز حوادث متعدد مکه در سال جاری بیش از پیش خود نمایی می کند ، عدم همکاری حکومت سعودی با سازمان حج و زیارت ایران است به گونه ای که : 1- با گذشت چند روز از حادثه  هولناک منا ، هنوز وضعیت مفقودین ایرانی مشخص نشده است .
2- به هیچ وجه از توانمندی تیم پزشکی ایران استفاده
نمی شود. 3- اقدامات سعودی ها در مورد کشته ها ، مجروحین و مفقودین به صورت کاملاً مخفیانه و دور از چشم کشور های آسیب دیده صورت می پذیرد. 4- از صدور ویزا برای نماینده  رسمی ایران (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) ، خود داری می کنند. 5- وزیر خارجه  سعودی درخواست دیدار آقای ظریف را رد می کند . 6- شایعاتی منتشر شده است ، مبنی بر استفاده از گازهای خفه کنند  ضعیف برای بی حال شدن و زیر دست و پا رفتن مردم (با توجه به گم شدن خبرنگاران ایران که در صحنه حاضر بوده اند.)  و.... همه  این شواهد و قرائن شائبه  عمدی بودن حوادث مکه و منا را تقویت می کند.
در این میان بهره برداری های فرصت طلبان ، فتنه جویان و شبکه  اصحاب رسانه ای جبهه  غربی ، عربی و عبری با همکاری شبکه های اجتماعی و مجازی ، از این حادثه جای تأمل دارد ؛ به گونه ای که متأسفانه اصل موضوع حج به عنوان یک امر واجب و ضروری دین توسط عناصر و ایادی فریب خورده و اجیرشده ، با توسل به مباحث عوامانه و مغالطه ای زیر سئوال رفته و مردم و نظام را به تعطیلی حج ابراهیمی دعوت می کنند و برای پول های خرج شده در راه حج ، اشک تمساح می ریزند. این حرکت سازمان یافته ، خوشنودی و رضایت شیطان بزرگ از تعطیلی مراسم برائت از مشرکین و شیاطین را در پی داشته و اگر نشانه  دست داشتن آمریکا در پس حوادث مکه و منا نباشد
بی شک ، آمریکایی ها یکی از بهره برداران اصلی این حادثه  هولناک بوده و برای خلاصی از مراسم برائت از مشرکین برنامه ریزی خواهند نمود.از طرف دیگر فرصتی را در اختیار شیطان بزرگ و حیله گر قرار خواهد داد تا با کمک عوامل خود فروخته و عناصر داخلی خود در ایران ، جامعه را به سمت دوقطبی سازی و تفرقه سوق داده و زمینه را برای تحقق اهداف شیطانی خود و نفوذ بین آحاد مردم و پیگیری استراتژی تغییر رفتار  آماده نماید.
اگر چه با توجه به عدم همکاری حکام سعودی برای کشف حقیقت ، هنوز برای تحلیل جامع وقایع هولناک مکه و منا زود است لیکن علل اصلی و فرعی این گونه حوادث هرچه باشد ، پیگیری موارد زیر از ضروریات و مسلمات حج امسال است:
1 -تشکیل کمیته  حقیقت یاب متشکل از نمایندگان کشور های
آسیب دیده و برخی دیگر از کشورها به انتخاب و با مدیریت سازمان کنفرانس اسلامی
2 - برخورد و مطالبه  جدی و قاطعانه  دستگاه اجرایی ایران از حکومت سعودی و سازمان کنفرانس اسلامی و سایر مراجع حقوقی و اجرایی و... منطقه ای و بین المللی
3 - مطالبه  جدی دستگاه قضائی جمهوری اسلامی نسبت به احقاق حقوق مادی ، معنوی ، فردی ، اجتماعی و حکومتی ایران و تنبیه کامل خاطیان و...
4 - ورود مقتدرانه  نمایندگان ملت به موضوع در راستای نظارت دقیق و تدوین قوانین مناسب جهت دفاع مؤثر از حقوق مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
5- فراخوان اسلامی و بین المللی به‌ویژه اهل سنت برای کوتاه کردن دست وهابیون غیر مسلمان ساخته و پرداخته  دست انگل استان از بلاد اسلامی ، همانگونه که ایران شیعی دست بهائیت انگل استانی را از جامعه  شیعی کوتاه نمود.
6 - برگزاری و تشکیل یک مجمع مؤثر از کشورهای اسلامی برای بررسی و پیشنهاد نحوه  اداره حج و عمره ، با همکاری تمامی کشورهای اسلامی با استفاده از نقاط قوت تجربه  ایجاد سازمان ملل متحد و واتیکان.به این ترتیب علاوه بر پیگیری هدف اصلی یاد شده ، از تسلط وهابیون سلفی بر سازمان کنفرانس اسلامی نیز کاسته شده و یا به کلی از بین خواهد رفت.
بدیهی است شناخت ظرفیت های موجود در صحنه  برگزاری حج و عمره و تدبیر های ما در کنگره و همایش عظیم بین الملل اسلامی می تواند علاوه بر کوتاه کردن دست حکام مزدور و تکفیری وهابی از حرمین شریفین و قبله گاه مسلمین جهان ، زمینه را برای تجلی و نور افشانی خورشید عالم تاب اسلامی بر سراسر جهان بشریت و برپایی برائت و حج ابراهیمی و تحقق آرزوی حضرت امام خمینی سلام الله علیه آماده کند.

منبع:رسالت

کلید واژه: عربستان سعودی - مکه
کد مطلب: 47460
زمان انتشار: سه شنبه 7 مهر 1394 - 11:05:58
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین