به روز شده: 10 ساعت و 51 دقیقه قبل
کد مطلب: 47889
زمان انتشار: یکشنبه 10 آبان 1394 - 15:51:00

اعتراف کلارک: آمریکا درعراق مرتکب جنایت جنگی شد/داعش محصول تجاوز نظامی است

اعتراف کلارک: آمریکا درعراق مرتکب جنایت جنگی شد/داعش محصول تجاوز نظامی است
حقوق بشر  > جهان  - 'ریچارد کلارک' مسئول مبارزه با تروریسم کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری جرج بوش به سی.ان.ان گفت: آمریکا در جنگ عراق مرتکب جنایت جنگی شده است.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی سی.ان.ان امروز (یکشنبه) در ویژه برنامه ای تحت عنوان ' راه طولانی رفتن به جهنم' Long Road to Hell با اجرای 'فرید زکریا' به واکاوی واقعه 11 سپتامبر که پدید آورنده بحران کنونی منطقه خاورمیانه و گروه تروریستی داعش شد، پرداخت.
ریچارد کلارک که در زمان وقوع حملات11سپتامبر دراتاق ویژه در زیرزمین کاخ سفید با بوش و دیگر مقامات ارشد آمریکایی حضور داشت؛ به سی.ان.ان گفت: چنانچه از لحاظ فنی به تعریف جنایت جنگی نگاهی بیاندازیم؛ آمریکا در عراق مرتکب جنایت جنگی شده است.
کلارک افزود: اگر آمریکا به عراق تجاوز نظامی نکرده بود و متعاقب آن ارتش عراق از سوی آمریکا منحل نشده بود، امروز داعشی وجود نداشت، داعش برآمده از تجاوز مستقیم نظامی آمریکا در عراق است.
سی.ان.ان در این واکاوی گزارش داد که طرح حمله به عراق از همان واقعه 11 سپتامبر توسط دیک چینی و دونالد رامسفلد درهمان زیرزمین کاخ سفید مطرح شد و این افراد مسبب سوق دادن آمریکا به سوی تاریکی شدند.
به گزارش سی.ان.ان، از همان ابتدا بزرگترین فصل اشتباه اطلاعات نهادهای جاسوسی در آمریکا رقم خورد.
کلارک در ادامه این گفت و گو به این شبکه تلویزیونی گفت: زمانی که (رئیس جمهوری آمریکا) برای انجام کاری به اطلاعات نیاز داشته باشد آژانس های جاسوسی آن اطلاعات ( به دروغ هم شده) را برای شما فراهم می کنند.
سه ماه پس از واقعه 11 سپتامبر، آمریکا وارد جنگ افغانستان شد و پس از آن بر روی عراق متمرکز شد.
سی.ان.ان، در این ویژه برنامه تمامی استدلال هایی که توسط کالین پاول وزیرخارجه وقت آمریکا با استناد به اطلاعات سیا در مورخ پنجم فوریه 2003 میلادی در شورای امنیت سازمان ملل برای حمله به عراق و سرنگونی صدام مطرح شد را غیر واقعی و یک اشتباه بزرگ تاریخی خواند.
این شبکه تلویزیونی گزارش داد: شش هفته پس از سخنان پاول در شورای امنیت، آمریکا به عراق حمله کرد و بغداد در عرض سه روز سقوط کرد.
سی.ان.ان افزود: پس از گذشت یک هفته از اشغال نظامی عراق، این کشور رفته رفته با هرج و مرج و ناآرامی روبرو شد زیرا فردی مسئول این نا آرامی ها نبود و مشخص شد که واشنگتن هیچگونه طرحی برای پس از جنگ عراق نداشته است.
این شبکه تلویزیونی آمریکایی در ادامه گفت: کاخ سفید دو ماه پس از سقوط بغداد و سرنگونی صدام؛ 'پل برمر' Paul Bremer را برای زدودن افتضاحی که واشنگتن در عراق به بار آورده به بغداد فرستاد. بسیاری از منتقدان دو فرمانی که برمر بلافاصله پس از ورود به بغداد صادر کرد را مسبب بوجود آمدن داعش در عراق و منطقه می دانند.
بنابراین گزارش، برمر پس از ورود به بغداد بعنوان نخستین مسئول آمریکایی دراین کشور، در اولین فرمان حضور اعضای حزب بعث در مشاغل دولتی را منع کرد و افرادی که زبده و تحصیل کرده بودند را به گروه بیکاران افزود.
سی.ان افزود: فرمان دومی که برمر صادر کرد منحل کردن ارتش عراق بود، وی هزاران جوان عراقی که اکثر آنها سنی مذهب بودند را به خیابان های عراق فرستاد که البته همچنان سلاح های خود را به همراه داشتند.
'پیتر گالبریت' Peter Galbraith که دراین گزارش از وی بعنوان دیپلمات سابق آمریکایی نام برده شد نیز به سی.ان.ان گفت: بسیاری از نظامیان داعش همان نیروهای ارتش سابق عراق هستند.
سی.ان.ان این پرسش را مطرح کرد که چه کسی چنین فرمانی را برای آنکه برمر اعلام کند، تصویب کرد، پرسشی که سال ها بدون پاسخ ماند و بوش هرگز درمورد جنگ عراق مسئولیت روشنی برعهده نگرفت.
فرید زکریا گفت که پس از سال ها، برمر خود پاسخ صحیح این پرسش را به وی گفت.
برمر به سی.ان.ان گفت: من ملامت شدم و بوش ملامت نشد، اما این بوش بود که این (دو) فرمان را تصویب کرد.
برمر افزود: 'داگلاس فیت' Douglas Feith معاون سابق پنتاگون در امور سیاستگذاری پیش از عزیمت به بغداد، پیش نویس این فرمان را که از سوی بوش تایید شده بود به من نشان داد و گفت فردا باید (در بغداد) آن را اعلام کنی.
سی.ان.ان گزارش داد داگلاس فیت همچنین یکی از عوامل کلیدی در وقوع چنین اشتباه تاریخی درمنطقه و عراق بوده است زیرا اطلاعات گردآوری شده وی در مورد صدام و تسلیحات کشتار جمعی درعراق از سوی بازرس کل پنتاگون درسال 2007 میلادی، ناموزن و دارای تناقض اعلام شد.
دیک چینی نیز بلافاصله با توجه به وضعیت وخیم عراق در پی تجاوز نظامی آمریکا به خاک این کشور، سیا را متهم به دادن اطلاعات غلط کرد.
'ریچارد داس' Richard Daass مدیر سابق طرح سیاست وزارت خارجه آمریکا هم به سی.ان.ان گفت: این اقدامات اشتباه باعث شده تا نگاه ملی در این کشور کم شود و بسیاری از عراقی ها خود را بعنوان سنی، شیعه و یا کرد می بینند و این همان لطمه و هرج و مرجی است که آمریکا به این کشور زد.
داس افزود: اکنون آمریکا می بایست سیاست های خارجی خود را بنابر شرایط پس از جنگ عراق منطبق کند.
وی این پرسش را مطرح کرد که 'آیا می شود با داعش درعراق جنگید، درحالیکه عراق بسیار تخریب شده است ؟'
این شبکه تلویزیونی در ادامه گزارش افزود: اکنون بوش و اوباما در مظان اتهام از هم پاشیدگی عراق قرار گرفته اند، یکی بعنوان آغاز گر جنگ و دیگری بعنوان خاتمه دهنده آن.
داگلاس فیت در این گزارش مدعی شد که اقدام اوباما در خروج نظامیان آمریکایی از خاک عراق منجر به قدرتمند شدن داعش در منطقه شد.
ریچارد هاس در بخش دیگری از این گزارش به سی.ان.ان گفت: آنچه در خاورمیانه رخ داده، نتیجه بخشی از اقدامات ما (آمریکا) در عراق، سوریه و لیبی است.
فرید زکریا در انتهای این گزارش که خود تهیه کننده آن بود، به مخاطبان این شبکه تلویزیونی گفت: با شما مخاطبان صادق باشم، من خود موافق تجاوز نظامی آمریکا به عراق بودم.بر این باور بودم که بوجود آمدن یک دموکراسی مدرن در عراق آن را به الگویی نوین و مترقی در منطقه مبدل خواهد ساخت.(اما) اکنون نگران آن هستم که اختلاف میان عراقی ها منجر به فروپاشی عراق شود.
زکریا به صراحت در برابر دوربین سی.ان.ان خطاب به مخطبان اذعان کرد: 'اما در آخر، جنگ عراق یک شکست و یک اشتباه بزرگ بود که منجر به یک هرج و مرج ژئوپلتیک و فاجعه بشری شد.'
زکریا افزود: آمریکا در عراق یک رژیم را ساقط کرد و حکومتی دیگر برسرکار آورد .اما نتیجه این حمله نظامی هرج و مرج و فاجعه بشری بود. واشنگتن حکومت قذافی در لیبی را سرنگون کرد که نتیجه اش هرج و مرج و فاجعه بشری بود. واشنگتن در یمن مداخله کرد و سپس خود را عقب کشید که نتیجه آن نیز هرج و مرج و فاجعه بشری بود.

کلید واژه: عراق - جنایات جنگی
کد مطلب: 47889
زمان انتشار: یکشنبه 10 آبان 1394 - 15:51:00
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد