به روز شده: 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 49789
زمان انتشار: دوشنبه 16 فروردین 1395 - 09:26:32

استرالیا کودکان پناهجو را آزاد کرد

استرالیا کودکان پناهجو را آزاد کرد
کودکان  - دولت استرالیا که برای نگهداری کودکان در بازداشتگاه های غیراستاندارد و نقض حقوق بشر در این بازداشتگاه ها تحت فشار بین المللی است روز دوشنبه اعلام کرد اکنون هیچ کودک پناهجویی در بازداشتگاه های خاک اصلی این کشور وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، شبکه 9 تلویزیون استرالیا اعلام کرد آخرین کودکان پناهجو در بازداشتگاه سرزمین اصلی استرالیا آزاد شده اند، اگر چه ده ها تن دیگر هنوز در جزیره 'نائورو' در اقیانوس آرام در بازداشت بسر می برند.
'مالکوم ترنبول' نخست وزیر استرالیا نیز اظهارات ''پیتر داتون' وزیر مهاجرت را که هیچ کودک پناهجویی برای نخستین بار طی یک دهه در بازداشتگاهی در استرالیا وجود ندارد، تاییدکرد.
آخرین کودک پناهجو روز جمعه از مرکز 'ویکهام' در 'داروین' آزاد شد و اجازه یافت در استرالیا رفت وآمد داشته باشد. تعداد کودکان بازداشتی در سال 2013 میلادی در بازداشتگاه های پناهجویان استرالیا به اوج خود رسید و دو هزار کودک در این مراکز در بازداشت بودند.
وزیر مهاجرت استرالیا آزادی کودکان پناهجو از بازداشتگاه های داخل استرالیا را 'یکی از دستاوردهای مهم این دولت' دانست.
پس از سیاست های مهاجرتی سختگیرانه کانبرا گروهی تلاش کردند خود را با قایق به استرالیا برسانند، اما آنها که در بینشان کودکانی نیز وجود داشت بازداشت و به اردوگاه های 'نائورو' و جزیره 'مانوس' در پاپوا گینه نو در اقیانوس آرام منتقل شدند.
کانبرا تحت فشار گروه های مدافع حقوق بشر برای انتقال کودکان از این مراکز است. نه تنها کودکان، بلکه پناهجویان بزرگسال نیز با مشکلات سلامت روان در این بازداشتگاه ها روبرو شده اند.
آمار اداره مهاجرت استرالیا نشان می دهد همچنان 50 کودک دیگر در بازداشتگاه 'نائورو' وجود دارند، اگرچه دولت این کشور اقیانوس آرام چند ماه پیش اعلام کرد پناهجویان اکنون برای راه رفتن در اطراف این کشور کوچک آزاد هستند.
صدها نفر از مردم استرالیا حدود دو هفته پیش به عنوان بخشی از یک کمپین ملی در سیدنی گردهم آمده و خواهان آن شدند تا به آن دسته از پناهجویانی که قرار است به بازداشتگاه های ویژه نگهداری از پناهجویان در خارج از استرالیا فرستاده شوند، اجازه داده شود بتوانند در استرالیا باقی بمانند.
مدافعان حقوق بشر خواهان آن هستند به 267 پناهجویی که به دلایل پزشکی از جزیره مانوس و یا نائورو به استرالیا اعزام شده اند اجازه داده شود تا بتوانند در این کشور باقی بمانند.
دادگاه عالی استرالیا بهمن ماه سال گذشته سیاست دولت این کشور برای بازداشت پناهجویان در خارج از خاک استرالیا را تایید کرد و با این حکم دولت استرالیا می تواند 230 پناهجو و 37 کودک را که در خاک استرالیا متولد شده اند اخراج کند و به اردوگاهی در نائورو، کشوری کوچک و جزیر ه ای در اقیانوس آرام بفرستد.
شرایط غیراستاندارد بازداشتگاه نائورو، مشکلات ناشی از نگهبانان و آزارهای جنسی زنان و کودکان مهاجر طی چند سال گذشته با انتقادهای شدید روبرو شده است، اما استرالیا همچنان به سیاست خود برای مقابله با پناهجویان و انتقال آنها به اماکنی خارج از این کشور ادامه می دهد.
انسان های سودجو طی سال های گذشته با سیاه نمایی های غرب، جوانان ایرانی را نیز اغفال کرده و با بهشت نمایی کشورهایی مانند استرالیا آنان را در دام انداخته و تلاش کردند این قشر را به صورت غیرقانونی به این کشورها منتقل کنند که براساس قانون های سختگیرانه کانبرا با مشکلات زیادی روبرو شده اند.
دولت استرالیا که اکنون تحت فشار مجامع بین لمللی است درپی بازگرداندن اجباری این پناهجویان است، اما دولت ایران تاکید دارد خروج این افراد از کشور داوطلبانه و قانونی بوده و بازگشت آنها نیز باید داوطلبانه باشد و ممانعتی برای بازگشت این گروه وجود ندارد.

کد مطلب: 49789
زمان انتشار: دوشنبه 16 فروردین 1395 - 09:26:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب