به روز شده: 1 ساعت و 20 دقیقه قبل
کد مطلب: 49877
زمان انتشار: یکشنبه 22 فروردین 1395 - 12:44:53

بیانیه نشست حمایت از زنان قربانی ترور

بیانیه نشست حمایت از زنان قربانی ترور
زنان  - نشست انجمن حمایت از زنان قربانی ترور در بیانیه ای از سازمان ملل متحد خواست، حمایت ذاتی از زنان قربانی ترور را نه تنها در قالب وضعیت های خاص بلکه به صورت عینی در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش ایرنا،در بیانیه نشست انجمن حمایت از زنان قربانی ترور که روز یکشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفته امده است: زنان مهمترین رکن تشکیل خانواده و اجتماع بشری می باشند، به نحوی که نظریات علمی و روایات دینی نقش اصلی را در سعادت یا شقاوت انسانها به این موجود مرتبط می دانند، بر همین اساس تاثیرگذاری زنان از هر جنبه مثبت یا منفی، آثاری ماندگار در نسل ها و جامعه بشری خواهد داشت. بدون شک رشد و تعالی و سلامت جامعه جهانی بطور مستقیم و بدون واسطه به این ثمره ارزشمند خلقت بستگی خاص دارد.
«در نتیجه، هرگونه آسیب جسمی یا روحی و روانی مستقیم و غیرمستقیم به این قشر از اجتماع تاثیرات جبران ناپذیری بر نسل های بشری و آیندگان برجا خواهد گذاشت، بر همین اساس حمایت از زنان در مناقشات مسلحانه و تروریستی از اهمیت بالایی برخوردار است.»
در این بیانیه تصریح شده است:‌ 8 مارس (18 اسفند) از سوی سازمان ملل متحد برای دفاع از حقوق زنان و صلح بین المللی به عنوان روز جهانی زنان نامگذاری شده است، این نماد بین المللی یادآور یکی از غم بارترین خشونت ها علیه زنان مظلوم و بی پناه در کشور آمریکاست، در چنین روزی صدها زن کارگر در فاجعه ای دلخراش زخمی و دستگیر شدند.
نشست انجمن حمایت از زنان قربانی ترور در این بیانیه تصریح می کند: این روز بین المللی با این پیشنیه تاریخی فرصتی مناسب برای طرح مظلومیت زنانی است که قربانی افراط و تروریسم شده اند، و فرصتی گرانبها برای ابراز همدردی با زنان آسیب دیده و مادران و همسرانی است که با از دست دادن عزیزان خود، آثار افراط گری و تروریسم را با قلب و وجود خود لمس کرده اند.
این بیانیه می افزاید: انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) به منظور ارائه روایتی دیگر از حقوق زنان در عرصه بین المللی که از جنایت تروریسم و افراط گری آسیب دیده اند نشست تخصصی «نقد و بررسی عملکرد سازمان ملل در حمایت از زنان قربانی ترور» را با حضور اساتید و دانشجویان حقوق و علوم سیاسی و فعالان حقوق بشری و تنی چند از زنان قربانی ترور از جمله خانم گلرخ مهری از اقلیت مذهبی زرتشتی به عنوان نماد 34 سال صبوری و خرسندی برگزار نمود. که نتایج راهبردی ذیل حاصل گردید.
«کارنامه سازمان ملل متحد در حمایت از زنان قربانی ترور در وضعیت موجود با وضعیت مطلوب متفاوت است. وضیعت موجود نشانگر این است که سازمان ملل متحد گامهایی را به ویژه در معرکه خشونت علیه زنان از جمله زنان قربانی ترور برداشته، اما این حمایت ها تبعی است. یعنی ملل متحد به واسطه یک وضیعت خاص مانند جنگ، آشوب داخلی، تهدید علیه صلح و امنیت بین الملل واکنش نشان داده است. عمده قطعنامه های ملل متحد یا گزارشهای معاونین دبیرکل به ترور زنان نه به صورت خاص و یک موضوع اصلی بلکه به عنوان یک بحث تبعی و تابع از وضیعت های خاص دیگر از جمله آشوب یا نقض صلح و امنیت بین الملل پرداخته است.
نشست انجمن حمایت از زنان قربانی ترور در این بیانیه آورده است: ملل متحد گامهای غیر قابل اغماضی را در مقوله توانمندسازی زنان برداشته است که در اهداف توسعه پایدار و توانمندسازی جامعه بین الملل اهمیت قابل ملاحظه ای دارد. لذا خواسته های ذیل به عنوان برآیند این نشست مبین راهکار فعالان حقوق بشری و زنان قربانیان ترور به مراجع ملی و بین المللی می باشد.
1 - سازمان ملل متحد ضروری است حمایت ذاتی از زنان قربانی ترور را نه تنها در قالب وضعیت های خاص بلکه به صورت عینی در دستور کار خود قرار دهد.
2 - تشکیل یک دادگاه بین المللی با قضات زن، خواست زنان قربانی ترور برای حمایت و شنیده شدن صدایشان از سوی این مرجع قضایی بین المللی می باشد.
3 - تمامی زنان شایسته برخورداری از حقوق اساسی مربوط به سلامت روان و جسم هستند، چرا که نه تنها این امر برای بقا خودشان مهم است بلکه برای بقا و سلامت جامعه بشر نیز بسیار ضروری است.
همانگونه که ردیف 5 توسعه هزاره عنوان می کند این امر منجر به وجود زنان سالم تر، خانوده ای قوی تر، و جامعه ای با ثبات تر خواهد شد، توجه به سلامت به ویژه سلامت روح و روان و خدمات درمانی جسمی مختص زنان قربانی تروریسم به ویژه بعد از حوادث تروریستی، تحقق عینی حقوق بشر قربانیان زن متاثر از تروریسم می باشد.

نشست انجمن حمایت از زنان قربانی ترور 16 اسفند سال گذشته در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) برگزار شد.

کلید واژه: خشونت علیه زنان
کد مطلب: 49877
زمان انتشار: یکشنبه 22 فروردین 1395 - 12:44:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب