به روز شده: 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 49948
زمان انتشار: شنبه 28 فروردین 1395 - 09:51:30

زندانی بیش از ۷هزار نظامی در زندان‌های سعودی؟

زندانی بیش از ۷هزار نظامی در زندان‌های سعودی؟
حقوق بشر  > جهان  - رئیس بخش سیاسی اتحاد نیروهای مردمی یمن فاش کرد که بیش از ۷ هزار نظامی و افسر درجه دار سعودی و عربی عضو ائتلاف برضد یمن به دلیل فرار از ارتش، در زندان‌های ریاض به سر می‌برند.

"محمد صالح النعیمی" رئیس بخش سیاسی اتحادیه نیروهای مردمی یمن در مصاحبه تفصیلی با شبکه المیادین یمن فاش کرد: براساس آخرین اطلاعات به دست آمده بیش از 7 هزار نظامی و افسر درجه دار سعودی و عربی عضو ائتلاف برضد یمن به دلیل فرار از ارتش در زندان‌های ریاض به سر می‌برند.

وی همچنین تاکید کرد که رهبر نیروهای انقلابی یمن هنوز برنامه‌ها و گام‌هایی را پیش روی دارد که هنوز از آنها استفاده نشده است و این برنامه‌های اعلام نشده است.

النعیمی بر حمایت آمریکا ، انگلیس و فرانسه از عربستان در جنگ یمن تاکید کرد و گفت:  وزیر امور خارجه عربستان چندی قبل اذعان کرد که در اتاق عملیات مشترکی نظامی برضد یمن که در عربستان سعودی وجود دارد، آمریکایی‌ها ، انگلیسی ها و فرانسوی‌ها هم مشارکت و حضور دارند.

وی درباره دخالت رژیم صهیونیستی در جنگ یمن و اسناد لازم برای اثبات آن افزود: اثبات حضور اسرائیل یا اثبات خوش خدمتی کشورهای عربی برای اسرائیل به زحمت و تلاش بسیاری نیاز ندارد، این مساله برای همه قابل اثبات است.

النعیمی همچنین از حمایت های ایران به ملت یمن در مبارزه با متجاوزان تقدیر و تشکر کرد.

                                       ***متن کامل این مصاحبه به صورت سوال و جواب در زیر می‌آید***

المیادین: چه تفاوتی بین آتش بس کنونی اعلام شده در این سری با آتش بس های قبلی که از طریق مذاکرات با طرف سعودی حاصل می شده وجود دارد؟ آیا تضمینی هم وجود دارد که کشور عربستان سعودی همچون دفعات قبل آتش بس را نقض نکند.

النعیمی: در گذشته ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی یک سری رویا و آرزوهایی داشتند و امیدوار بودند از طریق ادامه حملات نظامی برضد یمن به این خواسته‌های خود دست یابند، تمام این آمال و آرزوهای دشمنان یمن در برابر ایستادگی و مقاومت ملت و نیروهای ارتش یمن و مقاومت نقش بر آب شد و با شکست سنگینی مواجه شده است.

این بار درحالی خواستار آتش بس شده‌اند، که می‌بینیم شرایط ائتلاف و عربستان سعودی به صورت کامل به زیان آنها تبدیل شده است، البته ما هم اکنون نیز کاملا هوشیار هستیم و می دانیم، عربستان سعودی که معروف به نقض پیمان است، این بار هم نقض پیمان خواهد کرد و آتش بس را نقض می کند.

 المیادین: چرا معتقد هستید، شرایط در این دوره با دوره های قبل متفاوت شده است و چرا فکر می کنید عربستان سعودی با گذشته خود متفاوت شده است ؟

النعیمی: ما تصور می کنیم اکنون دیگر جای هیچ شکی حتی برای خود آنها دیگر وجود ندارد، که به این باور رسیده اند، که نتوانسته اند، ولو ذره‌ای از اهدافی را که برای تحقق آن به یمن تجاوز کردند، محقق سازند.

آنها هم در جبهه‌های جنگ و هم در طول مناطق مرزی و هم در عرصه سیاست متحمل ضربات و شکست‌های سنگینی شده اند، دیگر هیچ بهانه و برگه ای در اختیار ندارند، عربستان سعودی هر آنچه در توان داشت برای خرید سلاح و پرداخت مواجب به مزدورانش را به کار بست، حتی در این بین وجدان برخی از کشورها را با پرداخت پول به آنها خریداری کرد، ریاض حتی وجدان مجامع بین المللی را خریداری کرد و آنها را در برابر تجاوزهای خود برضد یمن ناگزیر به قبول و پذیرش سکوت کرد.

به همین دلیل باید بگویم سعودی‌ها و همپیمانان آنها اگر ذره ای شعور برایشان باقی مانده باید به سازش روی آورند، چرا که در میدان جنگ تکلیف‌شان یکسره شد، ریاض و همپیمانان این کشور در تجاوز به یمن  به اندازه ای دست به جنایت زده‌اند، که با وجود تمام پرداخت‌هایی که به مجامع بین المللی داشته اند، سرانجام صدای مراکز و سازمان‌های مدعی دفاع از حقوق بشر بلند شد و این کشورها را به ارتکاب جنایت برضد ملت یمن محکوم کردند.

المیادین: اگر آتش بس حاصل نشود و یا اگر آتش بس محترم شمرده نشود، چه عواقبی را می‌توان در این باره پیش بینی کرد ؟

النعیمی : تکلیف ما در باره نقض آتش بس از سوی عربستان سعودی روشن است، برگه هایی که در اختیار عبدالملک الحوثی است، برگه های برنده بسیاری هستند، و اصولا ملتی که مقاومت می‌کند، چیزی را از دست نمی‌دهد، رهبر نیروهای انقلابی یمن هنوز برنامه‌ها و گام‌هایی را در پیش روی خود دارد، که هنوز از آنها استفاده نشده است، این برنامه‌های اعلام نشده هنوز جا دارد که برضد دشمنان و متجاوزان به یمن مورد استفاده قرار گیرد.

اما در این بین عربستان سعودی و کشورهای همپیمان ریاض در این تجاوز به یمن از تمام برگه‌ها و گزینه‌های موجود خود برضد کشورمان یمن استفاده کردند و با این وجود همانگونه که گفتم ذره‌ای از اهدافی را که برای تحقق آنها دست به تجاوز زدند، محقق نساختند.

یکی از بزرگ ترین شکست‌های عربستان سعودی و کشورهای عضو ائتلاف ریاض برضد یمن عزم و اراده درهم شکسته نظامیان آنها در میادین مختلف نبرد است، براساس آخرین اطلاعات به دست آمده بیش از 7 هزار نظامی و افسر درجه دار سعودی و عربی عضو ائتلاف برضد یمن به دلیل فرار از ارتش در زندان‌های ریاض به سر می‌برند، کشته‌های آنها اکنون به رقم هزاران کشته رسیده است و اسرای بسیاری را در این تجاوز از دست داده‌اند، شمار زخمی‌ها هم به مراتب از تمام این اعداد اعلام شده بیشتر است، آخرین خبرهای به دست آمده نشان از این دارد که ائتلاف عربی در این تجاوز بیش از 22 هزار زخمی داشته و عربستان سعودی هم به تنهایی 7 هزار زخمی در بین نظامیان خود در این تجاوز برضد یمن داشته است.

تمام این اعداد و ارقام تلفات و خسارات متجاوزان باعث شده، تا آنها اکنون به دنبال آتش بس و سازش باشند، البته اگر این بار هم آتش بس را نقض کنند، به خوبی می دانند، با شمار بیشتری از کشته ها و زخمی‌ها و اسرا در میادین نبرد مواجه خواهند شد.

المیادین: البته تمام مطالب شما در این باره درست است، اما هستند کسانی که می گویند، در مقابل هم اکنون کشور یمن به صورت کامل منهدم و ویران شده است، و در این جنگ بخش های بزرگی از سرزمین یمن منهدم شده است، اما در مقابل در هیچ یک از کشورهای شرکت کننده، در این تجاوز به یمن خسارات و ویرانی ندیده ایم، یعنی در امارات عربی متحده و عربستان و دیگر کشورهای شرکت کننده در این ائتلاف ویرانی ندیده ایم ؟

النعیمی: سخن شما کاملا درست است و ویرانی و نابودی تمام تاسیسات زیربنایی و منازل و نهادهای دولتی و ساختمان های دینی و مذهبی و مدارس و بیمارستان ها را در بر گرفته است، اما هرگز فراموش نکنید، ملتی که عزت و سربلندی و استقلال و آزادی برایش اهمیت  دارد، تمام این جانفشانی ها و ویرانی ها و هزینه ها را تحمل می کند، به همین دلیل شما مشاهده می کنید، با وجود تمام این خسارات و ویرانی ها و تلفاتی که ملت یمن تاکنون تقدیم راه آزادی و استقلال و عزت و سربلندی خود کرده، هنوز هم اصرار دارد، به این راه و به منظور تحقق خواسته های خود به مسیر ادامه دهد، ولو این که هزاران شهید دیگر و هزاران زخمی دیگر را تقدیم این راه برای تحقق این هدف نماید.

ملت یمن از ابتدا هم می دانست که با چه خطرهایی ممکن است مواجه شود، اما با این وجود و تنها برای به دست آوردن عزت و آزادی و استقلال تنها به هدف نهایی خود نگریست و ملت یکصدا اعلام کرد، تحقق خواسته های انقلاب ارزش جان دادن و شهادت را دارد.

المیادین: حال که برخی معتقدند، این ویرانی ها و نابودی تنها برای کشور و ملت یمن است، چرا باید عربستان سعودی و کشورهای ائتلاف همسو با آن خود را ملزم به رعایت آتش بس کند و چرا باید به این تجاوزها ادامه ندهند ؟

النعیمی : امکانات و توانایی های ملت و رزمندگان ارتش و کمیته های مردمی یمن محدود است، آنها تنها در میادین جنگ مبارزه می کنند، به همین دلیل نباید انتظار داشته باشید، توان ما به اندازه توان نظامی کشورهای ائتلاف سعودی باشد، لذا ما نمی توانیم در شهرهای کشورهای شرکت کننده در این تجاوز به همین میزان تلفات و ویرانی به وجود آوریم.

المیادین: باز می گردیم به موضوع آتش بس، گفتید این باره مساله کمی فرق می کند، از این رو پیش بینی کردید، آتش بس مورد توافق حاصل شود، اما در عین حال گفتید که شک و تردیدهایی هم وجود دارد، این شک و تردیدها درباره چه مسائلی هستند ؟

النعیمی : تردیدها از آن جا ناشی می شود، که گروه ها و طرف هایی در خارج از یمن حضور دارند و نمی خواهند، اوضاع در این کشور به ثبات برسد، من به صراحت اعلام می کنم، در راس این طرف های خارجی عربستان سعودی است، حتی از یکی از مقامات عالی رتبه ریاض در سخنرانی چند روز اخیرش شنیده شده است که گفت، ما را در نیمه راه جنگ برضد یمن تنها نگذارید، به همین دلیل پیش‌بینی ما این است که عربستان سعودی و دیگر کشورهای همسو با آن می توانند از گروه هایی باشند، که نمی خواهند این تجاوز به یمن به پایان برسد.

حتی از داخل خاندان حاکم بر کشور پادشاهی عربستان سعودی به ما خبر رسیده است که در بین اعضای عالی رتبه این خاندان هم درباره ادامه جنگ برضد کشور یمن اختلاف نظرها بالا گرفته است، به همین دلیل هم هست که ما گمان می کنیم، برخی از این کشورها بعد از حصول توافق مبنی بر آتش بس و برای برهم زدن مذاکرات کویت دست به یک سری اقدامات بزنند، تا موضوع دیدارهای کویت به صورت کامل ناکام بماند.

المیادین: آیا به عقیده شما تنها عاملی که باعث شکست مذاکرات کویت و برهم خوردن آتش بس می شود، همین مساله اختلافات سعودی سعودی در داخل خاندان حاکم آل سعود است ؟

النعیمی: این تنها بخشی از مشکل است، و برهم خوردن آتش بس و مذاکرات مسائل متعددی می تواند باعث آن شود، اما اختلافات داخلی در خود خاندان آل سعودی می تواند از جمله این مشکلات و دلایل باشند.

المیادین: شما به همراه تعدادی دیگر از همکارانتان در بخش سیاسی اتحادیه نیروهای مردمی یمن از چند روز قبل در ایران به سر می برید، می خواهیم بدانیم در این مدت با چه شخصیت هایی دیدار داشتید؟ و در این مدت مذاکرات شما درباره موضوعات مختلف از جمله مساله یمن به کجا رسیده است و نتایج مذاکرات چه بوده ؟

النعیمی:  سفر ما به ایران در چارچوب برنامه ما برای سفر به شماری از کشورهای منطقه بوده است، بعد از ایران هم قرار است به چند کشور دیگر سفر کنیم، از این رو در اینجا لازم می دانم از ملت ، دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران و از هر ملت و دولت و کشوری که در کنار ملت و رزمندگان مقاومت یمن ایستادند، تقدیر و تشکر کنیم، کشورهایی که از ما و ملت یمن در برابر مظلومیت‌مان حمایت کردند و صدای انقلاب و ملت مقاوم یمن را به گوش جهانیان رساندند.

ما در دیدار و گفت وگو با مقامات و مسئولان ایرانی چیزی جز احترام و تقدیر ندیده ایم؟، کشورهای حامی مقاومت یمنی و حامی ملت غیور یمن خواستار وحدت و یکپارچگی یمن هستند، این کشورها می خواهند ملت یمن به عزت و سربلندی و استقلال و آزادی خود دست یابد.

در دیدارهایی که با مقامات و مسئولان ایرانی داشتیم همگی تاکید داشتند، که یمن از طریق گفت وگو و مشارکت عمومی آحاد گروه ها و جریان های سیاسی است که می توانند ثبات را به این کشور باز گردانند، و ملت یمن سرانجام با پایداری و مقاومت خود به اهدافی که برای آن ابتدا انقلاب کردند، و اکنون با مقاومت در جبهه های نبرد با دشمنان و متجاوزان به کشور می جنگند، تمام اهداف را یک به یک محقق خواهد کرد.

دفاع از مظلومین و مستضعفین یکی از اصول ثابت و خشه ناپذیر مقامات و مسئولان ایرانی و جزو ارزش های تغییرناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، ایران همواره به ما تاکید می کند، که تهران خواستار وحدت و مشارکت عمومی و ملی تمام گروه ها و جریان ها و آحاد جامعه یمن با یکدیگر برای غلبه بر مشکلات در این کشور است.

المیادین: چه کشورهایی را قرار است بعد از ایران به آنها سفر کنید ؟

النعیمی : ما نمی توانیم از طریق رسانه ها و هم اکنون این مساله را عنوان کنیم، اما در روزهای آتی گذر زمان خود نشان دهنده برنامه های آتی ما خواهد بود.

المیادین: آیا فکر نمی کنید سفر شما به ایران و حضور شما در این کشور به برخی این اجازه و حق را خواهد داد، که بگوید، شما با سفر به جمهوری اسلامی ایران در حال پیگیری برخی از سیاست های خاص در یمن هستید و به گونه ای در حال حمایت از برخی جریان‌های همسوی ایران در یمن هستید ؟

النعیمی: خیر ما چنین حق و اجازه را به دشمن کودک‌کش و دشمنی که تاسیسات زیربنایی ، مدارس ، منازل و بیمارستان ها را هدف قرار می دهد، نمی دهیم که بخواهد چنین اتهامی را هم به ما نسبت دهد، دشمن یمن نمی تواند درباره منافع ملت و کشور یمن سخن بگوید، و این تنها ملت یمن است که براساس منافع خودش دوستی و نزدیکی با کشورهای دوست را برمی گزیند.

یمن اگر این دشمنان نبودند هرگز به بهانه ای برای بی ثباتی در منطقه تبدیل نمی شد، یمن هرگز به عنوان پایگاه یا سکویی برای تجاوز به کشورهای دیگر تبدیل نخواهد شد، یمن همواره و تا ابد به عنوان بخشی از جهان عرب و جهان اسلام خواهد بود؟، ما ملت و کشوری هستیم که در برابر توطئه های صهیونیستی و غربی می ایستیم و خواهیم ایستاد، ما به هیچ کس اجازه نمی دهیم، با سوء استفاده کردن از شرایط کنونی بخواهد، یمن را تکه تکه و تجزیه کند.

کسی حق ندارد به نام ملت یمن و کشور یمن سخن بگوید، بلکه این خود ملت یمن است که بنام خودش موضع گیری می کند و سرنوشت خود را با دستان خود رقم خواهد زد، ملت و نظام یمن برای خودش ارزش و اصولی را رعایت می کند، که از آن جمله می توان به تلاش یمنی ها برای حفظ ثبات و آرامش یمن اشاره کرد.

ما به هیچ کس در یمن اجازه نمی دهیم امنیت و ثبات منطقه را تهدید کند، مگر آن که کسانی باشند، که می خواهند با حمایت از گروهی از یمنی ها، سیاست های خود را در منطقه پیاده سازی و اجرا کند، تا از این طریق نام ملت یمن را لکه دار کند، اما به طور کلی یمنی ها برای حفظ ثبات در منطقه پیشگام خواهند بود.

المیادین: بسیار خوب بار دیگر به موضوع آتش بس در یمن باز می گردیم، گفته شده در قبال پیش نویس مربوط به آتش بس در یمن اعتراض هایی وجود داشته است، پیش نویسی که گفته می شود از 20 ماده و بند تشکیل شده، کدام یک از این بندها و مواد مذکور در پیش نویس توافق آتش بس مورد اختلاف نظر بوده است؟

النعیمی : تمام پیش نویس‌های مطرح شده برای طرح آتش بس همه گمانه زنی بوده است، و هیچ پیش نویس رسمی تاکنون از این توافق آتش بس اعلام نشده است، برخی از بندها موضوعاتی دارند که برای ما جای اختلاف نظر بوده است، اما به صورت کلی در قبال تمام آن بند مذکور اختلاف نظر نداشته ایم، پاره ای از مسائل جزئی مورد اختلاف بوده است، اما به طور کلی اعلام می کنیم که ما به رهبری انقلاب یمن ایمان داریم، و ایمان داریم عبدالملک الحوثی هرگز حقوق ملت یمن را پایمال نکرده و هرگز هم چنین نخواهد کرد.

رهبر انقلاب یمن از خواسته ها و ارزش های ثابت و تغییر ناپذیر ملت یمن آگاه است، و می داند، نمی توان از این ارزش ها تخطی کرد، او هم به مانند سایر انقلابیون یمن برای خون شهدای انقلاب و زخمی‌های جنگ  ارزش قائل است، به همین دلیل این خون ها هرگز پایمال نمی شوند.

ما ایمان داریم که رهبر انقلاب یمن و دیگر انقلابیون و ملت یمن بر تحقق حقوق و خواسته های ملت پافشاری خواهند کرد، و ضمن علاقمندی آنها برای برقراری ثبات در کشور در جهت تحقق خواسته های ملت هم کوتاهی نمی کنند.

ملت یمن به این مساله ایمان و یقین کامل دارند که رهبری انقلاب در کنار آنهاست، و ملت هم در کنار رهبری انقلاب خود هستند، به همین دلیل هر دو در کنار هم تلاش خواهند کرد، تا بتوانند این مهم را به سرانجام مقصود برسانند.

المیادین : با توجه به هرآن چه گفته شد، حال شما مذاکراتی آتی مربوط به گفت‌وگوهای یمنی-سعودی را که قرار است تا چند روز دیگر در همین ماه جاری در کویت برگزار شود، چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

النعیمی: ما با هرتلاشی که منجر به توقف تجاوز برضد یمن شود، و به کشتار و قتل عام ملت بی‌دفاع یمن بینجامد موافق هستیم و از آن حمایت می‌کنیم، مشروط بر این که خواسته‌های بحق ملت مدنظر قرار گیرد.

ملت یمن در قبال خواسته‌های خود جانفشانی کرده و برای این مطالبات و حقوق خود شهید و زخمی داده و تلفات بسیاری را متحمل شده است، از این رو اکنون هم در این مذاکرات با هدف تحقق خواسته‌های ملت انقلابی و آزادی طلب یمنی در مذاکرات حاضر خواهیم شد، از این رو ما هم از حامیان چنین تلاش هایی هستیم، به همین دلیل به خواست خداوند متعال اگر در این مذاکرات دشمن به حقوق ملت یمن اذعان کند، و این بار به صورت جدی به تجاوز خود به خاک و ملت یمن پایان دهد، ما هم متقابلا تصمیمی جدی را برای توقف عملیات نظامی برضد متجاوزان خواهیم گرفت، اما اگر در این مذاکرات دشمن بخواهد به تعلل و یکجانبه نگری خود ادامه دهد، در ان صورت ارتش یمن و کمیته های انقلابی و مردمی یمن به مقاومت و ایستادگی خود در برابر متجاوزان ادامه خواهند داد.

المیادین: بله این قصد و نیت شماست، اما بیائید واقع گرا تر باشیم، بسیاری از تحلیلگران مسائل مربوط به یمن بر این باور هستند، که عربستان سعودی هرگز بدون هیچ دستاوردی حاضر به خروج از یمن و ترک این مساله نخواهد بود، به همین دلیل عربستان سعودی معتقد است به عنوان کشوری که قرار نیست در این میدان شکست را قبول کند، برای حفظ آبروی خود هم که شده باید با دستآوردی از این میدان یمن خارج شود، سوال من این است که در مذاکرات کویت، عربستان چگونه از طریق این مذاکرات می تواند به گونه ای دستآورد داشته باشد، تا هم قبول کند از یمن خارج شود، و هم دستآوردی داشته باشد، و در عین حال ملت یمن هم از این مذاکرات حقوق خود را باز یابند ؟

النعیمی : ما با چنین توصیف و تعریفی از مذاکراتی آتی کویت به شدت مخالف هستیم .

 المیادین : من هر آن چه را که در پس پرده گفته می شود، را به وضوح برای شما به این صورت بیان کردم ؟

النعیمی : خون ملت یمن پاک تر از آن است که بخواهند چنین با آن معامله کنند، خون ملت یمن هرگز نمی تواند وجه المصالحه برای حفظ آبروی این شاهزاده یا آن شاهزاده پایمال شود، پس تکلیف خسارات و تلفات و تاسیسات زیربنایی که نابود شدند و شهدا و زخمی‌هایی که در جهت حفظ حقوق ملت یمن هزینه شده چه خواهد شد، ما هرگز اجازه نمی دهیم از این قبیل عناوین مطرح شود، تا یمن و ملت یمن به مثابه قربانی به شمار آیند تا از آبروی فلان شاهزاده محافظت شود.

خون شهدا و زخمی‌های انقلاب یمن و مقاومت یمن در برابر متجاوزان و عزت و سربلندی و استقلال و آزادی ملت یمن بسیار بزرگ تر و ارزشمندتر از این قبیل مضامین و موضوعات است، ملت یمن اگر لازم باشد، استقلال و آزادی خود را با توسل به زور باز می ستانند، متجاوزان هزینه این افکار پلید خود برضد یمن و ملت یمن را خواهند پرداخت و این آرزو و رویا را باید از سر بیرون کنند، که روزی خواهند توانست بار دیگر سلطه بر ملت یمن را به دست آورند.

هر آن چه بعد از انقلاب یمن صورت گرفت و هر آن چه بعد از این تجاوز به یمن به دست آمده به مانند قبل از انقلاب و پیش از دستآوردهای مقاومت نخواهد بود، و متجاوزان بدانند هرگز اوضاع به روال پیش از انقلاب و پیش از مقاومت این ملت در برابر متجاوزان باز نمی گردد.

المیادین: آیا شما از انتخاب کشور کویت به عنوان میزبان دور آتی مذاکرات بین یمن و عربستان سعودی راضی هستید؟

النعیمی : قبول این گزینه برای این بوده که به مدعیان مخالفت یمن با صلح ثابت کنیم سخن آنان بی پایه و اساس است، ما با قبول موضوع کویت در صدد بوده و هستیم به همه نشان دهیم واقعا سرنوشت ملت یمن برای ما اهمیت دارد، لذا باید بگویم ما درباره میزبانی کویت خیلی هم راضی نیستیم، اما همانگونه که گفته شد، برای رفع دستآویزها با میزبانی نشست مذاکرات در کویت موافقت کردیم.

المیادین : شما درباره نقش اسرائیل در تجاوز کشورهای ائتلاف سعودی به یمن مطالبی را گفته اید و در کنفرانس مطبوعاتی که در تهران داشتید هم در این باره و نقش اسرائیل در تجاوز به یمن مطالبی را مطرح کردید، آیا این سخنان خود را می توانید مستند کنید؟ شما چگونه این مطالب را می خواهید ثابت کنید ؟ چون طرف مقابلتان هم می تواند به سادگی بگوید این سخنان تنها اتهام است تا با استفاده از آنها به ائتلاف ضربه بزنید و این ائتلاف را ناگزیر به خارج شدن نمایید ؟

النعیمی : ما از روی عاطفه و احساسات صحبت نمی‌کنیم، ما اتهامات خود را در این باره به صورت گزافه گویی مطرح نمی کنیم، ما سخنانی را بیان نمی کنیم که نتوانیم برای آن سند مرجع داشته باشیم، ما در این باره به سخنان و مواضع خود کشورهای عربی شرکت کننده در ائتلاف ضد یمنی و حتی مقامات عالی رتبه در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس استناد می کنیم، چند روز قبل هم مقامات عربی و حتی مسئولان غربی در این باره مطالبی گفتند و وزیر امور خارجه عربستان هم چندی قبل اذعان کرد که در اتاق عملیات مشترکی نظامی برضد یمن که در عربستان سعودی وجود دارد، آمریکایی ها و انگلیسی ها و فرانسوی ها هم مشارکت و حضور دارند، در همین راستا منابع آگاه خبری و مورد اعتماد اعلام کردند در حمله هوایی که در صنعاء چندی قبل روی داد، اعلام شد که جنگنده و بمب ایجاد کننده خلأ هر دو متعلق به اسرائیل بوده، حتی براساس مستندات موجود خلبان این جنگنده نیز صهیونیست بوده است.

در حمله به کوه نقم نیز از چنین جنگنده و بمب مشابهی در یمن استفاده شده است، اندیشکده ها و مراکز مطالعاتی نظامی و غیر نظامی مورد اعتماد و موثق هم در این باره مطالبی داشته اند، که صحت این مساله را تایید کردند، علاوه بر تمام آن چه گفته شد، منابع صهیونیستی و اسرائیلی در شبکه ها و پایگاه های خبری و تحلیل به ذکر چنین مطالب مستندی مبادرت کردند.

ظرف 5 سال گذشته تمام اقداماتی که از سوی این کشورها صورت گرفته همه و همه در جهت حمایت از تروریسم بوده است، آنها از تروریسم در عراق ، سوریه و یمن حمایت کردند و همین اواخر هم حملات خود را با اتهامات بی پایه و اساس به حزب الله لبنان نسبت دادند، اکنون آنها اتهام واهی تروریسم را به حزب الله لبنان نسبت می دهند.

خودشان دست به اقدامات تروریستی می زنند، و برای دور کردن نگاه دیگران از اقداماتشان دیگران را به تروریسم متهم می سازند، خود آنها در واقع صادر کنندگان و تولید کنندگان واقعی تروریسم در بخش های مختلف جهان هستند.

المیادین: سوال آخر من از شما و از همین طریق پرداخت‌نتان به موضوع دخالت‌های اسرائیل در یمن، می خواهم مطلع شوم، دیدگاه شما در قبال نقش اسرائیل در دیگر کشورهای عربی چگونه می تواند باشد ؟

النعیمی : در این مدتی که خدمتتان عرض کردم می بینیم اسرائیل خود را شریک تمام تصمیم های کشورهای منطقه کرده است، ولی با این تفاوت که در این مدت حضور و مشارکت اسرائیل در این برنامه ها دیگر پوشیده و مخفی نیست، بلکه دیگر واضح و علنی شده است، دیگر انکار حضور اسرائیل در بین کشورهای عربی و مشارکت داشتن این رژیم در تصمیم گیری های منطقه ای آنان قابل مخفی کاری نیست و اگر کسی بخواهد این مساله را منکر شود، باید گفت که این شخص از واقعیت های جاری منطقه ای نا آگاه است.

این روزها مشاهده می کنیم که تصمیم گیری ها و اظهارنظرهای اسرائیلی به گونه ای شده که دیگر کشورهای عرب منطقه هم از این که گفته شود، منافع اسرائیل هم در این برنامه ها مدنظر واقع شده نگران و مضطرب نیستند، و این مساله به موضوعی غیر قابل انکار تبدیل شده است.

اگر بخواهیم به صورت کلی تر و جامع تر درباره تصمیم گیری‌ها و سیاست های منطقه ای کشورهای عرب صحبت کنیم، باید بگوییم مواضعی که ظرف 5 سال اخیر از سوی حاکمان عرب اتخاذ شده همه در جهت حمایت و تامین امنیت اسرائیل اتخاذ شده اند.

شاید کسی سوال کند که این یک اتهام واهی است، اما فقط کافی است تصمیم های اتخاذ شده را کمی مورد بررسی قرار دهیم، خواهید دید،‌ تمام تصمیم گیری‌ها به گونه ای بوده اند، که منافع امت و ملت های عربی هرگز مورد توجه قرار نگرفته بود، بلکه هر آنچه اهمیت داشته همه و همه منافع اسرائیل است.

کافی است تصمیم های اخیر اتحادیه عرب را کمی مورد بررسی قرار دهیم، کدام تصمیم آنها در جهت حمایت از وحدت و تمامیت ارضی کشورهای عربی و تامین منافع ملت های عربی بوده است، اگر به نتایج تصمیم گیری‌های این اتحادیه عرب دقت کنید متوجه خواهید شد، اولویت مهم این اتحادیه تامین منافع اسرائیل بوده است.

به همین دلیل اثبات حضور اسرائیل یا اثبات خوش خدمتی کشورهای عربی برای اسرائیل به زحمت و تلاش بسیاری نیاز ندارد، این مساله دیگر برای همه قابل اثبات شده است.

فقط کافی است عملکرد حاکمان عربی را مورد بررسی گذرا قرار دهیم، همه متوجه می شویم اولویت اصلی این حاکمان عربی ملت ها و سرنوشت امت عربی و اسلامی نبوده است، بلکه آن چه برای آنها مورد توجه بوده و هست، مساله تامین منافع اسرائیل در منطقه است.

 

 

کلید واژه: عربستان سعودی - یمن
کد مطلب: 49948
زمان انتشار: شنبه 28 فروردین 1395 - 09:51:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد