به روز شده: 32 دقیقه قبل
کد مطلب: 50007
زمان انتشار: سه شنبه 31 فروردین 1395 - 08:26:10

آینده کودکان افغان در هاله ای از ابهام

 آینده کودکان افغان در هاله ای از ابهام
کودکان  - سازمان ملل روز دوشنبه در گزارش وضعیت حقوق بشر در افغانستان اعلام کرد که مدارس و مراکز درمانی این کشور و آینده کودکان افغان بیش از هر زمان دیگر مورد تهدید قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری «رویترز»، آمار تلفات غیرنظامیان افغان در سه ماه اخیر به بیش از 600 نفر می رسد.
در گزارش روز دوشنبه این سازمان تاکید شده است که با وجود جمع آوری میلیارد ها دلار کمک خیریه از سراسر جهان برای مردم افغانستان، این کشور هنوز در حوزه خدمات اجتماعی با مشکلات جدی رو به رو است.
این گزارش می افزاید که گرچه حمله مستقیم به مدارس و مراکز درمانی افغانستان در سال های گذشته تقریبا یک روند نزولی را طی کرده، با این حال تنها در سال 2015 بیش از 257 حادثه مرتبط در این زمینه روی داده است.
«نیکولاس هیسام» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان با انتشار بیانیه ای نوشت : این به هیچ عنوان قابل قبول نیست که معلم ها، دکتر ها و پرستار ها مورد تهدید یا خشونت واقع شده و مدارس و مراکز درمانی مورد حمله یا سوءاستفاده قرار گیرند.
وی افزود : تمام طرف ها باید اقدام های لازم را برای حفاظت از این مراکز انجام دهند.
این در حالی است که تنها در سال 2015 بالغ بر63 تن از کارکنان مراکز درمانی افغانستان کشته شدند که اغلب آن ها در زمان حمله هوایی غیرعمدی آمریکا به بیمارستان قندوز افغانستان در این مرکز درمانی حضور داشتند.
سازمان پزشکان بدون مرز پس از این حادثه اعلام کرد که تمام هشدارهای لازم درباره موقعیت مکانی بیمارستان به نیروهای آمریکایی اعلام‌ شده بود و این حمله برنامه ریزی شده بوده است. با این حال مقام های آمریکایی این ادعا را رد می کنند.
از سوی دیگر گزارش روز دوشنبه سازمان ملل درباره شرایط مراکز آموزشی افغانستان آورده است که تلفات در میان معلمان و کادرآموزشی این کشور از 37 نفر در سال 2014 به 26 نفر در سال گذشته میلادی کاهش یافته است.
همچنین در سال گذشته 369 مدرسه افغانستان به علت گسترش دامنه درگیری میان ارتش و گروه های تروریستی نظیر طالبان تعطیل شدند که این موضوع بیش از 139 هزار دانش آموز و 600 معلم افغان را تحت تاثیر قرار داده است.
در این میان استان شرقی ننگرهار این کشور در مرز مشترک با پاکستان بیش ترین آسیب را در این زمینه متحمل شده است و گروه های تروریستی وابسته به داعش در سال گذشته میلادی حداقل 11 مرکز درمانی و 68 مدرسه را به تعطیلی کشاندند.
سازمان ملل روز گذشته نیز اعلام کرده بود که در جریان درگیری های افغانستان در 3 ماه گذشته بیش از 600 غیرنظامی افغان جان سپرده اند و بیش از یکهزار و 300 نفر دیگر نیز مجروح شده اند. این در حالی است که آمار تلفات در میان زنان و کودکان رو به افزایش است.

کلید واژه: افغانستان
کد مطلب: 50007
زمان انتشار: سه شنبه 31 فروردین 1395 - 08:26:10
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب