به روز شده: 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 50387
زمان انتشار: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 - 09:00:52

پدیده کودکان کار معضلی بزرگ در شهرها

پدیده کودکان کار معضلی بزرگ در شهرها
کودکان  - پدیده کودکان کار همچنان به عنوان مشکلی حل نشده در بسیاری از شهرهای کشور حتی شهرهایی نه چندان بزرگ چون بروجرد خودنمایی می کند؛ کودکانی از جنس فقر که نیازمند حمایت مسئولان هستند.

به گزارش ایرنا پدیده کودکان خیابانی پدیده ای نیست که بتوان بی تفاوت از کنار آن گذشت ولی متاسفانه به دلیل گستردگی در جامعه هر روز زشتی آن کمتر و کمتر می شود.
گسترش پدیده یا معضل کودکان خیابانی به حدی است که شهرهای بزرگ و کوچک نمی شناسد و امروز رواج این پدیده در شهر بروجرد از توابع استان لرستان به صورت جدی مشهود است.
این کودکان بدون تکیه به آینده در تلاش هستند تا لقمه نانی برای خود و خانواده در آوردند اما افسوس که گاه تامین این لقمه نان با اسیر شدن در بازار سوداگران مرگ و یا متکدیان همراه می شود.
این کودکان که اصولا زاده فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده های خود هستند از همان سن کودکی با بسیاری از آسیب ها و چالش های اجتماعی آشنا می شوند و اگر در مسیر درست قرار نگیرند و دستان آنها به نشانه نجات و رهایی از سوی من و شما گرفته نشود، آینده ای جز تباهی و سیاهی نخواهند داشت.
این کودکان از صبح تا غروب با پرسه زدن در خیابان و فروش گل، آدامس، جوراب و ... دوران کودکی خود را با هزاران حسرت و کمبود در پی لقمه نانی حلال یا خدایی ناکرده حرام طی می کنند و شب ها به خانه بر می گردند تا فردایی دیگر و دستفروشی دیگر.
به راستی تاکنون فکر کرده ایم این کودکان که در فقر مالی، عاطفی، بهداشتی، روحی و فرهنگی به سرمی برند چه سرنوشتی دارند؛ قطعا این افراد دکتر، مهندس و وکیل نخواهند شد و اگر هم شوند از معجزات است.
تحقیقات نشان می دهد که عواملی چون نارسایی نهادهای اجتماعی مانند خانواده و مدرسه، فقر اقتصادی خانواده های کودکان خیابانی و ناتوانی آنها در انطباق با شیوه های زندگی شهری، آلودگی و آسیب زا بودن محلات حاشیه شهر، نبود نظارت کافی از سوی نهادهای مسئول و الگوهای نادرست کنش متقابل بین شهروندان و کودکان خیابانی، همه دست به دست هم داده اند تا پدیده کودکان خیابانی در جامعه رواج یابد.
برخی از این کودکان که تحت تاثیر فشارهای طاقت فرسای اقتصادی هستند به میل و رغبت خود برای کمک به خانواده و برخی نیز تحت تاثیر اجبار والدین و بزرگ ترها به کار کردن در خیابان روی می آورند.
برخی از آنان نیز با محرومیت از تحصیل به اشتغال در مشاغل کاذب داوطلب می شوند.
با نزدیک شدن تعطیلات تابستان، کودکان کار بیش از هر زمان دیگر در حال دستفروشی و دوره گردی، پاک کردن شیشه خودروها و دود کردن اسپند در معابر شهر بروجرد دیده می شوند.
اغلب این کودکان هر روز برای فروش کالاهای خود با همکاران کوچکشان در حال نزاع و درگیری هستند، برخی دیگر طی قوانینی فرضی مناطق شهر و بازار را بین خود تقسیم می کنند و این تقسیم بندی به صورت گردشی بین همه افراد توزیع می شود تا جای گلایه نماند و کسی هم بدون دخل به خانه باز نگردد.
این کودکان که از دیدگاه بسیاری از افراد، ولگرد و مردم آزار هستند تاوان مشکلاتی را می دهند که گریبانگیر خانواده آنها شده و ناخواسته‌ مجبورند دنیای معصومانه کودکی خود را رها و در محیطی ناامن‌ همچون‌ خیابان‌ زندگی‌ پر از مخاطره‌ ای‌ را سپری‌ کنند.
چه سخت است کودکان کار خیابانی ببینند که هم سن و سالان آنها طرح غنی سازی اوقات فراغت را در بهترین باشگاه های ورزشی و کانون های فرهنگی می گذرانند و این افراد صبح تا غروب در زیر آفتاب سر چهار راه ها و تقاطع خیابان ها شیشه خودروهای شاسی بلند را تمیز کنند.
طبق تعریف سازمان حمایت از کودکان ملل متحد یونیسف کودکان کار به کودکانی اطلاق می شود که در شهرهای بزرگ برای ادامه بقای خود مجبور به کار و زندگی در خیابان هستند، بنابراین کودکان کار بخشی از کودکان خیابانی هستند که در واقع برای امرار معاش و خانواده خود کار می کنند.
ماده 32 پیمان جهانی کودک می گوید کودک باید در برابر هر کاری که رشد و سلامت او را تهدید می کند حمایت شود. دولت ها باید حداقل سن کار و شرایط کار کودکان را مشخص کنند؛ افزون بر آن ماده 36 پیمان تاکید می کند هر کودکی حق دارد از بیمه اجتماعی برخوردار باشد.
در سال 1373 ایران به این پیمان پیوست و تعهدات خود را در پیوند با کودکان کار و خیابانی پذیرفت اما در عمل پس از گذشت نزدیک به 2 دهه هنوز آمار دقیقی در مورد این کودکان وجود ندارد.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه بروجرد در این باره گفت: طرح جمع آوری کودکان خیابانی معروف به کودکان آدامسی با همکاری شهرداری بروجرد آغاز شده است.
احمد گودرزیان افزود: هیچگونه آمار دقیقی از کودکان خیابانی در بروجرد وجود ندارد که با اجرای این طرح این کودکان شناسایی و آمار آنها مشخص می شود.
وی وجود فقر اقتصادی و فرهنگی در بین خانواده ها را دلیل حضور کودکان خیابانی در جامعه دانست و گفت: اغلب کودکان خیابانی در حالیکه هنوز به سن اشتغال نرسیده اند، از سوی افراد خاصی اجیر می شوند و برای این افراد کسب درآمد می کنند.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه بروجرد با بیان اینکه شناسایی کودکان کار پس از جمع آوری آنها انجام می شود، افزود: این کودکان در صورت داشتن خانواده با تعهد کتبی به آغوش خانواده برمی گردند در غیر این صورت به مراکز نگهداری در مرکز استان لرستان و تهران ارجاع داده می شوند.
رئیس اداره بهزیستی بروجرد نیز در این باره گفت: کودکان بدون سرپرستی که برای ادامه زندگی با مشکل مواجه هستند با مجوز از دادستانی جمع آوری و به مرکز نگهداری در مرکز استان ارجاع داده می شوند.
کرم رضا پیردایه افزود: اغلب کودکان کار در بروجرد سرپرست و خانواده دارند که به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از فقر، اعتیاد یا جدایی والدین مجبور به دستفروشی و دوره گردی در خیابان ها شده اند.
وی اظهار کرد: آمار دقیقی از مجموع کودکان کار شهرستان بروجرد وجود ندارد چرا که این افراد اغلب در فصل تعطیلی مدارس اقدام به کار در خیابان می کنند و شب ها به خانه برمی گردند.
رئیس کمیته امداد بروجرد گفت: این نهاد می تواند با شناسایی کودکان هفت سال به بالای مددجویان زیرپوشش در راستای شناسایی، رشد استعدادها و حرفه آموزی آنها اقدام کند.
کودکان سرمایه های جامعه و نیروی جوان آینده کشور هستند لذا مسئولان باید در راستای تامین امکانات لازم برای رشد آنها تلاش کنند.
یادمان باشد کودکان کار هم مثل دیگر بچه‌ ها، حق بازی و شادی دارند؛ کار کودک، بازی است و ما باید آن را به کودکان برگردانیم.

کد مطلب: 50387
زمان انتشار: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 - 09:00:52
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب