به روز شده: 18 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 50536
زمان انتشار: چهارشنبه 5 خرداد 1395 - 11:46:31

آغاز به کار مرکز ثبت اطلاعات بیماری های ژنتیکی نوزادان/تولد 30 هزار کودک معلول

آغاز به کار مرکز ثبت اطلاعات بیماری های ژنتیکی نوزادان/تولد 30 هزار کودک معلول
کودکان  -  مشاور مرکز خانواده و جمعیت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از آغاز به کار مرکز ثبت اطلاعات بیماری های ژنتیکی و معلولیت های نوزدان در اداره سلامت نوزادان این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش ایرنا، پریسا محققی افزود: این سامانه در حال ثبت اطلاعات است اما نتایج آن پایان سال اعلام می شود.
محققی اظهار کرد: آمار دقیقی درباره اینکه چند در صد موارد تولد نوزادان در کشور مبتلا به بیماری های ژنتیکی است در دست نیست اما هم اکنون اداره سلامت نوزادان ،ثبت اطلاعات مربوط به اختلالات ژنتیکی و معلولیت ها را در دست اقدام دارد که امیدواریم به زودی به نتیجه برسیم.
وی خاطرنشان کرد: اکنون هر بیمارستانی موظف است سامانه ثبت اطلاعات نوزادان داشته باشد و اطلاعات مربوط به بیماری های ژنتیکی و معلولیت های آنان را به صورت آنلاین (برخط) به مرکز انفورماتیک اداره سلامت نوزادان بفرستد.
محققی ادامه داد: اطلاعات به دست آمده در پایان سال مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و نتایج آن در برنامه ریزی برای غربالگری ها مورد استفاده قرار می گیرد تا شاهد کاهش آمار بیماری های ژنتیکی و معلولیت ها در کشور باشیم.
وی یادآور شد: اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت پیش از این نیز سیستم ثبت مرگ نوزادی را ثبت کرده است و 2 سال است تمام آمار مربوط به مرگ و میر کودکان را جمع آوری می کند.
گفتنی است، پیش از این برخی دست اندرکاران حوزه سلامت اعلام کرده بودند که میزان اختلالات مادرزادی در جهان بین 2 تا سه درصد است اما در ایران این رقم به علت ازدواج های فامیلی 2 برابر بیشتر است.بیماری های فنیل کتونری ، تالاسمی و هموفیلی از بیماری های شایع ژنتیکی در کشور به شمار می روند.
انوشیروان محسنی بندپی نیز پیش از این اعلام کرده بود که سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور متولد می شوند.
براساس آمار اداره ثبت احوال ، سالانه یک میلیون و چهار صد هزار کودک در کشور متولد می شوند.

کلید واژه: حقوق کودکان
کد مطلب: 50536
زمان انتشار: چهارشنبه 5 خرداد 1395 - 11:46:31
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب