به روز شده: 12 ساعت و 21 دقیقه قبل
کد مطلب: 50652
زمان انتشار: سه شنبه 11 خرداد 1395 - 14:29:32

نفریه: مسیر واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده ها کوتاه می شود

نفریه: مسیر واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده ها کوتاه می شود
کودکان  - مدیرکل دفتر امور کودکان ونوجوانان سازمان بهزیستی با بیان اینکه 9800 کودک بدسرپرست و بی سرپرست در 600 مرکز شبانه روزی بهزیستی نگهداری می شوند، افزود: مسیر واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده ها کوتاه می شود.

به گزارش ایرنا، محمد نفریه روز سه شنبه در نخستین نشست منطقه ای هم اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست در کرمان افزود: اکنون بیش از 24 هزار کودک در کشور زیر پوشش بهزیستی هستند که بخشی از آنها در مراکز نگهداری می شوند و بخشی نیز در خانواده های جایگزین حضور دارند.
وی ادامه داد: سیاست این است که کودکان بد سرپرست و بی سرپرست در دامان خانواده ها پرورش یابند.
مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی گفت: بهترین مراکز بهزیستی از بدترین خانواده ها هم بدتر هستند و هر فرزند باید یک خانواده داشته باشد و در دامان خانواده ها پرورش یابد.
وی به تصویب قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست اشاره کرد و افزود: قانون جدید گرچه قانون خوب و پیشرو به شمار می رود اما ممکن است در جاهایی نیز ضعف داشته باشد که در نشست های منطقه ای بدنبال شناسایی این نقاط ضعف و رفع آنها هستیم.
وی گفت: قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست، مزیت های جدیدی را اضافه و مسیر را برای واگذاری اطفال به خانواده ها کوتاه کرده است.
نفریه ادامه داد: براساس قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست، علاوه بر امکان واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده ها، امکان واگذاری کودکان بدسرپرست نیز وجود دارد.
وی تصریح کرد: امکان واگذاری کودک به خانواده های ساکن در خارج از کشور از دیگر بخش های قانون جدید است.
مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، ساماندهی فرزند خواندگی غیر قانونی را از دیگر بخش های قانون جدید برشمرد و گفت: در این قانون نظارت دولت و قوه قضائیه تا پایان فرزندخواندگی پیش بینی شده است.
وی افزود: با اجرای قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی سرپرست، در بسیاری از استان ها تعداد شیرخوارگان به شدت کاهش داشته بگونه ای که تعدادی از کودکانی که معلولیت های خفیفی دارند نیز به خانواده ها واگذار شده اند.
نفریه خاطرنشان کرد: در قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی سرپرست، مشاوره فرزند پذیری نیز مد نظر قرار گرفته است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز در این نشست گفت: این نشست هم اندیشی که امروز در کرمان به عنوان مرکز دبیرخانه منطقه دو کشور در حال برگزاریست می تواند همدلی های بین بهزیستی و دستگاه قضایی را افزایش داده و زمینه را برای حمایت های قانونی از کودکان، نوجوانان و شیرخواران بی سرپرست بیش از پیش فراهم کند.
عباس صادق زاده ادامه داد: همکاری و همراهی بسیار خوبی بین اداره کل بهزیستی و دستگاه قضایی استان کرمان وجود دارد.
وی گفت: همواره تلاش شده با حفظ حرمت و چارچوب قانون، مسیرهای کمک به این کودکان بازگشایی و برای رفع مشکلات حوزه کودکان بی سرپست و بدسرپرست اقدام شود.
صادق زاده خاطرنشان کرد: مواردی که به نوعی تهدید شناخته می شوند در نخستین نشست منطقه ای هم اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مشخص شده و راهکارهای رفع آنها مورد بررسی قرار می گیرد.
نخستین نشست منطقه ای هم اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان بهزیستی کشور، دستگاه قضایی استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی تا فردا (چهارشنبه) در کرمان برگزار می شود.
در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست» در جلسه علنی روز یکشنبه 31 شهریور سال 1392 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در 10 مهر سال 1392 به تایید شورای نگهبان رسید.

کد مطلب: 50652
زمان انتشار: سه شنبه 11 خرداد 1395 - 14:29:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب