به روز شده: 13 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 50734
زمان انتشار: سه شنبه 18 خرداد 1395 - 12:07:16

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی: بیش از 700 هزار افغانی در ایران باسواد شده اند

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی: بیش از 700 هزار افغانی در ایران باسواد شده اند
حقوق بشر  - رئیس سازمان نهضت سواد آموزی از آموزش بیش از 700 هزار نفر از اتباع افغانی طی 30 سال گذشته درنهضت سوادآموزی ایران خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علی باقرزاده در نشست مشترک با محمد رحیمی، معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان که در ساختمان شماره یک سازمان برگزار شد،  با بیان این که  سال پس از صدور فرمان تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور توسط امام خمینی (ره)، سند جهانی آموزش برای همه (EFA) در دستور کار قرارگرفت، اظهار کرد: امام خمینی (ره) در پیام خود به مناسبت تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی در کشور، با سواد شدن را مهم‌تر از مسکن و بهداشت عنوان می‌کنند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به این که طی 30 سال گذشته بالغ بر700 هزار نفر از اتباع کشور افغانستان در ایران از برنامه‌های سوادآموزی استفاده کرده‌اند، تصریح کرد: نرخ باسوادی جمعیت افغانی در ایران را از شش درصد به بیش از 62 درصد افزایش داده‌ایم .

وی با تاکید بر این که در اوایل انقلاب، بیشتر اتباع افغانستان در ایران باسواد شده و تحصیل کرده بودند، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر وضعیت سواد معکوس شده و اغلب مهاجرین اتباع افغانستان بی‌سواد یا کم سواد هستند .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان این که خدمات جمهوری اسلامی ایران فقط منوط به سوادآموزی نمی‌شود، افزود: ایران در آموزش رسمی، بالغ بر 300 هزار دانش آموز در مدارس کشور را طی چند سال گذشته سازماندهی کرده است و در سال جاری هم حدود 430 هزار دانش آموز اتباع افغانستان در کلاس‌های درس مدارس ثبت نام شده‌اند.

باقرزاده به دیدار رئیس جمهور افغانستان با رهبر معظم انقلاب اشاره و بیان کرد: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دستور دادند تا اتباع افغانی همانند اتباع ایرانی در مدارس ثبت نام شوند و هیئت دولت نیز ماه گذشته این موضوع را تصویب کرد و به عنوان یک مصوبه اجرایی ابلاغ شده است.

کد مطلب: 50734
زمان انتشار: سه شنبه 18 خرداد 1395 - 12:07:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد