به روز شده: 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 51156
زمان انتشار: شنبه 12 تیر 1395 - 14:10:10

آمریکا حقوق بشر را دست مایه‌ای برای رسیدن به اهداف سیاسی خود تبدیل کرده است

آمریکا حقوق بشر را دست مایه‌ای برای رسیدن به اهداف سیاسی خود تبدیل کرده است
حقوق بشر  > ایران  - مانی محرابی معتقد است آمریکا در جریان هدف قراردادن هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیرماه 1367، نیز مانند کودتای 28 مرداد و سایر رخدادهای تاریخی، حقوق مردم ایران را نادیده گرفته و آن را به دست مایه‌ای جهت نیل به اهداف سیاسی خود تبدیل کرده است.

افسانه شیپوری: دوازدهم تیرماه 1367، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دبی بود، بر فراز آب های خلیج فارس مورد هجوم یگان های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد. این هواپیما حامل 298 مسافر و خدمه بود که تمامی آنها اعم از مرد ، زن ، کودک ، نوجوان و کهنسال با این جنایت فجیع به شهادت رسیدند.  پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه اقدام خود، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این جنایت نابخشودنی را یک اشتباه قلمداد کنند. اما کارشناسان معتقدند با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته ترین سیستم‌های راداری ، رایانه‌ای و همچنین نوع هواپیمای در حال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، خصمانه بوده است. اقدامات ضد بشری علیه ایران با وجود اینکه سالها از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، هنوز ادامه دارد  تحریم و تهدید دو نمونه از ابزارهای فعلی آمریکا در مواجهه با ملت ایران است.

دکتر مانی محرابی، پژوهشگر و تحلیلگر مسائل بین الملل درگفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر در این خصوص می گوید: اقدام ایالات متحده امریکا را می‌توان نوعی اعلام جنگ غیر رسمی  بر علیه ایران تلقی کرد. مسئولان امریکا ادعا کرده اند این اقدام بر اثر اشتباه سهوی رخ داده که این موضع کاملا کذب است زیرا این پرواز مانند تمام پروازهای بین المللی در لیست خطوط هوایی ثبت بوده و امکان وقوع چنین اشتباهی عملا صفر است.

مشروح این گفت وگو را از نظر می گذرانید:

عملکرد آمریکا در زمینه حقوق بشر را چگونه ارزیابی می کنید؟

رفتار دولت‌ها در تمام شئونات سیاسی دارای دو وجه آرمان و واقعیت هست، آرمان آن چیزی است که دولت‌ها می‌خواهند از آنها به نمایش در آید و واقعیت آن چیزی است که دولت‌ها به آن عمل می‌کنند. در بعد آرمان‌های حقوق بشری شاید بتوان ایالات متحده امریکا را از پیروان دانست، آن چیزی که دولت این کشور می‌خواهد نمایش دهد آن است که ایالات متحده در تلاش برای بست حقوق بشر در جهان است لیکن آنچه عمل می‌کند دقیقا در نقطه مقابل این ادعا قرار دارد.

در بعد بین الملل اقداماتی همچون کودتاهای 1952 کوبا، 1953 ایران، 1963 عراق، 1964 برزیل، 1971 بولیوی و ... تنها نمونه‌هایی از اقدامات مداخله جویانه ایالات متحده محسوب می‌شوند که با در نظر گرفتن حق مردم در انتخاب نوع حکومت کشور خود، این کودتاها نمونه‌های بارزی هستند از اقدام علیه حقوق بشر که به این فهرست جنگ‌های داخلی 1949 یونان، 1954 گواتمالا و جنگ‌های بین المللی 2001 افغانستان و 2003 عراق را نیز باید افزود.

در بعد داخلی نیز تبعیض گسترده نژادی از جمله اقدامات ایالات متحده بر علیه حقوق بشر می‌باشد و با ملحوظ داشتن مطالب فوق می‌توان چنین نتیجه گیری کرد که امریکا در مباحث مربوط به حقوق بشر، حداقل با آنچه بیان می‌کند و آن چه رسانه‌ها نشان می‌دهند تفاوت آشکار دارد.

یکی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران در 12تیر1367 بود که 298 مسافر بیگناه جانشان را از دست دادند، ریشه چنین اقدامات ضد حقوق بشری علیه ایران در چیست؟

بحث حمله به هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو یو اس اس وینسنس یک بحث چند وجهی ست. در وهله اول باید در نظر داشت این اتفاق در شرایط جنگی رخ داده و ناو یو اس اس وینسنس نیز جهت جلوگیری از وقوع مجدد جنگ نفت‌کش‌ها میان ایران و عراق به این مکان منتقل شده بود.

اما نکته مهم این است که این رخداد در شرایطی اتفاق می‌افتد که ایران به پیروزی‌های قابل ملاحظه‌ای در جنگ برابر عراق دست یافته و متحدان عراق نیز در پی اعمال فشار به ایران بودند. از این روی این اقدام را می‌توان نوعی اعلام جنگ غیر رسمی ایالات متحده بر علیه ایران تلقی کرد. مسئولان ایالات متحده ادعا کرده اند این اقدام بر اثر اشتباه سهوی رخ داده که این موضع کاملا کذب است زیرا این پرواز مانند تمام پروازهای بین المللی در لیست خطوط هوایی ثبت بوده و امکان وقوع چنین اشتباهی عملا صفر است.

واقعیت این است که ایالات متحده این بار نیز مانند کودتای 28 مرداد و سایر رخدادهای تاریخی، حقوق مردم ایران را نادیده گرفته و آن را به دست مایه‌ای جهت نیل به اهداف سیاسی خود تبدیل کرده است. این اقدام بارها در طول تاریخ اخیر توسط ایالات متحده تکرار شده و هربار مردم ایران مانند مردم سایر کشورهای مورد هجوم ایالات متحده، تاوان اقدامات ضد حقوق بشری کاخ سفید را داده‌اند.

 آمریکا و حامیانش همواره به بهانه حقوق بشر جنایت می کنند، ایران وکشورهایی اسلامی چه راه کارهایی را باید برای برخورد با چنین رفتارهای دوگانه در پیش گیرند؟

اصولا بسیاری از قوانین بین الملل به دلیل مبتنی بودن بر شاخصه‌های کیفی و عدم بهره مندی از مصادیق مشخص عینی، دارای انعطاف پذیری بسیاری هستند که زمینه را برای سوء استفاده دولت‌ها فراهم می‌آورند. مفاد اعلامیه حقوق بشر نیز دارای چنین شرایطی هستند. به نظر من کشورها می‌توانند با ایجاد کمیسیون‌های قضایی بین الملل این مفاد کلی را به مصادیق عینی تقلیل دهند که البته این مسئله همکاری وسیع سیاسی کشورهای اسلامی را می‌طلبد.

کد مطلب: 51156
زمان انتشار: شنبه 12 تیر 1395 - 14:10:10
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد