به روز شده: 12 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 51159
زمان انتشار: یکشنبه 13 تیر 1395 - 09:11:20

گزارشی از سوء رفتار دادستان‌های متعصب آمریکایی و صدور حکم اعدام

گزارشی از سوء رفتار دادستان‌های متعصب آمریکایی و صدور حکم اعدام
حقوق بشر  > جهان  - دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد در گزارشی تحت عنوان پروژه مجازات منصفانه، دلایل صدور حکم مجازات اعدام در ایالت متحده آمریکا را بررسی کرده و سوء رفتار دادستان‌های این کشور را علت اصلی این مجازات‌ها عنوان کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از اینترسپت، باب میسی یک دادستان معروف در اوکلاهاما محسوب می شود. وی پنج بار به عنوان مجری قانون در شهر خود انتخاب شد و در سال 2011 دار فانی را وداع گفت. میسی همیشه از یک کلاه لبه دار کاوبُی و یک پاپیون کلاسیک غربی استفاده می کرد. وی در دادگاه نیز اسلحه خود را به همراه داشت و با این ویژگی ها شناخته می شد. میسی طرفدار پر و پا قرص اعدام بود. او در طول 21 سالی که در دفترش کار می کرد، شخصا مسئول فرستادن 54 نفر به پای چوبه دار بود. این اقدامات باعث شد تا وی به عنوان مرگبار‌ترین دادستان آمریکا شناخته شود.

بخشی از مشروعیت اقدامات میسی با اتهامات سوء رفتاری وی زیرسوال رفت تا حدی که 94 درصد اعدام هایی که او به اجرای آن ها حکم صادر کرده بود متهم به سوء رفتار شدند و تنها یک سوم آن ها با دلیل و مدرک به اثبات رسیدند. دادگاه دستور به لغو نزدیک به نیمی از حکم های اعدامی داد که میسی برای اجرای آن ها حکم صادر کرده بود؛ سه نفر از متهمان این پرونده ها در نهایت تبرئه شد.

اعداد و ارقام، تصویر دادستانی را به تصویر می کشند که زمانی به اعضای هیئت منصفه می گفت که این وظیفه میهن پرستانه آن هاست که متهمین را به مجازات اعدام محکوم کنند.

اما میسی تنها نیست. او به یک باشگاه کوچک شامل پنج نفر از مرگبارترین دادستان های مشهور آمریکایی تعلق دارد.  نام این افراد در لیست  گزارش جدیدی که توسط دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد (پروژه مجازات منصفانه) منتشر شد قرار دارد. این پنج دادستان که هنوز یکی از آن ها مشغول به کار است روی هم رفته، حکم به اجرای 440 مجازات اعدام داده‌اند که معادل 15 درصد از جمعیت فعلی محکوم به اعدام در آمریکاست است.

دیوان عالی ایالات متحده در ماه جولای 1976، در مورد «گرِگ وی جرجیا» مجددا بکارگیری مجازات اعدام را تصویب کرد این امر طلیعه مجازات اعدام در عصر مدرن محسوب می شود. حکم اعدام گرِگ باعث شد تا مجازات اعدام که قبلا به صورت خودسرانه انجام می گرفت، بر تصمیم دادگاه در سال 1972 در مورد فورمن وی جرجیا تاثیر بگذارد، و به این امر که مبنی بر صدور یک مهلت قانونی برای استفاده از این مجازات و مهار آن بود کمک کند.

چهل سال بعد از گرِگ، گزارش«اف پی پی» ( پروژه مجازات منصفانه)  نشان می دهد که بسیاری از مجازات های اعدام توسط تعداد کمی از دادستان های متعصب اتخاذ می شده است، که اغلب از لحاظ اخلاقی فاسد و آلوده بوده‌اند و در تعداد انگشت شماری از حوزه های قضایی سراسر ایالات متحده حکم صادر می کردند. این پروژه نشان می دهد که حکومت آمریکا در انجام وعده خود مبنی بر محدود ساختن مجازات اعدام شکست خورده است.

گزارش«اف پی پی» ( پروژه مجازات منصفانه) علاوه بر میسی به بررسی دو دادستان دیگر که هریک شخصا حکم به بیش از 35 مجازات اعدام داده‌اند، و همچنین دو دادستان دیگر که  309 حکم اعدام تحت رهبری آنها اجرا شده است می پردازد. علیه تمامی این پنج دادستان اتهامات سوء رفتاری قابل توجهی که در ارتباط با این مجازات ها می باشند مطرح شده است.

جو بریت دادستان منطقه رابسون کارولینای شمالی، از سال 1974 تا 1988 دستور به اجرای 38 حکم اعدام داده است. بعدها مشخص شد که بریت در 14 مورد از این پرونده ها دچار سوء رفتار  شده، در نهایت دو متهم از میان آن ها تبرئه شد.

بر اساس این گزارش، دونالد مایرز دادستان ارشد منطقه لکسینگتون کارولینای جنوبی، پاک دست ترین دادستان در میان این پنج نفر بوده است. مایرز از زمانی که که شروع به خدمت کرده است (سال 1977) دستور به 39 مورد اعدام داده که در نیمی از تمامی حکم هایی که وی صادر کرده هیچ گونه سوء رفتاری کشف نشده است.

این گزارش روی هم رفته بیانگر این نکته است که، سوابق دادستان های آمریکایی نشان می دهد که مجازات اعدام در آمریکا به یک سیستم فرد محور با تدابیر حفاظتی بسیار ناچیز خلاصه می شود که در برابر سوء رفتار و سوء استفاده مکرر رهبران آمریکا از قدرت، ناتوان است. این یک واقعیت است که سیستم مذکور به طور جدی مشروعیت خود را زیر سوال برده است.

کد مطلب: 51159
زمان انتشار: یکشنبه 13 تیر 1395 - 09:11:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد