به روز شده: 10 ساعت و 28 دقیقه قبل
کد مطلب: 51554
زمان انتشار: پنجشنبه 14 مرداد 1395 - 01:04:56
دبیر ستاد حقوق بشر در گفت وگوی ویژه خبری:

غربی ها در مواجهه با حقوق بشر مواضعی منافقانه دارند

غربی ها در مواجهه با حقوق بشر مواضعی منافقانه دارند
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشر در خصوص خالی بودن اسناد حقوق بشر اسلامی در سازمان ملل گفت: معتقدیم در اسناد سازمان ملل متحد باید جایی برای اصول اسلامی باز شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو صدا و سیما ، حقوق بشر را به عنوان حقی برای بشریت برشمرد وگفت: دین مبین اسلام این حقوق را برای تمام آحاد بشر بدون تبعیض در نظر گرفته است .

لاریجانی در ادامه با اشاره به مواضع خود محورانه غرب در موضوع حقوق بشر تصریح کرد: غربی ها در مواجهه با حقوق بشر مواضعی منافقانه دارندو موضع خود را به سایر کشورها تحمیل می کنند، در حالی که اسلام به موضع تحمیل اعتقادی ندارد.

وی افرود: غربی ها مبارزه ایران با تروریست ها که سابقه ترور بیش از 20 هزار ایرانی را در کارنامه خود دارند، خلاف حقوق بشر می دانند، اما در کشتار وجنایات فجیع در یمن، عراق و سایر کشورهای منطقه از تروریستها و حامیان آنها دفاع می کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هر جا که مظلومی باشد از آن دفاع می کند و در مقابل سلطه  گران می ایستد، البته در جای درست نیز تعامل خواهد داشت.

وی افزود: در گفت و گوی تعاملی با اروپایی ها درباره حقوق بشر ترکیبی از مسئولان قضایی، حقوقدانان و سیاستمداران علاقمند به حوزه حقوقی شرکت خواهند کرد.

لاریجانی گفت: در این مجموعه مذاکرات که توسط افراد کارکشته دیپلماسی انجام خواهد شد ، ما هر نوع کمکی را که نیاز باشد، دریغ نخواهیم کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: غربی ها به قوانین ما که منبعث از اسلام است بیشترین انتقادها را وارد می کنند. سیستم قضایی کشورما همواره آماج بیشترین حملات حقوق بشر غربی است.

وی تصریح کرد: 90 درصد اعدام هایی که در کشور اتفاق می افتد، به علت جرایم مربوط به قوانین مواد مخدر است.

لاریجانی در ادامه افزود: علت زیاد بودن اعدام ها، با دقت بررسی می شود تا از  این موارد در صورت امکان کاسته شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در خصوص مجازات جرائم اطفال و نوجوانان تاکید کرد: اعدام زیر 18 سال نداریم بلکه مجرمان حکم اعدام می گیرند و تا زمان رسیدن به بلوغ عقلی، حکمی اجرا نمی شود.

وی تاکید کرد: قوه قضائیه در اشاعه منطق عفو و گذشت ۴۰ تا ۴۵ درصد موفق بوده اما باید این موضوع را در نظر  بگیریم که حکم قصاص، از احکام الهی است.

لاریجانی افزود: در اسلام «تنبیه» برای انتقام نیست بلکه برای «بازدارندگی» است و بر همین مبنا، ممکن است روش های مدرن تر تنبیه را کشف کنیم تا بازدارندگی بالاتر داشته باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه در خصوص خالی بودن اسناد حقوق بشر اسلامی در سازمان ملل گفت: معتقدیم در اسناد سازمان ملل متحد باید جایی برای اصول اسلامی باز شود.

وی اظهار داشت: بچه گربه ها هم در شهرهای غربی مثل لندن، از حقوق برخوردار هستند اما آنها چشم خود را بر کشتار کودکان یمن، بحرین و غزه بسته اند و این جنایت آشکار در حق بشریت است.

لاریجانی در ادامه این برنامه زنده تلویزیونی متذکر شد: احمد شهید ناموفق ترین انتخاب در بحث حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران است.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: ما سمت احمد شهید را قبول نداشته ایم و فرد جدید منتخب سازمان ملل را هم  با این عنوان، قبول نداریم.

وی در خصوص فاجعه منا و کشته شدن تعداد زیادی از حجاج ایرانی و خارجی گفت: فاجعه منا جنایت علیه بشریت و توطئه ای بود تا عظمت حج که صهیونیست ها را  می ترساند، تحت تاثیر قرار دهد.

دبیرستاد حقوق بشر در خصوص پیگیری فاجعه منا گفت: کسانی که در جریان حج آسیب دیدند، برایشان این امکان را فراهم کردیم که در محاکم ما طرح شکایت کنند. 

وی در پایان اظهار داشت: غربی ها با نگاه خود دنیا را می بینند و آن را پایش می کنند، ما هم با استناد به دین مبین اسلام،حقوق بشر اسلامی را تبیین ودنبال می کنیم.

کد مطلب: 51554
زمان انتشار: پنجشنبه 14 مرداد 1395 - 01:04:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد