به روز شده: 1 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 52044
زمان انتشار: یکشنبه 14 شهریور 1395 - 09:23:16

ساماندهی مجدد نیروهای سعودی هدف از طرح جدید آمریکا در یمن

حقوق بشر  > جهان  - عضو هیئت ملی گفتگو کننده یمن در گفتگوهای صلح کویت تاکید کرد که هدف از طرح صلح مطرح شده از سوی آمریکا تنها ساماندهی نیروهای سعودی در مرزهای جنوبی این کشور است.

به گزارش تسنیم، "حمید رزق" عضو هیئت ملی گفتگو کننده یمن در گفتگوهای صلح کویت به طرح صلح جدیدی مطرح شده از سوی آمریکا اشاره کرد و در این باره توضیح داد، هم اکنون دیگر موضع انصارالله در برابر طرح جدید آمریکا مطرح نیست بلکه مسئله موضع ملی یمن است و شورای سیاسی که هم اکنون حاکمیت مشروع در کشور است آن را مطرح می کند، صالح الصماد رئیس شورای سیاسی در آخرین اظهارات خود عنوان کرد هر طرح صلحی که منجر به پایان جنگ و برداشته شدن محاصره ملت یمن شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

طرح "جان کری" برای ساماندهی مجدد نیروهای سعودی مطرح شد

 وی ادامه داد: در خصوص طرح جان کری باید بگویم که این طرح به طور رسمی به شورای سیاسی و نیروهای ملی یمن نرسیده است و به همین دلیل موضع گیری رسمی در قبال آن وجود ندارد اما روشن است که در این طرح بر مرزهای عربستان و موشک های بالستیک تاکید شده است.

حمید رزق توضیح داد: این مسئله به این معنی است که هدف از طرح جدید آمریکا و حتی تحرکات فرستاده ویژه سازمان ملل متوقف کردن پیش روی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی در درگیری با نیروهای سعودی است، سعودی ها متحمل شکست های سنگینی شده اند و می خواهند گفتگوها از سرگرفته شود،  این امر برای رسیدن به راه حل نیست بلکه می خواهند خود را از تنگنای کنونی خارج کرده و وضعیتشان را در استان های جنوبی عربستان از جمله نجران و جیزان و عسیر را مجددا ساماندهی کنند.

تلاش سعودی‌ها برای حفظ استان‌های جنوبی عربستان

او تاکید کرد: ما اطلاع داریم که سعودی ها در حال جذب نیروهای مزدور از جنوب یمن و سایر نقاط دنیا هستند تا آنان را در جنوب عربستان مستقر کنند، آل سعود در صورت آغاز مجدد گفتگوها پس از ساماندهی نیروهای خود در جنوب عربستان مجددا به ادعاهای واهی کارشکنی یمنی ها در گفتگوها روی خواهند آورد.

این عضو هیئت ملی مذاکره کننده یمن در خصوص امکان ادامه گفتگو های صلح گفت: پرونده گفتگوها و راه برای از سرگیری آن از سوی یمنی ها بسته نشده است و ما آماده پذیرفتن طرح های صلح حقیقی و صادقانه بر اساس صلح و نه تسلیم شدن هستیم اما همانطور که پیشتر به شما گفتم نمی توان از جدیت آمریکا و عربستان در طرح پیشنهادی جدید اطمینان یافت. هدف ازاعلام  طرح صلح جان کری خارج کردن عربستان از بحران درگیری های جاری در مرزهای جنوبی این کشور است.

وی به عدم امکان بازگشت هیئت مذاکره کننده یمن به  صنعا به دلیل کارشکنی سعودی ها اشاره کرد و در این خصوص گفت: سعودی ها پس از شکست گفتگوها دست به اقدامات احمقانه‌ای زدند که نشان دهنده نحوه تعامل عربستان با سازمان ملل است، فرودگاه صنعا بسته شده و علی رغم اینکه مسئولیت بازگشت هواپیمای هیئت ملی گفتگو کننده یمن به صنعا بر عهده سازمان ملل است این اتفاق تاکنون روی نداده است.

سازمان ملل از حل و فصل پرونده یمن عاجز است

او در پایان گفت: عربستان نشان داد که به سازمان ملل احترام نمی گذارد و از این سازمان در راستای تحقق منافع خود و ضربه زدن به ملت یمن استفاده می کند، چگونه می توان ناتوانی سازمان ملل در بازگرداندن هیئتی که به دعوت همین سازمان از یمن خارج شده اند را درک و تفسیر کرد؟ ملت یمن می داند سازمان ملل که از بازگرداندن هواپیمای هیئت ملی گفتگو کننده در گفتگوهای کویت به صنعا عاجز است یقینا توان حل و فصل پرونده پیچیده‌ای همچون پرونده جنگ یمن را ندارد.

کلید واژه: یمن
کد مطلب: 52044
زمان انتشار: یکشنبه 14 شهریور 1395 - 09:23:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد