به روز شده: 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 52807
زمان انتشار: یکشنبه 25 مهر 1395 - 13:15:09

سازمان های حقوق بشری خواستار محاکمه حاکمان عربستان شدند

سازمان های حقوق بشری خواستار محاکمه حاکمان عربستان شدند
حقوق بشر  > جهان  - کنفرانسی در تونس با عنوان ضرورت محاکمه مقامات سعودی به خاطر ارتکاب جنایات جنگی علیه مردم بیگناه یمن برگزار شد، که مدافعان حقوق بشر بر ضرورت تسریع در مقابله با وحشی‌گری رژیم آل سعود و محاکمه این رژیم به عنوان جنایتکاران جنگی تاکید کردند.

به گزارش تسنیم، کنفرانسی در تونس با عنوان ضرورت محاکمه مقامات سعودی به خاطر ارتکاب جنایات جنگی علیه مردم بیگناه یمن برگزار شد، در این کنفرانس، لطفی عزوز نماینده سازمان عفو بین الملل، عصام الشابی از رهبران حزب الجمهوری تونس، خالد الغویل وکیل بین المللی از لیبی و ویلیت داگر عضو شورای حقوق بشر از ژنو شرکت کردند.

عزوز نماینده سازمان عفو بین الملل به صراحت اعلام کرد که این سازمان خواستار اخراج حکومت سعودی از سازمان‌های حقوق بشری و بازخواست آن به خاطر نقض حقوق بشر در یمن و حمایت از تروریسم در سوریه و لیبی شده است.

داگر هم خاطر نشان کرد ما در مرحله خطرناکی که منطقه با آن روبرو است، به سر می‌بریم، شاهد گرسنگی جمعی کودکان و زنان در یمن به سبب اقدام حکومت سعودی در جلوگیری از رسیدن هر گونه کمک هستیم.

حاضران در این کنفرانس از تونس خواستند حمایت خود از متجاوزان سعودی را پس بگیرد، زیرا تونس از نظر نظامی در این تجاوز شرکت نکرده و صرفا به حمایت از ائتلاف عربی تجاوز علیه یمن پرداخته است.

خبرنگار تسنیم در تونس در حاشیه الین کنفرانس با خالد الغویل وکیل لیبی که نماینده سازمان جوانان لیبی الوطن و نیز مشاور رئیس شورای عالی قبایل لیبی درامور خارجی است، گفت‌وگو کرده است. وی در پاسخ به این سئوال درباره نقش رژیم سعودی در گسترش تروریسم در تمام کشورهای منطقه پاسخ داد : در سایه سکوت کشورهای عربی و اسلامی(به استثنای جمهوری اسلامی ایران و چند کشور دیگر) و حتی اروپایی‌ها درباره اوضاع خطرناک و دردناک یمن برادر که یکی از دلایل جنگ علیه این کشور است، طرفی برای رسیدن به قدرت می‌جنگد و به خاطر خوش‌خدمتی به قدرت‌های خارجی به ویژه حکومت سعودی به آن چنگ زده و آن را رها نمی‌کند و طرف دیگر، طرف ملی است که نماینده مردم است و خواهان مشارکت  در دولت و رسیدن به حقوق خود به عنوان شهروند است، این مسئله ایجاب می‌کند که مسائل داخلی یمنی‌ها را به خودشان واگذار کنند تا از طریق گفت‌وگو میان طرف‌های مختلف داخلی آن را حل کنند و نیاز به دخالت آشکار و جنایتکارانه رژیم سعودی به بهانه بازگرداندن مشروعیت یعنی رئیس جمهوری که دوره قانونی ریاستش به پایان رسیده، نیست.

وی افزود: جنایات رژیم سعودی که با حمایت آمریکا صورت می‌گیرد، در حد جنایات کشتارجمعی انسان‌ها طبقه‌بندی می‌شود و ما به عنوان حقوقدانان و وکلا باید به سرعت و در سطح بین المللی و منطقه‌ای برای رسوا کردن این طرح صهیونیستی وهابی دست به تحرک بزنیم.

الغویل تصریح کرد: رژیم سعودی امروز فقط در راستای تحقق و اجرای طرح صهیونیستی امپریالیستی در منطقه از جمله یمن به ارتکاب جنایت دست می‌زند، این رژیم جنایات وحشیانه‌ای را علیه کودکان مرتکب می‌شود همانند رژیم صهیونیستی که جنایات هولناکی را علیه کودکان در قانا و غزه مرتکب شد، وظیفه ما این است که به سرعت علیه طرح سپر جزیره در بحرین که رژیم سعودی علیه مردم بی‌دفاع این کشور به پیش می‌برد، اقدام کنیم، همچنین باید در مقابل سرکوب فعالان مدنی بایستیم.

مشاور رئیس شورای عالی قبایل لیبی در امور خارجی در پایان به تسنیم گفت : قطعا رژیم جنایتکار سعودی از هر اقدامی که به نفع طرح صهیونیستی باشد، حمایت می‌کند، بنابراین باید این رژیم را محاکمه کرد، همچنین باید اتحادیه عرب را محاکمه کرد که در این زمینه سکوت کرده و با سکوت خود در این جنایات مشارکت کرده است، ما از دولت‌های خود می‌خواهیم از این ائتلاف و جنگ خارج شده و خواستار محاکمه رژیم سعودی به خاطر ارتکاب جنایات در یمن شوند.

کلید واژه: یمن - جنایات جنگی
کد مطلب: 52807
زمان انتشار: یکشنبه 25 مهر 1395 - 13:15:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد