به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 53055
زمان انتشار: یکشنبه 9 آبان 1395 - 09:12:49

روزنامه ایتالیایی: فاجعه یمن باعث شرمندگی آمریکا می شود

حقوق بشر  > جهان  - روزنامه ایتالیایی 'ایل جورناله' با اشاره به حمایت های مستقیم واشنگتن از جنایات ائتلاف عربستان سعودی در یمن، نوشت: فاجعه یمن باعث شرمندگی آمریکا خواهد شد.

  به گزارش ایرنا، این روزنامه ایتالیایی افزود : اخبار مربوط به جنگ یمن به به دولیل به ندرت در رسانه های غربی منتشر می شود نخست اینکه یمن از اروپا دور است و دوم جنگ یمن باعث شرمندگی آمریکایی ها می شود.
این روزنامه نوشت: آمریکا بطور مستقیم از عربستان سعودی حمایت کرده و به این کشور اسلحه، هواپیما، پشتیبانی، اطلاعات و مشاوره نظامی می دهد. سازمان نظارت بر حقوق بشر اعلام کرده است که واشنگتن به ائتلاف سعودی که یمن را بمباران می کند، بمب های خوشه ای که در پیمان های بین المللی ممنوع است، می فروشد.
ایل جورناله افزود: اوباما که برنده جایزه صلح نوبل است، در مجموع از سال 2009 میلادی تاکنون، 115 میلیارد دلار سلاح به سعودی ها فروخته است و این رقم بیشتر از فروش سایر دولت های قبلی آمریکا به این کشور است.
' نیمی از نیروی هوایی سعودی ها توسط آمریکا و مابقی آن توسط انگلیس و کشورهای اروپایی تامین می شود، بالگردهای آپاچی برای نیروهای زمینی، هواپیماهای باری، سیستم های 'پاتریوت' و رادار، تانک های 'ابرامز'، خودروهای زرهی، توپخانه و غیره. هر روز در یمن غیر نظامیان با سلاح ها و پشتیبانی واشنگتن کشته می شوند.
ایل جورناله نوشت: در ماه فوریه 2016 (یعنی کمتر از یک سال از آغاز جنگ یمن ) سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که شمار کشته شدگان که نیمی از آنها را غیر نظامیان تشکیل می دهند به 6 هزار نفر و شمار پناهندگان نیز به یک میلیون نفر رسیده است. امروز شمار قربانیان به 10 هزار تن رسیده است. بیشتر قربانیان جنگ یمن را غیر نظامیان (حدود 60 درصد) تشکیل می دهند که توسط حملات عربستان سعودی کشته شده اند.
' به گفته سازمان عفو بین الملل عربستان بطور هدفمند و عمدی بیمارستان ها، مدارس، بازارها و مساجد را در یمن هدف قرار می دهد. کارشناسان سازمان ملل نیز عملکرد عربستان را جرم و نقض بین المللی حقوق بشر خوانده اند.
ایل جورناله افزود: عربستان سعودی یکی از وحشی ترین و تاریک اندیش ترین رژیم های جهان و دارای ایدئولوژی وهابی است که تکیه گاهی برای افراط گرایی اسلام که جهان را به خون کشیده است، محسوب می شود. سعودی ها از دهه ها است که از سازمان های تروریستی مانند القاعده و

داعش

حمایت می کنند. سعودی ها همچنین از بنیاد کلینتون و تبلیغات انتخاباتی امریکا حمایت می کنند. مساجدی که عربستان در اروپا می سازد، ابزاری برای انتشار افراط گرایی اسلامی است که در حال اشغال شهرهای اروپا است.
این روزنامه با مطرح کردن دو سوال که ' چرا متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا پس از سفر اخیر به واشنگتن، با درخواست شورای اروپا، پیرامون اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه در رابطه با مسایل سوریه، مخالفت کرد؟ به چه دلیلی فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اروپا از این موضع حمایت کرده است؟' نوشت: دولت کنونی ایتالیا بیش از سایر دولت های اروپایی، هم خط با سیاست های آمریکا است.
'فراموش نکنیم که رنتزی از طریق اعمال فشار وزارت خارجه آمریکا توانست نمایندگی عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برای فدریکا موگرینی فراهم کند، فردی که از سال 2006 در اسناد ویکی لیکس به عنوان یک مرجع برای مدیران سازمان سیا در ایتالیا محسوب می شد و اینکه خود رنتزی اذعان داشت که او از سوی جان کری معرفی شده است.
ایل جورناله نوشت: شاید اکنون می توان درک کرد که چرا آمریکا، و نه رنتزی، تحریم های علیه روسیه را متوقف کرده است. حتی ریاکاری نیز حدی دارد. بزرگترین خطر برای آمریکا این است که برخی ها بتوانند بطور مشروع درخواست تحریم علیه آمریکا را برای آنچه در حال وقوع در یمن است،بکنند که خود می تواند باعث شرمندگی زیاد معلمان اخلاق یک طرفه اروپا بشود.

کلید واژه: یمن
کد مطلب: 53055
زمان انتشار: یکشنبه 9 آبان 1395 - 09:12:49
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد