به روز شده: 13 ساعت و 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 53252
زمان انتشار: چهارشنبه 19 آبان 1395 - 11:30:09
دیدار دبیر ستاد حقوق بشر با قائم مقام وزیر امور خارجه سوئد؛

لاریجانی: صرفا براساس اصول خود با اروپا همکاری می کنیم/ سوده: سوئد خواهان گسترش روابط با ایران است

لاریجانی: صرفا براساس اصول خود با اروپا همکاری می کنیم/ سوده: سوئد خواهان گسترش روابط با ایران است
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با قائم مقام وزیر امور خارجه سوئد دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمدجواد لاریجانی در این دیدار زمینه های متعدد همکاری را برای طرف سوئدی تشریح کرده و گفت:  فضای گفت وگوهای ما در زمینه حقوق بشری و قضایی باید مبتنی بر سه اصل مهم باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر در تشریح این سه اصل افزود: اصل اول این است که طرف اروپایی به تنوع فرهنگی باور داشته باشد و به تجربه مدنی جمهوی اسلامی ایران به عنوان یک تجربه بر بنای نظام مدنی و سیاسی  و بر اساس عقلانیت اسلامی احترام بگذارد همانگونه که ما نیز به تجربه کشور سوئد در بنای یکی نظام مدنی ، سیاسی بر اساس عقلانیت سکولار- لیبرال احترام می گذاریم.

دکتر لاریجانی اصل دوم را  همفکری و همکاری در سطح برابر دانست و گفت مسایل نباید تحمیلی باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر اصل سوم لازم برای همکاری های حقوق بشری میان ایران و اروپا را اجتناب از استانداردهای دوگانه وتبعیض دانست و گفت: ما براین پایه ها همکاری های خود را می سازیم و ضمنا در این همکاری ها می توانیم به موضوعات مورد علاقه دو کشور در این چارچوب بپردازیم.

در این دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه سوئد نیز با درست خواندن این اصول و تاکید براینکه ما نیز این اظهارات را قبول داریم گفت: دولت سوئد مصمم در بسط روابط دوجانبه با ایران است .

خانم آنیکا سوده در این ملاقات اظهار کرد با سفر قریب الوقوع نخست وزیر سوئد به ایران می خواهیم تحرک وسیعی به این روابط بدهیم .

او افزود: ضمنا می خواهیم طیف روابط را توسعه بدهیم که مسائل حقوق بشری و قضایی را نیز شامل می شود و در این خصوص از مواردی که مطرح شد استقبال می کنیم.

خانم سوده گفت: ما با کشورهای زیادی از جمله کشورهای اروپایی همکاری های دوجانبه و حقوق بشری داریم به خصوص دو جانبه قضایی که برای استحکام و کمک به همکاری های اقتصادی هم ضروری است .

در پاپان مقرر شد که پیش نویسی برای تبادل نظر در مورد همکاری های قضایی وحقوق بشری دو جانبه به طرف سوئدی ارائه گردد تا نهایتا در سفر نخست وزیر سوئد به ایران مورد امضاء قرار گیرد.

همچنین دو طرف راجع به همکاری های دو کشور در شورای حقوق بشر و مکانیسم یو. پی .آر و نزدیک کردن نظرات دو کشور رایزنی شد.

کد مطلب: 53252
زمان انتشار: چهارشنبه 19 آبان 1395 - 11:30:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب