به روز شده: 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 53845
زمان انتشار: سه شنبه 30 آذر 1395 - 12:01:20

نگرانی های مادران شاغل از شهریه تا تغذیه مهدهای کودک

نگرانی های مادران شاغل از شهریه تا تغذیه مهدهای کودک
کودکان  - هرچند سپردن کودک به مهدهای کودک بار بزرگی را از دوش مادران یا گاه پدران برمی دارد اما همزمان در کنار این راحتی و فایده بزرگ ، نگرانی هایی را به همراه دارد که البته چیز عجیبی هم نیست.

به گزارش ایرنا، تغییر نقش های سنتی زنانه و اشتغال آنان در کنار مردان موجب شده تا کودکان اینگونه خانواده ها ناگزیر باشند دست کم ساعاتی از روز را نزد بزرگسالانی غیر از والدین خود و به ویژه در مهدهای کودک سپری کنند.
نخستین مهدکودک در قرن نوزدهم در آلمان با نام باغ کودکان kindergarten برای بچه های سه تا هفت سال آغاز به کار کرد و از آن زمان در همه جای دنیا به سرعت توسعه یافت و حالا هم در ایران بیشتر از 17 هزار کودک در شهرها و حتی روستاها و مناطق محروم فعالیت دارد.
رفتن به مهدهای کودک در اغلب کشورهای توسعه یافته به عنوان یکی از ارکان آموزشی و رشد و تکامل کودکان به شمار می رود و حتی مادران غیرشاغل نیز از مزایای مهدهای کودک بهره مند می شوند اما طبق آمارها در ایران، فقط 10 درصد کودکان وارد مهدهای کودک می شوند.
این درحالی است که مطالعات زیادی نشان داده که مهدهای کودک نقش موثری در سازگاری کودک در ورود به مدرسه ابتدایی دارد و به کودکان مهارت های لازم را یاد می دهد.
بسیاری از آموزه ها و مهارت های رفتاری ، اجتماعی، تطابقی و روحی و روانی و استانداردهای رشد و تکامل همه جانبه کودکان در مهدهای کودک به بچه ها آموزش داده می شود.
بازی ، آواز خواندن، موسیقی ، نقاشی و یادگیری تعامل اجتماعی بخشی از فعالیت های مهدها کودک به شمار می روند که البته در مهدهای کودک ایران به آموزش قرآن و احادیث نیز توجه خاصی می شود.
اما نکته اینجاست که مهدکودک فقط به یک ساختمان رنگی دارای نقاشی های برگرفته از شخصیت های کارتونی و تعدادی وسایل بازی –مانند آنچه در برخی 'سراهای بازی' مشاهده شد- اطلاق نمی شود.
فضای مهدکودک باید با شرایط جسمی و روحی کودک همخوانی داشته و حتی مربیان آن نیز کارشناس و آموزش دیده باشند و از سوی نهاد ذیربط یعنی بهزیستی تائید صلاحیت شده باشند.
کودک باید در مهدکودک ، احساس امنیت، آرامش، شادی و رفاه و از آن مهم تر احساس رشد و پیشرفت داشته باشد.
فرستادن فرزند به مهدکودک، نوعی تغییر بزرگ در خانواده محسوب می شود و مزایای زیادی برای کودک و در عین حال نگرانی هایی برای والدین دارد که شهریه و هزینه های جانبی از مهم ترین نگرانی والدین به شمار می رود.
همچنین یکی از این نگرانی های دیگر این است که بسیاری از مهدهای کودک پس از اینکه کودک در آنجا ثبت نام شد ، دیگر اجازه ورود والدین را به فضای مهدکودک نمی دهند تا از نزدیک نظاره گر روند آموزش ها و حتی تغذیه کودکان خود باشند.
سحر حسینی، یکی از والدین در این باره به خبرنگار ایرنا می گوید: وقتی کودک خود را به مهدکودک تحویل می دهم گویا او را وارد دنیای دیگری می کنم که خودم اجازه ورود به آنجا را ندارم.
وی می افزاید: نگرانی های دیگری دارم؛ مثلا اینکه آیا مربی غذای کودک را سر وقت می دهد یا آیا به زمان خواب او توجه می کند.

**شهریه ، مهم ترین دغدغه والدین
دراین بین گویا شهریه و هزینه های جانبی به مهم ترین دغدغه والدین تبدیل شده است، فاطمه رضایی، مادر دیگری است که به خبرنگار ایرنا می گوید: مهدکودک فرزندم در کنار شهریه، هزینه های جانبی زیادی می گرفت یا از والدین وسایلی مانند مدادرنگی می خواست اما بعد از مدتی که خواستم مهدکودک فرزندم را تغییر دهم فقط چند عدد مداد مستعمل بسیار کوچک تحویل من دادند ، مگر یک کودک 3 ساله طی این مدت چقدر نقاشی می کشد که مداد تا این حد مستعمل شود یا اینکه چرا از وسایل کودکان خوب مراقبت نمی کنند که بطورمثال اثری از جعبه مدادرنگی و تعدادی از مدادها نباشد.
وی می افزاید: همچنین در مهدکودک جدید نیز در کنار شهریه ، پول غذا طلب می کنند و می گویند اجباری نیست اما مگر می توان تصور کرد که کودکان دیگر یک غذای واحد بخورند و اگر فرزند من آن غذا را خواست ، نتواند بخورد.
وی ادامه می دهد: از سوی دیگر درباره تغذیه کودکم نگران هستم ؛ کودک من معمولا از خوردن غذا امتناع می کند و اگر مربی او با روش های کودکیاری آشنا نباشد نمی تواند به او غذا بدهد؛ از سوی دیگر چون کودک پر سر و صدایی دارم می ترسم که او را خارج از زمان مقرر و به مدت طولانی بخوابانند.
محمد صادقی نیز پدر یک کودک پنج ساله است که به مهدکودکی در تهران می رود.
او با گلایه می گوید : ماهانه 150 هزار تومان بابت شهریه مهدکودک می دهم که در نگاه نخست رقم مناسبی به نظر می رسد اما در کنار آن ماهانه 90 هزار تومان بابت ناهار و 30 هزار تومان بابت صبحانه پرداخت می کنم.
وی ادامه می دهد: هزینه های گرفتن وسایل کاردستی، سرویس حمل و نقل، لباس متحدالشکل و برگزاری تولد و امور دیگر هم به آن اضافه می شود.

**شهریه مهدها برحسب امکانات تعیین می شود
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی می گوید: تعیین شهریه مهدهای کودک، فرآیندی دارد و اینگونه است که در خود استان ها، کارشناسان بهزیستی در کنار کانون مهدهای کودک - که نمایندگان مهدهای کودک در استان های هستند - و همچنین نماینده وزارت سازمان صنعت معدن تجارت ، قیمت تمام شده مهدهای کودک را محاسبه می کنند.
حبیب الله مسعودی فرید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: شهریه مهدهای کودک با توجه به هزینه اجاره و هزینه های بیمه و مربی و حتی دوربین های مداربسته –درمناطق برخوردار- محاسبه می شود.
وی خاطرنشان می کند:این هزینه به تفکیک شهرهای مرکز استان تهران و شهرهای غیرمرکز استان تهران حتی در کلانشهرها با یکدیگر متفاوت است.

**هرکدام از مناطق تهران نرخ خودشان را دارند
معاون اجتماعی بهزیستی می گوید: برای تعیین نرخ شهریه مهدهای کودک ، شهر تهران به سه منطقه تقسیم شده است. مناطق 1 و 2 و 3 در یک گروه ، مناطق مرکزی - که وضعیت اقتصادی متوسط دارند- در یک گروه و مناطق 17 و 18 و 19 و 20 نیز در یک گروه قرار قرار دارند ، هرکدام نرخ خودشان را دارند .
مسعودی فرید تاکید می کند: این محاسبه هزینه ها در ستاد نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

**شهریه های استان ها را زیاد نمی کنیم
معاون امور اجتماعی بهزیستی می گوید: ممکن است نرخ شهریه مهدکودک استان ها را کم کنیم اما زیاد نمی کنیم.
مسعودی فرید معتقد است که بهزیستی در تعیین شهریه مهدهای استانی بیشتر به مثابه ترمز افزایش هزینه ها عمل می کند.

**شهریه بابت چه چیزهایی پرداخت می شود؟
معاون امور اجتماعی بهزیستی می گوید: در نرخ های شهریه مهدهای کودک ، همه چیز تعریف شده است بطورمثال تعریف شده که مهدهای کودک براساس ستاره چقدر می توانند بگیرند هزینه غذا معلوم است؛ اینکه چند کلاس فوق العاده می توانند تشکیل دهند نیز معلوم است.
مسعودی فرید می افزاید: اگر کاری در مهدکودک می خواهند انجام دهند اجباری باشد یا داوطلبانه نیز تعریف شده است ، مواردی مانند عکس و برگزاری جشن تولد داوطلبانه است. این مساله در مدارس غیرانتفاعی نیز وجود دارد.

**چگونگی محاسبه شهریه غذا
معاون اجتماعی بهزیستی می گوید: هزینه غذا را نیز از شهریه جدا کردیم و داوطلبانه است اما گاهی والدینی که نمی خواهند از ناهار مهدها استفاده کنند به علل مختلف مانند ترافیک دیرتر برای بردن کودکان می آیند و نمی توان به کودکان غذا نداد و باید این هزینه ها نیز محاسبه شود.
مسعودی فرید می افزاید: از سوی دیگر هزینه ناهار کودکان چندان زیاد نیست چون به هرحال کودک ، غذای کامل نمی خورد و غذایش نسبت به بزرگسالان کم است .
وی یادآور می شود: اما مهدهای کودک هزینه های بیشتری دارند مثلا بسیاری از اماکن عمومی ، کف سرامیک یا سنگ دارند اما مهدهای کودک باید کف پوش داشته باشند که کودک روی آن زمین نخورد؛ یا تعداد مربیانی که در مهدها هستند ، در مدرسه یک کلاس 30 نفر یک معلم دارد اما در مهدکودک باید تعداد مربیان زیاد باشد و بچه ها خیلی تمرکز ندارند و هر لحظه نیاز به نظارت بیشتری دارند .

**نظارت بر مهدهای کودک
معاون امور اجتماعی بهزیستی می گوید: بر شهریه مهدهای کودک از سوی کارشناسان این سازمان نظارت می شود .
مسعودی فرید می افزاید: این نظارت ها به ویژه در سه ماه اول پاییز که کار مهدهای کودک بیشتر می شود، افزایش می یابد و بخشنامه آن را اخیرا به استان ها دادیم.

**مربیان مهدها گزینش می شوند
معاون امور اجتماعی بهزیستی می گوید: در منابع انسانی خود خیلی محتاط هستیم.
به گفته مسعودی فرید، دو تا سه سال است که مربیانی که می آیند باید گزینش شوند و برای رفع کامل نگرانی ها دوربین های مداربسته باید در مهدهای کودک توسعه یابند.
نباید فراموش کرد که مهدهای کودک در کنار تمام نگرانی و مشکلات ، مزایای خاص خود را نیز دارند بطورمثال کودکان در این مکان مهارت های عاطفی برای درک احساسات همسالان و مربی را می آموزند و قرار گرفتن در کنار همسالان به آنان در بکارگیری بیشتر زبان و خواندن داستان و شمارش اشیاء کمک می کند.
فعالیت های گروهی ، تقویت مهارت گفتاری و ساختن کاردستی در کنار دیگر کودکان از دیگر برنامه هایی است که در مهدهای کودک به رشد همه جانبه او کمک خواهد کرد.

کد مطلب: 53845
زمان انتشار: سه شنبه 30 آذر 1395 - 12:01:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب