به روز شده: 13 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 54893
زمان انتشار: چهارشنبه 11 اسفند 1395 - 08:27:04
عراقچی در شورای حقوق بشر مطرح کرد:

ضرورت پرهیز از رویکردهای سیاسی در مقوله حقوق بشر و توجه به همکاری و تعامل با کشورها

ضرورت پرهیز از رویکردهای سیاسی در مقوله حقوق بشر و توجه به همکاری و تعامل با کشورها
حقوق بشر  > ایران  - معاون وزیر امور خارجه کشورمان که در راس هیاتی برای شرکت در نشست عالیرتبه شورای حقوق بشر عازم ژنو شده است، با ارایه سخنرانی در این نشست، مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر سید عباس عراقچی در این نشست اظهار داشت: علیرغم برخی پیشرفت ها در حوزه حقوق بشر بویژه در حوزه ساختاری و مفهومی، اما تحقق حقوق بشر در سطح جهانی با چالش های نوظهوری مواجه است.

وی، ظهور گروه های افراطی و خشن در نقاط مختلف جهان را، از گروه های تکفیری در منطقه خاورمیانه گرفته تا گروه هایی که اسلام هراسی و بیگانه هراسی را در غرب ترویج می کنند، از مهمترین این چالش ها برشمرد.

وی طرح دکتر روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در سازمان ملل درخصوص جهان ضد خشونت و افراطی گری که در آذرماه 1392 طی قطعنامه ای به تصویب مجمع عمومی نیز رسید را در چنین شرایطی حائز اهمیت دانست و خواهان حمایت جهانی از اجرای مفاد این قطعنامه شد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت بررسی ریشه های مشکل افراط گرایی و حذف ایدئولوژی های افراطی تکفیری که با شستشوی مغزی جوانان آنان را وادار به ارتکاب اقدامات جنایت آمیز و تروریستی می کنند، تاکید کرد و پایان بخشیدن به حمایت های ایدئولوژیکی، مالی و نظامی و طرفداران افراط گرایان خشنی مانند داعش و خودداری از به حاشیه راندن و بی احترامی به ادیانی مانند اسلام و پیروان آن را یک ضرورت اساسی خواند. 

‎رئیس هیات ایرانی همچنین  با اشاره به اوضاع یمن، اظهار داشت که جامعه بین المللی نباید به طور منفعلانه نظاره گر بمباران غیرنظامیان بیگناه یمن، بویژه زنان و کودکان، باشد.

عراقچی تخریب بیمارستان ها، مساجد، مدارس و اماکن مربوط به سازمان ملل در یمن توسط نیروهای مهاجم  خارجی را به منزله جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت خواند و از جامعه بین المللی خواست تا فورا از تمامی ابزارهای در دسترس برای پایان بخشیدن به کشتار وحشیانه مردم یمن و پاسخگو نمودن مرتکبان این جنایات استفاده نماید. 

‎عراقچی با اشاره به وضعیت فلسطین اشغالی نیز اظهار داشت که اشغال فلسطین و همچنین نقض سیستماتیک حقوق بشر فلسطینی ها توسط رژیم اسراییل بآید فورا خاتمه یابد.

وی ضمن اشاره به چند دهه صدور قطعنامه های متعدد توسط سازمان های بین المللی علیه اسراییل، عدم اجرای این قطعنامه ها توسط رژیم اشغالگر را محکوم و خواستار اقدامات موثر و جدی تر برای خاتمه دادن به این وضعیت شد.

عراقچی همچنین همنوایی برخی کشورها در منطقه با رژیم صهیونیستی در اقدامات جنایتکارانه و حمایت از تروریسم را تقبیح نمود. 

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به سابقه تمدنی و فرهنگی اسلامی ایران، تاکید نمود که ایران همواره حمایت و ارتقای حقوق بشر را در دستور کار خود داشته و اقدامات متعددی را انجام داده است.

وی در این راستا به معرفی منشور حقوق شهروندی از سوی رییس جمهور اشاره کرد که برای تمام دستگاه های اجرایی لازم الاجرا  بوده و آن  را اساسی برای تحقق و اجرای حقوق شهروندان برابر قانون اساسی خواند.

عراقچی در همین رابطه اظهار داشت که ایران همواره  با مکانیسم های حقوق بشری سازمان ملل همکاری داشته است و ازاینرو، تصویب قطعنامه وضعیت حقوق بشر در  ایران در شورای حقوق بشر را کاملا بی اساس و غیرقابل قبول خواند.

وی استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر و مکانیسم های حقوق بشری سازمان ملل توسط برخی کشورهای خاص را چالشی جدی برای پیشبرد اهداف شورا و موجب تضعیف جدی و بی اعتباری آن دانست و خواستار اجتناب از چنین رویکردهایی شد. 

‎عراقچی تاکید کرد که شورای حقوق بشر باید سازوکاری برای همکاری جهت پیشبرد حقوق بشر در جهان از طریق گفتگوی سازنده باشد، نه اینکه به محفلی برای اتهام زنی و ایجاد اختلاف تبدیل شود.

وی در همین راستا، تصریح نمود که سیاست اصولی ایران بر پایه تعامل و گفتگو است و ایران نسبت به این سیاست، تعهدی خلل ناپذیر دارد.

عراقچی همچنین تاکید نمود که گفتگوی مبتنی بر احترام، نقش کلیدی در تقویت فهم مشترک از حقوق بشر و تحقق یافتن آن دارد و اتهام زنی های با اغراض سیاسی صرفا موجب انحراف از اهداف مشترک خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد که گفتگو بر مبنای احترام متقابل اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران می باشد و مذاکرات هسته ای و برجام مهمترین نشانه پایبندی ایران به اصل گفتگو است.

شورای حقوق بشر نیز در موضوع حقوق بشر به جای اتهام زنی و صدور قطعنامه های بی حاصل،  باید مسیر گفتگو و تعامل را با کشورها هموار نماید.

کد مطلب: 54893
زمان انتشار: چهارشنبه 11 اسفند 1395 - 08:27:04
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد