به روز شده: 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 55305
زمان انتشار: سه شنبه 15 فروردین 1396 - 13:23:09

دبیر کل سازمان ملل: صلح بدون اقدام علیه مین صلحی ناتمام است

دبیر کل سازمان ملل: صلح بدون اقدام علیه مین صلحی ناتمام است
حقوق بشر  - دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی "آگاهی از مین و کمک برای اقدام علیه آن"، گفت: صلح بدون اقدام علیه مین صلحی ناتمام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، در متن پیام آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل آمده است: "در جهان  امروز، مخاصمات روز به روز به سمت تکثر و تسلسل بیشتر پیش می‌روند. مسئله نگران کننده‌تر آن است که بسیاری از طرفین جنگ، بی‌شرمانه غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند و وقیحانه حقوق بین الملل بشردوستانه را نادیده می گیرند. سالانه، مواد منفجره بهینه سازی شده هزاران غیرنظامی را مجروح یا از بین می‌برند. این جنگ افزارهای مهلک در خانه‌ها و مدارس پنهان هستند، و موجب ایجاد وحشت در جمعیت محلی می‌شوند."

در ادامه این پیام آمده است: طی 20 سال گذشته، سازمان ملل متحد و شرکایش مناطق وسیع آلوده به مین و مهمات منفجر نشده باقی مانده ازجنگ را پاکسازی کرده‌اند. زمین‌هایی که زمانی خطرناک و غیرقابل استفاده بودند به غیرنظامیان باز گردانده شدند و آنان را قادر ساختند که جوامع خود را بازسازی نمایند. مین روبی از جاده‌ها و باندهای فرودگاه، موجب تسهیل دسترسی به این مناطق برای امور بشردوستانه به مردم نیازمند شده است.

گوترش همچنین در این پیام گفت: سازمان ملل متحد کمک‌های پزشکی را برای قربانیان فراهم کرده است و به میلیون‌ها تن آموزش داده که چگونه در خلال یا پس از مخاصمات امنیت خود را حفظ نمایند. ما همچنین به هزاران زن و مرد برای مشاغل اقدام علیه مین آموزش داده‌ایم، که موجب تقویت و حفظ صلح می‌شود. اینجانب از زنان و مردان شجاعی که درعملیات اقدام علیه مین مشغول به کارهستند به خاطر تلاش نجات بخششان تشکر و از "گروه میان سازمانی هماهنگی برای اقدام علیه مین" به خاطر رویکرد نیاز محور و مردم محوری که اتخاذ نمودند و به خاطر تلاش نجات بخششان قدردانی می‌کنم. همچنین اینجانب "خدمات اقدام علیه مین سازمان ملل متحد"را در بیستمین سال فعالیتش و به پاس رهبری، شجاعت و تعهدش در امور مربوط به صلح تحسین می‌کنم.

وی تاکید کرد: صلح بدون اقدام علیه مین صلحی ناتمام است. اینجانب تمامی دولت‌های عضو را ترغیب می‌کنم  که در زمان مذاکره پیرامون صلح، زمان ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق جنگی و زمانی که به دنبال پیشگیری از آسیب در مخاصمات هستند این مسئله را درصدر دستورکارهای بین المللی قرار دهند. عملیات اقدام علیه مین بنیان بهبودی و توسعه پایداررا تشکیل می دهد. هیچ فردی، حتی پس از اتمام جنگ، نباید مجبور به زندگی در سایه ترس از مرگ باشد."

کد مطلب: 55305
زمان انتشار: سه شنبه 15 فروردین 1396 - 13:23:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد