به روز شده: 19 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 57425
زمان انتشار: سه شنبه 17 مرداد 1396 - 08:42:01

کمک ۲۰ میلیون دلاری سازمان ملل به مبارزه با مواد مخدر در ایران

کمک ۲۰ میلیون دلاری سازمان ملل به مبارزه با مواد مخدر در ایران
حقوق شهروندی  - سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با اجرای برنامه مشارکت کشوری حدود ۲۰ میلیون دلار اعتبار از جانب سازمان ملل در جهت مبارزه با مواد مخدر و ارائه آموزش‌های لازم به ایران کمک شده است.

به گزارش میزان، پرویز افشار در خصوص دستگاه‌های کمک بازرسی در کنترل مرز‌ها و فرودگاه‌ها گفت: بخش‌های مهمی از مرز‌های شرق، شمال شرق و شمال غرب کشور توسط تجهیزات الکترواکتیکی از طریق رادار یا دوربین وسایر تجهیزات نظامی کنترل می‌شود و در حال حاضر مرز‌های شرقی دارای انسداد بسیار محکمی بوده و از طریق راه اندازی خاکریز، سیم خاردار، کانال، پاسگاه‌های مرزی کنترل می‌شود و از  انسداد فیزیکی قابل توجهی برخوردار است.

وی افزود: نیرو‌های انسانی در مرز‌ها به ویژه مرز‌های شرقی کشور افزایش یافته است و در قسمتی از مرز‌ها از تجهیزات مدرن مانند بادی اسکنر، ایکس ری و فایواسکوپ استفاده می‌شود که عمده این تجهیزات در سنوات گذشته نصب شده بودند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: در هنگام تحریم‌ها مقداری با کاهش توجه و کمبود لوزام یدکی دستگاه‌های کمک بازرسی رو به روشدیم، اما قدم‌هایی برای رفع لوازم یدکی برداشته شد و درحال حاضر تعامل خوبی با سازمان‌های بین المللی به ویژه UNODC برقرار شده است.

وی اذعان داشت: درطی دو سال اخیربرنامه مشارکت کشوری با اعتبار حدود ۲۰ میلیون دلار بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و دفتر کنترل مواد مخدر و جرائم سازمان ملل امضا شد و به تأیید طرفین رسیده است علاوه بر این درقالب برنامه منطقه‌ای RP که افغانستان و کشور‌های همسایه در آن با سازمان ملل همکاری دارند، به اجمهوری اسلامی ایران کمک‌های خوبی شده است.

افشار عنوان کرد: درحال حاضر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور پیشرو ومحور بسیاری از برنامه‌های آموزشی است و کارشناسان، پزشکان، روانشناسان، مددکاران و متخصصین کشور‌های افغانستان، تاجیکستان وسایر کشور‌های آسیای میانه با اعتبار سازمان ملل و تامین هزینه توسط این سازمان در کشورما آموزش‌های لازم را می‌بینند. همچنین کارشناسان ما در قالب برنامه‌های منطقه‌ای در آموزش‌های بین المللی و فنی سایر کشور‌ها شرکت می‌کنند.

وی یادآور شد: تیم پزشکان کشور‌های افغانستان و تاجیکستان با حضوردر ایران از دوره‌های کوتاه مدت و دو هفته‌ای جهت درمان اعتیاد، سم زدایی، درمان و نگهدارنده متادون و ... بهره مند می‌شوند این درحالی است که این کشور‌ها از آموزش‌ها در این زمینه محروم بوده و با شرکت نمایندگان خود در آموزش‌ها ارائه شده توسط ایران افراد را درکشورخود تربیت می‌کنند و به صورت خوشه‌ای بحث آموزش را نهادینه می‌نمایند چرا که این آموزش‌ها به سطح رشد و کمک به کاهش اعتیاد و کاهش باز بیماری درآن کشور‌ها تأثیرگذار است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: دولت ژاپن برای سال ۲۰۱۷ و سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ جهت همکاری دربخش‌های مقابله باعرضه مواد مخدر، اعتباراتی را در این زمینه لحاظ کرده است که از این طریق کمک‌های لازم درگمرک و نیروی انتظامی سگ‌های مواد یاب به همراه تجهیزات، دارو و لوزام دامپزشکی مورد نیاز برای درمان این سگ‌ها وسایر دستگاه‌ها تهیه می‌شود و با توافقات انجام شده چشم انداز مثبتی وجود دارد که بتوان از کمک‌های بین المللی، فنی و تجهیزاتی آن‌ها در کشور استفاده مناسب داشته باشیم.

کد مطلب: 57425
زمان انتشار: سه شنبه 17 مرداد 1396 - 08:42:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب