به روز شده: 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 60616
زمان انتشار: شنبه 18 آذر 1396 - 10:25:03

یونیسف: ۲۰ میلیون یمنی با مرگ دست‌وپنچه نرم می‌کنند

یونیسف: ۲۰ میلیون یمنی با مرگ دست‌وپنچه نرم می‌کنند
حقوق بشر  > جهان  - رئیس یونیسف از دبیرکل سازمان ملل خواست آتش‌بس و لغو محاصره در یمن تنها برای یک ماه برقرار شود تا این کشور از بزرگترین فاجعه انسانی قرن نجات یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه الدیار، همزمان با محاصره عربستان علیه یمن و اینکه این کشور اجازه ورود دارو و غذا برای ۲۰ میلیون یمنی را نمی‌دهد، رئیس صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) عصر جمعه در ساختمان این سازمان تاکید کرد: درگیری‌ها در یمن باید فورا متوقف شده و کشورهای بزرگ باید آتش‌بس را در این کشور برقرار کرده و محاصره عربستان علیه این کشور را پایان دهند. همچنین باید نیروهای صلیب سرخ اجازه ورود به مناطق درگیری را بیابند و در آنجا بیمارستان‌های صحرایی برپا کرده و پزشکانی برای مداوای زخمی‌ها و بیماران اعزام شوند به ویژه که در یمن بیش از ۴۰۰ کودک زیر پنج سال مبتلا به وبا بوده و در معرض خطر مرگ هستند و این در حالی است که هیچ نوع دارو یا واکسنی برای این بیماری در یمن در دسترس نیست.

همچنین رئیس یونیسف از جامعه جهانی خواست با اعمال فشار بر عربستان این کشور را مجبور به لغو محاصره ۲۰ میلیون یمنی کند تا کشتی‌هایی که کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان برای کمک به یمنی‌ها ارسال کرده‌اند و شامل بسته‌های آرد، غذا، کنسرو و انواع دیگر مواد خوراکی می‌شود، در بندر الحدیده پهلو گرفته و هواپیماهای حامل کمک‌های بشردوستانه در فرودگاه صنعاء فرود آیند. همچنین کادر پزشکی صلیب سرخ جهانی با ورود به فرودگاه صنعاء کار مداوای مبتلایان به بیماری وبا را آغاز کنند.

وی در ادامه گفت: یونیسف با همکاری صلیب سرخ جهانی ۸۰۰۰ نیرو را برای کنترل این فاجعه انسانی در یمن به خدمت گرفته و از جامعه جهانی به ویژه شورای امنیت می‌خواهد آتش‌بسی یک ماهه را در یمن برقرار کند تا کودکان واکسن وبا را دریافت کرده، زخمی‌ها مداوا شده و غذا در میان آنها توزیع شود. همچنین بیمارستان‌هایی که در یمن همچنان سالم باقی مانده‌اند، مجهز به دارو شده و بیش از ۱۰۰ بیمارستان صحرایی برپا و پزشکانی از اروپا،‌ آمریکای لاتین،‌ کانادا و استرالیا در این بیمارستان‌ها مستقر شوند به ویژه که سازمان ملل کمک مالی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار برای کمک به یمنی‌ها در اختیار دارد و با این مبلغ یونیسف و صلیب سرخ می‌توانند جان ۲۰ میلیون یمنی که در معرض خطر قرار دارند را نجات دهند.

وی در پایان از دبیرکل سازمان ملل خواست آتش‌بس در یمن و لغو محاصره در این کشور تنها برای یک ماه برقرار شود تا این کشور از بزرگترین فاجعه انسانی قرن نجات یابد.

از سوی دیگر، نیروهای ارتش وابسته به دولت مستعفی یمن با حمایت نیروهای ارتش عربستان و گروهی از نیروهای داوطلب بر حمایت جنگنده‌های اف ۱۵ عربستان استان صعده مرکز اصلی نیروهای وابسته به انصارالله در یمن را هدف حمله قرار دادند.

درگیری‌های شدیدی در ارتفاعات صعده و دشت‌های این منطقه میان دو طرف شکل گرفت و در نهایت ارتش دولت مستعفی یمن و ارتش عربستان در پیشروی در این منطقه شکست خورد. استحکامات آنها به صورت مستقیم هدف قرار گرفت و بیش از ۱۵ تانک و ۲۷ خودروی زرهی آنها در جریان این درگیری‌ها آتش گرفتند.

علاوه بر این تعدادی غیرنظامی نیز در اثر حملات هوایی جنگنده‌های عربستانی کشته و زخمی شدند.

ارتش عربستان در پی این شکست مجبور به عقب نشینی به سمت شهر تعز شد.

در این حمله حدود ۳۰۰۰ سرباز عربستانی، ۶۰۰۰ سرباز یمنی و ۴۰۰۰ نیروی داوطلب خارجی شرکت داشتند.

این نیروهای داوطلب سربازان بازنشسته آمریکای لاتین بودند که عربستان آنها را برای جنگ در یمن به استخدام خود درآورد.

همچنین نیروهای داوطلبی از پاکستان و اندونزی در این حمله شرکت داشتند که عربستان به هر کدام ماهانه ۳۰۰۰ دلار حقوق پرداخت می‌کند.

در پی شکست حمله ارتش دولت مستعفی یمن با حمایت ارتش عربستان به منطقه صعده و عقب نشینی به سمت شهر تعز این نیروها پایگاه‌هایی که در پیشروی خود بر آنها کنترل یافته بودند را از دست دادند.

این در حالی است که نیروهای مزدور دولت مستعفی یمن عصر جمعه مدعی شدند، دو منطقه حرشه العجوز و حرشه الارانب را در جبهه الغریمیل در شمال شرق خب و شعف در شمال الجوف در پی درگیری‌های طولانی از انصارالله پس گرفتند.

کلید واژه: یمن - یونیسف
کد مطلب: 60616
زمان انتشار: شنبه 18 آذر 1396 - 10:25:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد