به روز شده: 10 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 60707
زمان انتشار: یکشنبه 19 آذر 1396 - 11:28:13

فراخوان رئیس شورای مشاوره امور زنان سازمان همکاری اسلامی از جامعه جهانی

حقوق بشر  > جهان  - رئیس شورای مشاوره امور زنان سازمان همکاری اسلامی ضمن ارزیابی اقدام اخیر ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" جامعه جهانی را به ایفای نقش در قبال این اقدام که رنج مضاعف زنان و کودکان فلسطینی را در پی خواهد داشت، فرا خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از آناتولی، اسرا آلبایراک، رئیس شورای مشاوره امور زنان سازمان همکاری اسلامی (WCC) در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی به ارزیابی اقدام اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" و فعالیت های این شورا پرداخت.

آلبایراک در این رابطه اظهار داشت: اقدام ترامپ در واقع روشن کردن فتیله ای بود که در جریان آن بیش از همه زنان و کودکان آسیب خواهند دید.

وی همچنین ضمن اشاره به اینکه شورای مشاوره زنان آوریل 2016 و در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور مطرح شد، گفت: رئیس جمهور پیشنهاد راه اندازی این شورا را دادند و هدف از تاسیس آن نیز تقویت نقش اجتماعی زنان در کشورهای اسلامی، افزایش مشارکت آنها در روند سیاسی و اقتصادی و حضور در پست های تصمیم گیرنده است.

رئیس شورای مشاوره امور زنان در ادامه افزود: یکی دیگر از اهداف این شورا در سطح جهانی آگاهی سازی و حمایت در قبال تاثیرات اسلام هراسی که از روی تصویر زن مسلمان ایجاد شده است، می داند. در این راستا شورا در نخستین جلسه خود که در ماه می 2016 برگزار شد با 9 عضو زن موفق از سه منطقه اصلی اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد. اعضای شورا هر دو سال یک بار انتخاب شده و در پایان دوره وظایف خود را به عضو بعدی انتقال می دهند.

- آمریکا نشان داد که نمی تواند میانجی باشد


آلبایراک نحوه بیان تصمیم ترامپ در مورد قدس را بسیار ناخوشایند دانسته و اظهار داشت: من نیز همانند هر انسان باوجدانی از این تصمیم متاثر شدم. این مسئله، چیزی نیست که لاقیدانه به ابزاری برای سیاست داخلی تبدیل شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: می خواهند این تصمیم یک جانبه که مغایر با قطعنامه های سازمان ملل و نقض حقوق مردم خاورمیانه و جهان به شمار می رود، را به مردم فلسطین و جهانیان بقبولانند. جامعه بین المللی ده سال است که شاهد اشغال سیستماتیک خاک فلسطین علی رغم قطعنامه های سازمان ملل است. این اظهارات غیرمسئولانه رئیس جمهور آمریکا گویی تلاش برای مشروعیت بخشی به اشغال بالفعل کنونی است. اما این اقدام نه تنها نادیده گرفتن فلسطینیان و کشورهای مسلمان، که نادیده گرفتن سازمان ملل است و آمریکا با این تصمیم در عمیق ترین بحران خاورمیانه جانبدارانه عمل کرده و به وضوح نشان داد که نمی تواند نقش میانجی داشته باشد. اظهارات ترامپ در خصوص قدس که از اهمیت بسیاری برای هر سه دین آسمانی برخوردار است مبنی بر آنکه « قدس پایتخت ابدی یهودیان است» سخنانی آزاردهنده و حتی تهدیدکننده نه تنها برای مسلمانان بلکه برای مسیحیان نیز که آن را مقدس می شمارند نیز به شمار می رود.

- زنان و کودکان بزرگترین قربانیان هستند


رئیس شورای مشاوره امور زنان سازمان همکاری اسلامی گفت: قدس اولین قبله مسلمانان بوده و میزبان مسجدالاقصی است که در سوره الاسراء در قرآن به عنوان مبدا معراج پیامبر اسلام معرفی شده است.

آلبایراک با بیان اینکه در مسئله فلسطین نیز مانند دیگر جنگ ها و درگیری ها، زنان و کودکان قربانیان اصلی آن هستند، افزود: متاسفانه در تصمیم و آتش افروزی اخیر ترامپ در خصوص قدس نیز زنان و کودکان فلسطینی بیشترین هزینه را پرداخت خواهند کرد. توقف این روند که حقوق بنیادین مردم فلسطین را غصب کرده و بازگشت صدها هزار فلسطینی به سرزمینشان را با مشکل مواجه می کند، مسئولیت جامعه جهانی در قبال مردم فلسطین و به ویژه زنان و کودکان این سرزمین است.

- زمان تفرقه و اختلاف نیست

آلبایراک با بیان اینکه "باور دارم می توانیم برای زنان فلسطینی گام های بیشتری برداشته و کارهای زیادی انجام دهیم" از گرد هم آوردن جوانان موفق پنجاه کشور مسلمان در قالب برنامه کنفرانس "برنامه های رهبری و کارآفرینی زنان جوان" تحت عنوان “Ally For Future” که اخیرا برگزار شد، سخن گفت.

وی با اشاره به اینکه در میان آنها، جوانان فلسطینی نیز حضور داشتند، افزود: به عنوان زنان دنیای اسلام برای تقویت پیوندهای خود، قبل از هر چیزی نیاز به شناخت یکدیگر داریم و پس از آن است که شاهد ممکن بودن توسعه فرهنگ همبستگی خواهیم بود. بنابراین توسعه مهارت های رهبری جوانانمان و تقویت ظرفیت های آنها برای ارائه راه حل در هر شرایط و موقعیت سیاسی که هستند، دارای اهمیت فراوانی است.

آلبایراک ادامه داد: به ویژه زنان فلسطینی نیازهایی دارند که باید رفع شوند. امنیت، دسترسی به خدمات اجتماعی و فراهم کردن شرایط حضور آنان در تولید از جمله این موارد است. سازمان های جهانی و به ویژه کشورهای اسلامی نقش مهمی در تامین این نیازها دارند. زمان تفرقه و اختلاف نیست و تمامی ملت هایی که برای صلح جهانی اهمیت قائل هستند، باید برای حل این مسئله متحد شوند.

- فراخوان از زنان یهودی


وی با بیان اینکه در تلاش‌های صلح و میانجیگری، زنان یهودی نقش‌هایی دارند که باید ایفا کنند، اظهار داشت: "ایفای نقش زنان در میانجیگری، دیگر یک واقعیت پذیرفته شده است. به نظر من زنان باید برای تسریع روند صلح نقش فعال تری برعهده بگیرند. در این رابطه می دانم که در بین یهودی‌ها نیز فراکسیون های متفاوتی وجود دارد. من دوستان یهودی بسیار با وجدان و عادلی داشتم که با سیاست‌های اشغالگرایانه دولت اسرائیل مبارزه کرده و سعی می کردند در افکار عمومی غرب آگاهی‌سازی کنند. همچنین از فعالان و اعضای جنبش‌های مختلف مانند جنبش بی.دی.اس (BDS)؛ جنبش جهانی تحریم اسرائیل نیز هستند. معتقدم که باید این جنبش‌ها تقویت شوند و دولت اسرائیل به دلیل اقدامات و تصمیم‌های ناقض حقوق بین الملل خود تحت فشار یهودی‌ها نیز قرار بگیرد".

آلبایراک تاکید کرد: در روزهای اخیر خوش‌بین بودن سخت‌تر شده است، ولی باز به وجدان انسان به ویژه به عقل سلیم زنان اعتقاد دارم.

- اقدامات دور از عقل سلیم

وی با تاکید بر اینکه اقدامات نابخردانه در سیاست خارجه زمینه ایجاد گروه های افراطی را فراهم می کند و این موضوع، ترسناک است، تصریح کرد: "جهان غرب نمی تواند این موضوع را از نظر دور نگه دارد. تروریسم جهانی و گروه‌های افراطی امروز به تمام جهان آسیب می رسانند. برای این گروه ها، جذب افراد از جوامع ناامید و مستاصل سهل تر است. نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد.

آلبایراک همچنین تاکید کرد: برای مورد بحث قرار گرفتن صلح، بازگشت مجدد اسرائیل به مرزهای 1967 و تاسیس دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی طبق قطعنامه های سازمان ملل، به تلاش ها برای ایجاد زمینه آرامش زنان و کودکان فلسطینی ادامه خواهیم داد.

کد مطلب: 60707
زمان انتشار: یکشنبه 19 آذر 1396 - 11:28:13
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب