به روز شده: 1 ساعت و 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 60878
زمان انتشار: پنجشنبه 23 آذر 1396 - 15:43:52

درخواست کمیسر عالی حقوق بشر برای تحقیقات بین المللی درباره خشونت علیه روهینگیایی‌ها

درخواست کمیسر عالی حقوق بشر برای تحقیقات بین المللی درباره خشونت علیه روهینگیایی‌ها
پایش  - کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل حملات گسترده، سیستماتیک و وحشیانه علیه مسلمانان روهینگیا، و نیز تبعیض و آزار و اذیت آنان در دهه های گذشته را محکوم کرد.

 به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی، زید رعد الحسین در جلسه ای ویژه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد وضعیت فعلی جمعیت مسلمان روهینگیا در شمال استان راخین ابراز نگرانی کرد و خواستار "اقدام مناسب برای متوقف کردن این جنون شد".

وی تاکید کرد: " مردم چقدر باید رنج تحمل کنند تا هویت و حقوق آنها توسط دولت و جهان به رسمیت شناخته شود؟"


کمیسر عالی از شورا خواست تا به مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر ایجاد یک مکانیسم بیطرف و مستقل جدید که مکمل گروه حقیقت یابی باشد، کمک کند.

وی اظهار داشت که نگرانی ها بسیار جدی هستند و حدود 626000 پناهنده - یا بیش از نصف تعداد تخمینی اهالی روهینگیا که در ایالت راخین زندگی می کنند - از اکتبر 2016 و به ویژه از اوت 2017 فرار کرده اند.

زید گفت: دفتر او در سال جاری سه تیم را به بنگلادش فرستاده است تا وضعیت پناهندگان را بررسی کند.

وی تصریح کرد: شاهدان، اقدامات ناخوشایندی را علیه اقلیت روهینگیا گزارش دادن مانند سوزاندن مردم در داخل خانه هایشان، قتل کودکان و بزرگسالان، تیراندازی بی رحمانه به غیرنظامیان در حال فرار، تجاوز گسترده به زنان و دختران، سوزاندن و تخریب خانه ها، مدارس، بازار ها و مساجد.

زید همچنین خاطرنشان کرد: او به هر دو شورای حقوق بشر و شورای امنیت درباره اتهامات مداوم نقض جدی حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی، گزارش داده است. با این وجود، پیگرد قانونی علیه اعمال آنها، از جمله خشونت جنسی انجام شده چه به وسیله نیروهای امنیتی و چه غیرنظامیان، بسیار نادر است.

زید در جلسه ویژه شورا گفت: این احتمال وجود دارد که با ادامه انهدام روهینگیا، مقامات دولتی در آینده سطوح خشونت بیشتری از خود بروز دهند.

کمیسر عالی سازمان ملل متحد درباره هرگونه برگشت زودهنگام پناهجویان در غیاب نظارت پایدار بر حقوق بشر هشدار داد و یاد آور شد که در دهه1990 وضعیت مشابهی رخ داد، زمانی که پناهجویانی که از دولت راخین فرار کرده بودند، شروع به بازگشت کردند اما مجبور شدند دوباره فرار کنند. در نتیجه این بازگشت باید با ثبات و تحت قوانین حقوق بشری باشد.

کد مطلب: 60878
زمان انتشار: پنجشنبه 23 آذر 1396 - 15:43:52
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است