به روز شده: 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 60881
زمان انتشار: پنجشنبه 23 آذر 1396 - 16:02:10

بیست و هفتمین جلسه شورای حقوق بشر در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت های میانمار

بیست و هفتمین جلسه شورای حقوق بشر در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت های میانمار
پایش  - شورای حقوق بشر جلسه ویژه ای در خصوص وضعیت حقوق بشر مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت ها در ایالت راخین میانمار، برگزار کرد.

به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی حقوق بشر ، شورا در این جلسه طی یک قطعنامه، تخلفات سیستماتیک و غیرمستقیم حقوق بشر و سوء رفتارهایی که علیه افرادی که متعلق به جامعه مسلمان روهینگیا و سایر اقلیت ها در میانمار بوده است را محکوم کرد و از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواست تا وضعیت مربوط به حقوق بشر را دنبال کند و به طور مداو گزارشات شفاهی و همچنین یک گزارش جامع کتبی به شورا ارائه دهد.

 در قطعنامه ای در مورد وضعیت حقوق بشر اقلیت جامعه روهینگیا و سایر اقلیت ها در ایالت راخین میانمار، با 33 رای مثبت و 9 ممتنع، شورا به شدت تخلفات سیستماتیک و خشونت آمیز حقوق بشر و سوء استفاده های صورت گرفته در میانمار، به ویژه در ایالت راخین، بویژه در مورد افرادی که متعلق به جامعه مسلمان روهینگیا و سایر اقلیت ها، از جمله زنان و کودکان است، را محکوم کرد.

همچنین حملات علیه پلیس میانمار و پست های نظامی در 25 اوت 2017 و تمام اعمال خشونت آمیز علیه نیروهای امنیتی را هم محکوم کرد و تأکید کرد که چالش هایی که با دولت مرکزی و دیگر مناطق میانمار وجود دارد تنها با راه های صلح آمیز حل می شود.

شورا ابراز نگرانی شدید کرد در مورد اتهامات متداوم خشونت گسترده جنسی، از جمله تجاوز به عنف، و اعلام داشت که قربانیان تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت جنسی، قتل ها و حملات دیگر، به خدمات درمانی درازمدت و حمایت نیاز دارند.

 شورا از کمیسر عالی حقوق بشر درخواست کرد تا پیشرفت وضعیت حقوق بشر مردم روهینگیا را دنبال کند و همچنین در جلسات بعدی طی گفت وگوهای تعاملی با شورای حقوق بشر، یک راه حل جامع برنامه ریزی کند برای خروج از بحران ظرف سه سال، از طریق اجرای کامل قطعنامه حاضر و قطعنامه 34/22 شورا.

 شورا همچنین از کمیسر عالی خواسته است که گزارش جامعی در مورد وضعیت مردم روهینگیا تهیه کند، از جمله در مورد میزان همکاری و دسترسی به ماموران حقیقت یاب و سایر سازوکارهای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اجرای این قطعنامه، یافته ها و توصیه های سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر مردم روهینگیا در دولت راخین و توصیه هایش در مورد اقدامات آینده.

این گزارش در شورای حقوق بشر آینده ارائه و به مجمع عمومی سازمان ملل نیز ارسال می گردد.

کد مطلب: 60881
زمان انتشار: پنجشنبه 23 آذر 1396 - 16:02:10
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است