به روز شده: 6 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 60882
زمان انتشار: پنجشنبه 23 آذر 1396 - 16:14:31

پایان انتظار برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان

پایان انتظار برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان
کودکان  -  هرچند خلاء قانونی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان احساس نمی‎شود؛ اما با توجه به نوآوری‎های لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان و احصاء تکالیف مشخص برای تمامی ‌دستگاه‌های مرتبط با کودکان، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از اتمام بررسی این لایحه در کمیسیون متبوعش خبر می‌دهد.

به گزارش میزان، قوه قضائیه لایحه‌ حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را در 22 اردیبهشت ماه سال 88 در قالب 54 ماده تقدیم دولت کرد، لایحه ای که می‎بایست تحولی جدی در بحث حقوق کودک ارائه کند.

پس از ارسال لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به دولت، مواد این لایحه به 49 ماده کاهش یافت و در تاریخ 10 مرداد 1390 در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در 28 آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد.

 

پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان/ از اتمام بررسی لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تا تکلیف مهم بهارستان‌نشینان به صداوسیما

**بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

سال 92 لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارسال شد و کمیسیون این لایحه را به کمیته حقوق خصوصی ارجاع داد تا در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در دو سال گذشته اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی از برگزاری جلسات متعدد برای بررسی و تصویب بندهای این لایحه در کمیسیون خبر دادند. لایحه‌ای که کلید آن در در مجلس هشتم زده شد و در قالب 49 ماده‎ تمام مواد حقوقی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است.

لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان متشکل از 4 فصل است که به صورت کامل، از تعریف کلیات، تشکیلات و جرایم و مجازات‎ها تا تحقیق، رسیدگی و تدابیر حمایتی در آن مطرح شده است.

در این لایحه در راستای حمایت از اطفال، این سن با دقت تعریف و مرز میان کودکی و بزرگسالی تعیین شده است و در این خصوص سن 18 سال تمام، مرز میان کودکی و بزرگسالی یاد شده و افراد زیر این سن می‌توانند از حمایت‌های این قانون بهره‌مند شوند.

*نوآوری‌های لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

 پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان/ از اتمام بررسی لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تا تکلیف مهم بهارستان‌نشینان به صداوسیما

مکلف شدن قضات و بازدید دوره‎ای از مراکز نگهداری اطفال و نوجوانان، امکان تجدیدنظر مکرر در آرا و تصمیمات دادگاه و همچنین قابل تجدید نظر بودن تمامی احکامی که در خصوص اطفال و نوجوانان صادر می شود از دیگر دستاوردهای نوآوری های صورت گرفته در خصوص حقوق کودکان و نوجوانان است.

حمایت از کودکان دو اصطلاح «کودک‏ آزاری» و «آزار و اذیت کودکان و نوجوانان» در ماده 5 و 2 این لایحه مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است. مواردی مانند هر گونه صدمه و اذیت و آزار کودکان، شکنجه جسمی و روحی کودکان، نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی کودکان، ممانعت از تحصیل کودکان، هرگونه خرید و فروش کودکان، بهره‎‏کشی از کودکان، کارگیری کودکان به منظور ارتکاب اعمال خلاف و موارد دیگری مورد توجه و دقت قرار گرفته است و در صورت تصویب بخش زیادی از مشکلات اجتماعی و البته این آسیب اجتماعی برطرف می‌شود.

در این لایحه وظایف نهادهایی مثل وزارت کشور، آموزش و پرورش، بهزیستی، دادگستری و مجموعه های مرتبط مشخص شده است و برای بحثی مثل کودک آزاری برخوردهای سختی از سوی قوه قضاییه پیش بینی شده است.

مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه : خلاء قانونی در جرم کودک آزاری نداریم

دکتر کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه در گفت و گو با خبرگزاری میزان با اشاره به آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: این لایحه جوابگوی بسیاری از مشکلات موجود است و در قوه قضائیه از چندین سال گذشته تصویب شده و وارد قوه مقننه شده است. خوشبختانه در کمیسیون حقوقی و قضایی موادی از این لایحه تصویب شده و امیدوارم که امسال این خبر خوش را داشته باشیم که این لایحه تصویب شود منتهی اینگونه نیست که اگر این لایحه تاکنون تصویب نشده ما خلاء قانونی داشته و یا برای کودک آزاری، جرم انگاری یا مجازات نداشته‌ایم.

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه بیان داشت: قوه قضائیه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را ۱۲ سال پیش تهیه کرد و به مجلس فرستاده است و به جهت اهمیت موضوعات کودکان مقررات این بخش قبل از هر قانون دیگری در قوه قضاییه اصلاح و تدوین شد.

 

پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان/ از اتمام بررسی لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تا تکلیف مهم بهارستان‌نشینان به صداوسیما

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس : اتمام بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

چندی پیش حجت‎الاسلام والمسلمین نوروزی در گفت‎وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با اشاره به آخرین وضعیت لایحه حقوق کودکان و نوجوانان اظهار کرد: این لایحه در اولویت بررسی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

همچنین سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس به خبرگزاری میزان گفته بود: لایحه مذکور تا پایان سال نهایی و تصویب خواهد شد، این در حالی است که به گفته روزنامه حمایت حجت الاسلام والمسلمین حسن نوروزی در تشریح جلسه اخیر ‌کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتمام بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان اظهار کرد:‌ در این جلسه ماده‌ای به لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان الحاق شد و بررسی لایحه به اتمام رسید.


وی افزود: در این ماده تاکید شده است که صدا و سیما در راستای رسالت خود مبنی بر اطلاع‌رسانی درخصوص حقوق کودکان و نوجوانان و تحقق اهداف این قانون موظف است برخی اقدامات را انجام دهد، به عنوان مثال صدا و سیما باید تولید و پخش برنامه‌های منظم برای افزایش اطلاعات عمومی مردم در سطح حقوق کودک و نوجوان، طراحی و ایجاد نظام رده‌های سنی مرتبط با آثار رسانه ملی برای کودکان و نوجوانان و جلب همکاری با دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط برای تولید آثار و برنامه‌هایی در راستای تحقق اهداف قانون و جلوگیری از پخش برنامه‌های مضر برای  سلامت کودکان را در دستور کار قرار دهد.

در نهایت هرچند در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان خلاء‌های قانونی احساس نمی شد اما با توجه به اینکه لایحه مذکور برای تمامی ‌دستگاه‌های مرتبط با کودکان تکالیف مشخص و احصاء شده‌ای را تعیین کرده است تصویب آن اهمیت بسزایی در  حقوق کودکان و نوجوانان خواهد داشت.

کلید واژه: حقوق کودکان
کد مطلب: 60882
زمان انتشار: پنجشنبه 23 آذر 1396 - 16:14:31
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب