به روز شده: 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 61053
زمان انتشار: دوشنبه 27 آذر 1396 - 16:15:27

چالش فرهنگی ازدواج کودکان در اندونزی

کودکان  - ازدواج کودکان در اندونزی یکی از سخت ترین چالش های فرهنگی محسوب می شود به گونه ای که براساس گزارش مشترک دولت این کشور و صندوق کودکان ملل متحد از هر 4 دختر اندونزیایی یک نفر پیش از رسیدن به سن قانونی 18 سال ازدواج می کند که این امر تبعات گسترده فرهنگی آموزشی به جای گذاشته است.

به گزارش ایرنا، براساس آمارهای منتشره ،12 درصد از زنان 20 تا 24 ساله اندونزی- 1.2 میلیون نفر- در سال 2015 مجبور به ازدواج پیش از سن 18 سالگی شدند.
علاوه بر این، گزارش جدیدی نیز در این زمینه منتشر شده است که نشان می دهد دخترانی که در اندونزی زیر سن 18 سال ازدواج می کنند، شش برابر کمتر از همسالان ازدواج نکرده خود، موفق به ادامه تحصیل می شوند.
بنیاد خصوصی 'روما کیتا برساما' در اندونزی این گزارش را در مود پیامدهای اجتماعی ازدواج زود هنگام در میان دختران اندونزیایی منتشر کرده است.
طبق این گزارش، دخترانی که پیش از سن قانونی در اندونزی ازدواج می کنند به احتمال زیاد دیگر هرگز قادر به ادامه تحصیل نیستند. این درحالی است که ، این موضوع در مورد پسران اندونزیایی برخلاف دختران است و آنها درچنین شرایطی هنوز قادر به ادامه تحصیلات خودپس از ازدواج هستند.
تعداد زیادی از دختران خردسال اندونزیایی که مجبور به ازدواج قبل از سن قانونی شده اند به کارشناسان این بنیاد گفتند که پس از ازدواج دیگر فرصت آموزش را به دست نیاورده اند.
از این رو دولت اندونزی این موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار داده تا راهکارهای رفع یکی از سخت ترین چالش های فرهنگی و آموزشی را به اجرا گذارد.
اقدام بنیاد روما کیتا اولین گامی است که از آمار و داده های دولتی برای تعیین ساختارهای نظارتی دقیق تر بر پیشرفت اهداف کلیدی توسعه پایدار برای 84 میلیون کودک اندونزیایی استفاده شود.
رسانه های اندونزیایی همواره گزارش های مختلفی را مبنی بر غیبت دختران کم سن و سال از مدارس به دلیل ازدواج زود هنگام منتشر کرده اند، این درحالی است که براساس قوانین دولت تمام خانواده های این کشور موظف هستند تا آموزش و تحصیل کودکان اندونزیایی تحت هیچ شرایطی قطع نشود.
یکی از کارشناسان فرهنگی در این زمینه به شبکه تلویزیونی خبرآسیا گفت که دیدگاه عمیق پدرسالاری در اندونزی سبب شده تا زنان بیشتر در محیط خانه باشند و محدودیت ها برای دختران خردسالی که قبل از سن قانونی ازدواج می کنند بیشتر است که این موضوع به طور طبیعی سبب ایجاد بازماندگی آنها از آموزش و تحصیل می شود.
'مارکوس ناتسیر' معاون اجرایی بنیاد تحقیقاتی روما کیتا اندونزی می گوید: تحقیقات ما نشان داد که دخترانی که پیش از اتمام مرحله دبیرستان ازدواج می کنند تقریبا دیگر به مدرسه بازنمی گردند.
'فتح الحلیق' مدیر مدرسه 'مامبوال' علوم جاکارتا نیز در این زمینه گفت: برای مقابله با این چالش بسیاری از مدارس اندونزی اجازه ادامه تحصیل را به دخترانی که ازدواج می کنند ،ارائه کرده است و درعین حال حتی این افراد پس از تولد نوزادهایشان نیز مجوز حضور در مدرسه و ادامه آموزش های رسمی خود را دارند اما عمدتا باورهای سنتی ریشه یافته در خرده فرهنگ ناشی از پدرسالاری ، مانع از این اقدام می شود.
وی گفت: این درحالی است که ادامه تحصیل برای چنین افرادی سبب قدرت بخشیدن به آنها و ادامه زندگی در شرایط بهتر اجتماعی را فراهم می سازد.
علاوه براین موضوع ازدواج دختران کمتر از سن قانونی به گونه ای حایز اهمیت است که در اوایل سال جاری نیز زنان روحانی مسلمان اندونزی در اقدامی کم سابقه از نظر نقش مذهبی زنان در این کشور اسلامی، مجموعه ای فتوا صادر کردند که در بین آن یک مورد مربوط به ازدواج کودکان بود.
این فتواها پس از سه کنگره سه روزه روحانیون زن در اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور اسلامی جهان صادر شدند.
روحانیون زن مسلمان در این نشست از دولت این کشور خواستند سن ازدواج دختران را از 16 سال فعلی به 18 سال افزایش دهد.
برخی از زنان اندونزیایی نیز که خود در سنین خردسالی مجبور به ازدواج و ترک تحصیل شدند برای حفظ فرصت های آموزشی دختران اقدام به ایجاد موسسه های متنوع توانمند سازی زنان کرده اند.
در گزارش سال گذشته اداره آمار ملی اندونزی نیز تاکید شده بود، دخترانی که در سنین 15 تا 19 سالگی ازدواج کردند ، کمتر از همسالان مجرد خود امکان ادامه تحصیل را داشتند.
اندونزی با جمعیتی بیش از 265 میلیون نفر در برنامه اهداف پایدار توسعه ملی 2030، متعهد شده است تمام موانع رشد دختران و زنان این کشور ازجمله ازدواج اجباری کودکان را رفع کند. از این رو دولت این کشور برنامه آموزش مستمر 12 سال را برای کودکان شش ساله اجباری کرده است.

کد مطلب: 61053
زمان انتشار: دوشنبه 27 آذر 1396 - 16:15:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب