به روز شده: 14 ساعت و 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 61326
زمان انتشار: دوشنبه 4 دی 1396 - 11:27:18

تحلیلگر آمریکایی: تهدید ترامپ موجب شد کشورهای بیشتری به نفع فلسطین رأی دهند

حقوق بشر  > جهان  - تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکا بر این باور است که ترامپ با اقدمات خود چهره حقیقی ایالات متحده و اقدامات پنهان آن را آشکار کرد.

به گزارش تسنیم، «ثریا سپه‌پور» تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکا با اشاره به مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه اقدام آمریکا در به رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، این مصوبه را یک «پیروزی سیاسی» برای فلسطین توصیف کرد. وی بر این نظر است اسامی کشورهایی که در رأی‌گیری شرکت نکردند باید اعلام شده و آن‌ها را شرمسار کرد.

به گفته سپه‌پور، این رأی مجمع عمومی نه تنها برای فلسطین، بلکه به همان اندازه «برای حاکمیت قانون نیز یک پیروزی بود. مشخص بود که اکثریت کشورها از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در رد اقدام ترامپ در به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، حمایت می‌کنند. سازمان ملل، قدس شرقی را به عنوان (بخشی از) اراضی اشغالی فلسطین در نظر می‌گیرد. جدای از تهدیدات ترامپ، پیش از رأی‌گیری در مجمع عمومی، مقامات دولت ترامپ اعلام کردند که نمی‌توانند هیچ وضعیتی را تصور کنند که براساس آن دیوار ندبه جزئی از اسرائیل نباشد».

«به گفته وی، دیوار ندبه در قدس شرقی اشغالی قرار دارد. از سال 1967، اکثریت کشورها و سازمان‌ها از به رسمیت شناختن مالکیت اسرائیل بر قدس شرقی خودداری کرده‌اند. به این علت است که (این) رأی مجمع عمومی سازمان ملل، رأی به قوانین بین‌المللی بود».

این تحلیلگر آمریکایی در ادامه تصریح کرد که «دنیا باید از ترامپ قدردانی کند، زیرا او به صراحت آنچه که ایالات متحده برای دهه‌ها به صورت پنهانی انجام می‌داد را آشکار کرد». زیرا به گفته سپه‌پور، از جمله در سال 2005، نیوت گینگریچ رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا در جریان نشستی در اندیشکده اینترپرایز تصریح کرد که «ایالات متحده باید بر رأی مجمع عمومی سازمان ملل تأثیر بگذارد». گینگریچ در آن سخنرانی گفته بود که باید از اسرائیل در سازمان ملل دفاع کرد، نه اینکه آن را محکوم کرد و در این راستا به عنوان اولین اقدام برای سنجش تلاش هماهنگ ایالات متحده برای کسب رأی موافق سازمان ملل، باید رأی آتی مجمع عمومی این سازمان برای انحلال کمیته اجرای حق غیرقابل خدشه مردم فلسطین و بخش حقوق فلسطینین را منحل کند.

سپه‌پور در ادامه در خصوص پیامدهای تهدیدهای دولت ترامپ گفت: «تا حدی، تهدیدهای ترامپ باعث شد که بسیاری از کشورها به نفع فلسطین و قوانین بین‌المللی رأی بدهند. هرچند بسیاری از کشورهایی که علیه تصمیم ترامپ رأی دادند، به تجارت خود با نهادهای اسرائیلی مستقر در اراضی اشغالی فلسطین ادامه می‌دهند. تنها امیدواری من این است که جهان نهایتا چشمانش را به تهدیدی واقعی که روبه‌روی آن‌ها قرار دارد بگشاید».

وی بر این نظر است که اسرائیل تنها در شرایطی به موفقیت می‌رسد که خود را به عنوان قربانی جا بزند. وی تأکید می‌کند که جهان چاره‌ای ندارد جز اینکه اسرائیل و ایالات متحده را به عنوان دو متجاوز به رسمیت بشناسد. این در حالی است که این تحلیلگر آمریکایی پیشی‌بینی می‌کند که تلاش‌های بسیاری صورت خواهد گرفت تا فلسطینیان به صورت افرادی خشن و اسرائیل را به عنوان «قربانیانی بی‌گناه» به تصویر کشیده شود.

کد مطلب: 61326
زمان انتشار: دوشنبه 4 دی 1396 - 11:27:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد