به روز شده: 10 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 61544
زمان انتشار: شنبه 9 دی 1396 - 13:38:12

نگرانی حقوق بشر سازمان ملل از حملات ائتلاف عربستان علیه یمن در روزهای پس از مرگ صالح

نگرانی حقوق بشر سازمان ملل از حملات ائتلاف عربستان علیه یمن در روزهای پس از مرگ صالح
پایش  - دفتر حقوق بشر سازمان ملل از حملات ائتلاف عربستان علیه یمن در روزهای پس از مرگ علی عبدالله صالح به شدت ابراز نگرانی کرد.

 به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی، روپرت کالویل، سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در خصوص تلفات اخیر یمن بیان داشت: "ما عمیقا از افزایش تلفات غیرنظامیان در یمن در نتیجه حملات شدید هوایی توسط ائتلاف تحت رهبری سعودی، پس از کشته شدن رئیس جمهور سابق علی عبدالله صالح در صنعا در تاریخ 4 دسامبر، نگرانیم." 

وی افزود: "دفتر ما در یمن تأیید کرد که در نتیجه حملات هوایی در استانهای صنعا، صعده، الحدیده و تعز طی 6 تا 16 دسامبر، 136 غیرنظامی کشته و 87 تن زخمی شدند. روز 9 دسامبر، طی حملات هوایی نیروهای ائتلاف به کانال رسمی تلویزیون یمن، قنات الیمن، که از سپتامبر 2014 تحت کنترل حوثی ها بود، چهار غیرنظامی کشته و چهار نفر مجروح شدند. طی حملات هوایی در 10 دسامبر به یک بیمارستان در الحدیده، دست کم هفت غیرنظامی کشته شدند. بعضی از وسایل نقلیه نظامی حوثی ها در زمان حملات هوایی در کنار بیمارستان قرار داشتند.

 ائتلاف در روز 13 دسامبر هفت حمله هوایی انجام داد که بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط دفتر ما در یمن، ابتدا حملات هوایی به ساختمان زندان و سپس به حیاط زندان کشید و منجر به کشته شدن حداقل 45 نفر و آسیب دیدن 53 نفر گردید. در روز 16 دسامبر یک زن و نه کودک که از یک جشن عروسی به خانه بر می گشتند، در اثر حملات هوایی ائتلاف در بخش هریب القرامیش در استان مریب کشته شدند. همچنین اخیرا گزارش هایی دریافت کرده ایم که در روز 15 دسامبر، طی حملات هوایی نیروهای ائتلاف به یک مزرعه در بخش الخواخواه ولایت الحودیه، 20 غیرنظامی، از جمله 14 کودک، کشته و چهار کودک دیگر زخمی شدند.

 ما از همه طرفین درگیری خواستار احترام به تعهدات خود در قبال قوانین بین المللی بشردوستانه هستیم. آنها باید تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند تا از خشونت علیه غیرنظامیان اجتناب کنند یا به حداقل برسانند. دفتر ما همچنین نگران گزارش های اخیر حوثی ها علیه اعضای حزب سیاسی صالح، کنگره عمومی مردم - GPC - از جمله حملات و بازداشت های خودسرانه است.

 از مارس 2015 تا 14 دسامبر 2017، دفتر ما در مجموع 5558 غیرنظامی کشته و 9065 مصدوم را ثبت کرده است.

کد مطلب: 61544
زمان انتشار: شنبه 9 دی 1396 - 13:38:12
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است