به روز شده: 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 61716
زمان انتشار: سه شنبه 12 دی 1396 - 10:45:37
نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس:

اقلیت های دینی در برگزاری مراسم خود مستقل و آزاد هستند/ قطعنامه های حقوق بشری علیه ایران سیاسی است

 اقلیت های دینی در برگزاری مراسم خود مستقل و آزاد هستند/ قطعنامه های حقوق بشری علیه ایران سیاسی است
اقلیت ها  - یوناتن بت کلیا نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس، قطعنامه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران را سیاسی می داند و می گوید: اقلیت های دینی در ایران مراسم دینی و مذهبی خود را به صورت مستقل و آزادانه برگزار می کنند و در مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مانند سایر شهروندان حضور دارند.

افسانه شیپوری: سال 2018 میلادی در حالی آغاز شد که جهانیان سالی پراز هراس و خشونت را پشت سر گذاشتند. بسیاری از مردم جهان در اندیشه تهدیدات پیش رو در سال جدید هستند؛ امّا با تمام تهدیدات و گسترش تروریسم و افراطی‌گری در اغلب کشورها، سال 2017 نیز از بدترین بحران ها عبور کرد و تمام شد. جهان امروزی، متشکل از اقوام و قومیّت‌های مختلف است و برای اینکه بتوانند به دور از تبعیض در هر کشور همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند باید تمهیداتی برای رعایت حقوق آنها در نظر گرفته شود.

مسئله رعایت حقوق اقلیت ها و تبعیض قائل نشدن نسبت به آنها، از جمله موضوعات و دغدغه های حقوق بشری در عصر حاضر است. جمهوری اسلامی ایران در اصل سیزدهم قانون اساسی خود بر حفظ حقوق اقلیت ها تأکید دارد و آنها را در برخورداری از حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یکسان با سایر شهروندان برشمرده است . این در حالی است که برخی از کشورهای مدعی حقوق بشر مانند آمریکا و کانادا که سابقه خوبی در کارنامه حقوق بشری خود ندارند و مشهور به نقض حقوق اقلیت ها، بومیان، مهاجران و سیاهپوستان هستند؛ ایران را به نقض حقوق اقلیت ها متهم می کنند.

با فرا رسیدن سال جدید میلادی، همزمان با برگزاری جشن کریسمس در سایر کشورها، اقلیت های دینی نیز در سراسر ایران مشغول برگزاری جشن ها و مراسم و آئین مذهبی خود هستند.

یوناتن بت کلیا

«یوناتن بت کلیا» نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، درخصوص جایگاه اقلیت های دینی در ایران و مشارکت آنها در مناسبات سیاسی گفت: « طبق مفاد صریح قانون اساسی اقلیت‌های دینی در حال حاضر دارای پنج کرسی در مجلس شورای اسلامی هستند و نمایندگان با آراء مستقیم آنها انتخاب می شوند؛ همچنین در انتخابات خبرگان هم شرکت می کنند و علی رغم اینکه تمامی اعضاء خبرگان از روحانیون تراز بالا هستند نمایندگان مورد نظر خودشان را انتخاب می کنند.»

بت کلیا در ادامه درباره آزادی اقلیت های دینی در ایران، تأکید کرد:
« اقلیت‌‍‌های دینی رسمی کشور در برگزاری مراسم دینی قومی و مذهبی به صورت مستقل و آزادانه عمل می کنند؛ مستقل به این معنا که وابسته به هیچ نهاد داخلی و یا خارجی دیگر نیستند و راساً می توانند نسبت به برگزاری مراسم خویش تصمیم گیری کنند و آزادانه به این معنی که سیستم حکومتی و یا نهادهای نظارتی به هیچ وجه برای آنها محدودیتی در نظر نمی گیرد و صرفاٌ از باب کمک در بهتر برگزار نمودن این مراسم با سمن‌های جوامع اقلیت‌های دینی همکاری می کنند.»

عضو کمیسیون عمران مجلس در تحلیل قطعنامه های حقوق بشری علیه  ایران از سوی برخی کشورهای غربی و موضوعاتی همچون نقض حقوق اقلیت ها ، خاطرنشان کرد:
« صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران موضوع جدیدی نیست، سال‌هاست که چنین قطعنامه هایی صادر می شود و ما مکرراٌ پاسخ خودمان را اعلام کرده ایم که اقلیت‌های دینی کشور منطبق با قوانین و مقررات موجود از حقوق ویژه‌ایی برخوردارند؛ پس با توجه به وضعیت فعلی جامعه جهانی در موضوعات مختلف؛ شکست داعش ، مواضع نابخردانه « دونالد ترامپ» در رابطه با بیت المقدس و ده ها مسئله دیگر؛ این قطعنامه نیز برای نیل به اهداف سیاسی و به انزوا کشاندن ایران صادر شده است ، هر چند که در این راه موفق نشده و نخواهند شد.»

کد مطلب: 61716
زمان انتشار: سه شنبه 12 دی 1396 - 10:45:37
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب