به روز شده: 7 ساعت و 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 61891
زمان انتشار: دوشنبه 18 دی 1396 - 17:21:18

مشارکت اقلیت های دینی در دهه فجر

مشارکت اقلیت های دینی در دهه فجر
اقلیت ها  - معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بیان کرد: برنامه های دهه فجر امسال با مشارکت و بهره گیری از آئین و فرهنگ اقلیت های مذهبی استان برنامه ریزی شده است.

به گزارش ایرنا، حسین ابراهیمیان افزود : فراهم سازی زمینه مشارکت اقلیت های دینی در برگزاری آئین برنامه های دهه فجر از اهداف تشکیل کمیته اقلیت های دینی ستاد دهه فجر است.
وی اظهار کرد: کمیته فرهنگی و هنری و اقلیت های دینی ستاد دهه فجر گیلان با هدف برنامه ریزی برای فراهم سازی مشارکت و حضور اصحاب فرهنگ و هنر، بهره گیری از توانمندی های مراکز فرهنگی هنری و نقش آفرینی اقلیت های مذهبی در برنامه های دهه فجر و هماهنگ سازی فعالیت ها تشکیل جلسه داده و برنامه های پیشنهادی دستگاه های اجرایی مورد بررسی قرار گرفته است.
ابراهیمیان گفت: این اداره کل مسئولیت دو کمیته فرهنگی - هنری و اقلیت های دینی را بر عهده دارد و برنامه های مختلفی شامل محافل قرآنی، نمایشگاه های عکس، محصولات فرهنگی و کتاب، خوشنویسی، اجرای نمایش، مسابقات نقاشی، موسیقی های سنتی، شب های شعر، تجلیل از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر، پخش فیلم و ... را برای این ایام پیش بینی کرده است.
تاریخ نویسان اسکان ارامنه در شمال ایران و گیلان را به دوران حکومت شاه عباس صفوی مسبوق می دانند؛ بنا به روایت آنان در این دوران حدود 27 هزار خانوار ارمنی برای زراعت و پرورش کرم ابریشم به این خطه کوچانده شدند اما بیماری و سختی های سفر در آن زمان و دیگر مصایب، تنها به پنج تا شش هزار خانوار از آنان مجال ادامه زندگی داد.
ارامنه در شهرهای مختلف گیلان به ویژه رشت و انزلی و همچنین لاهیجان، لنگرود، رودسر، فومن و تالش سکنا گزیدند؛ آنان در بخش‌هایی از جمله بازرگانی ، صنعت، هنر ، طبابت و کسب و کارهای دیگر مشغول فعالیت شدند و خدمات شایانی نیز به همشهریان خود داشتند که از آن میان می توان از آرسن میناسیان ارمنی متولد رشت و بنیانگذار نخستین داروخانه شبانه روزی و خانه سالمندان و معلولان کشور یاد کرد.

کد مطلب: 61891
زمان انتشار: دوشنبه 18 دی 1396 - 17:21:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب