به روز شده: 13 ساعت و 51 دقیقه قبل
کد مطلب: 62020
زمان انتشار: یکشنبه 24 دی 1396 - 15:25:56

دیدار مقامات میانمار و بنگلادش درباره توافق بازگشت روهینجایی‌ها

حقوق بشر  > جهان  - در حالی که بسیاری از پناهجویان روهینجا برای بازگشت به کشور تردید دارند، قرار است مقامات میانمار و بنگلادش روز دوشنبه درباره چگونگی اجرای توافق امضا شده درباره بازگشت بیش از ۶۵۰ هزار پناهجوی روهینجیایی دیدار و گفت‌وگو کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،  نشست فردا ( دوشنبه) اولین نشست گروه کاری مشترک بنگلادش و میانمار درباره جزئیات اجرای توافق ماه نوامبر خواهد بود.

دو مقام ارشد بنگلادش که در این نشست شرکت خواهند کرد، اعلام کردند که بسیاری از مسائل حل شده اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی اولین گروه از پناهجویان روهینجا به کشور برگردند.

آنها اعلام کرده‌اند یکی از مسائل کلیدی درباره چگونگی روند بررسی مشترک هویت پناهجویان است.

با این حال شهید الحق، یکی از مسئولان ارشد وزارت خارجه بنگلادش که سرپرستی تیم ۱۴ نفره داکا در مذاکرات پیش‌رو را برعهده دارد،‌ گفت: بازگشت پناهجویان یک روند پیچیده و بسیار حساس است. چالش بزرگ این است که فضای مناسب برای بازگشت پناهجویان ایجاد شود.

همچنین سخنگوی دولت میانمار اعلام کرد: پناهجویان قادر خواهند بود که پس از گذراندن روند بررسی هویت برای شهروندی اقدام کنند.

وی ادامه داد: همچنین میانمار پیشنهاد داده است که گروهی متشکل از ۵۰۰ هندو که به بنگلادش فرار کرده‌اند  و موافق بازگشت هستند، به همراه ۵۰۰ مسلمان دیگر، در اولین گروه پناهجویان بازگردند. اولین گروه که به کشور بازمی‌گردد بسیار مهم است زیرا ما تجربیات لازم را می‌آموزیم.

مقامات بنگلادش اعلام کرده‌اند که روند بازگشت پناهجویان این ماه با به اشتراک گذاشتن لیستی از اسامی ۱۰۰ هزار پناهجوی روهینجایی با مقامات میانمار می‌تواند انجام بگیرد.

این ۱۰۰ هزار پناهجوی روهینجا به صورت تصادفی از میان پناهجویان ثبت نام کرده انتخاب می‌شود.

شهید الحق اعلام کرد: پناهجویانی که هیچگونه سند شناسایی به همراه نداشته باشند درباره روستا و محل زندگی آنها به عنوان سند برای تثبیت حق بازگشت به میانمار  مورد پرسش قرار می‌گیرند.

همچنین کمیسیونر عالی پناهجویان سازمان ملل و سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کردند: پیشنهاد آنها برای کمک به روند بازگشت پناهجویان روهینجا از سوی دو کشور قبول نشده است.

سخنگوی کمیسیونر عالی امور پناهجویان سازمان ملل اعلام کرد: تدابیر بیشتری برای تضمین بازگشت پایدار، داوطلبانه و امن پناهجویان به کشورهایشان نیاز است.

وی ادامه داد: براساس نتایج به دست آمده از نظرسنجی انجام شده پناهجویان روهینجا از آژانس‌های بین‌المللی می‌خواهند که در این روند شرکت کنند.

همچنین ژاپن به عنوان یکی از کشورهای نزدیک میانمار اعلام کرد که این کشور کمک مالی برابر با حدود سه میلیون دلار برای کمک به بازگشت پناهجویان روهینجا داده است.

یک مقام بنگلادشی اعلام کرد: در روند بازگشت پناهجویان روهینجا باید میلیون‌ها دلار هزینه شود و هنوز جزئیات اختصاص بودجه در این باره مورد توافق قرار نگرفته و انتظار نمی‌رود در مذاکرات فردا مورد گفت‌وگو قرار گیرد.

حمید حسین، کشاورز مسلمان روهینجا که به دلیل سرکوب‌های ارتش میانمار در اواخر ماه اوت به بنگلادش فرار کرده بود و اکنون در یک کمپ پناهجویی زندگی می‌کند درباره بازگشت به میانمار گفت: مسئولان بنگلادشی به ما این تضمین را داده‌اند که آنها حقوق ما را بازمی‌گردانند و ما می‌توانیم به صورت صلح آمیز زندگی کنیم. من تنها زمانی بازمی‌گردم که حقوق و امنیت ما تضمین شود.

وی اولین بار در ۱۹۹۲ از میانمار به بنگلادش گریخت. و یکسال بعد از آن طبق یک توافق میان این دو کشور همسایه به خانه‌اش بازگشت و یکبار دیگر در سپتامبر سال گذشته میلادی زمانی که خشونت‌ها دوباره اوج گرفت، سفرش را تکرار کرد. او هم جزو کسانی است که نگران است توافق جدید دائمی‌تر از توافق پیشین میان میانمار و بنگلادش نباشد. در سال ۱۹۹۲ نیز قراردادی درباره پناهجویان میان میانمار و بنگلادش امضا شده بود.

با این حال میانمار در طول سالیان گذشته حقوق شهروندی مسلمانان روهینجا، آزادی تردد و دسترسی آنها به خدمات اولیه از جمله مراقبت‌های درمانی و آموزش را رد کرده‌ است.

کد مطلب: 62020
زمان انتشار: یکشنبه 24 دی 1396 - 15:25:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب