به روز شده: 15 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 62195
زمان انتشار: شنبه 30 دی 1396 - 16:10:12

پژوهشگر انگلیسی: دولت ترامپ یک‌میلیون دلار برای سوءاستفاده از اغتشاشات ایران هزینه کرده است

پژوهشگر انگلیسی: دولت ترامپ یک‌میلیون دلار برای سوءاستفاده از اغتشاشات ایران هزینه کرده است
حقوق بشر  > ایران  - یک پژوهشگر و استاد دانشگاه انگلیسی اسنادی را منتشر کرده که نشان می‌دهند وزارت خارجه آمریکا دست‌کم یک‌میلیون دلار برای سوءاستفاده از اغتشاشات اخیر در ایران هزینه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از تسنیم، «نفیظ احمد»، نویسنده و روزنامه‌نگار تحقیقی انگلیسی در یک گزارش تحقیقی در وبگاه «اینسرج اینتلیجنس» نوشته وزارت خارجه دولت فعلی آمریکا دست‌کم یک میلیون دلار برای سوءاستفاده از ناآرامی‌های اخیر در ایران هزینه کرده است.

این استاد «دانشگاه  ساسکس» انگلستان نوشته برای نگارش این گزارش تحقیقی از اسناد رسمی و تحقیقاتی که به مرکز تحقیقات کنگره آمریکا ارائه شده استفاده کرده است.

تحقیقات «نفیظ احمد» به‌طور خلاصه نشان می‌دهد وزارت خارجه آمریکا با تأمین مالی گروه‌های معارض و تقویت رسانه‌های مخالف با حاکمیت جمهوری اسلامی تلاش‌های دولت‌های قبلی برای زیر سؤال بردن مشروعیت نظام ایران را ادامه داده است.

یکی از اسنادی که این محقق به آنها اشاره کرده یک سند بودجه وزارت خارجه آمریکا است. سند مذکور به پروژه‌ای اشاره می‌کند که خواستار استفاده از بحران آب در ایران برای سوق دادن افکار عمومی به‌سمت ناکارآمدی نظام ایران در مدیریت است.

وی می‌نویسد: «اسناد دولت آمریکا تا این تاریخ نشان می‌دهند دولت ترامپ از سال 2016 بیش از یک میلیون دلار برای تأمین بودجه فعالیت‌هایی در مخالفت با حکومت در داخل ایران هزینه کرده است».

نویسنده انگلیسی به گزارش‌های تحقیقی «کنث کزمان»، تحلیلگر سابق سیا در امور ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرده که نشان می‌دهد دولت‌های آمریکا، از جمله دولت ترامپ ده‌ها میلیون دلار برای پیشبرد براندازی در ایران در قالب برنامه‌های موسوم به «ترویج دموکراسی» اختصاص داده‌اند.

«نفیظ احمد» در بخش دیگر این یادداشت به بررسی بودجه‌های مربوط به بنیادهای جنگ نرم آمریکا مانند «نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌المللی» (USAID) پرداخته است.

او می‌نویسد:  «اسناد USAID و وزارت خارجه آمریکا آشکار می‌کنند دولت ترامپ از سال 2016 تا اواسط 2017 دست‌کم 1146196 دلار به NGO‌های مختلف معارض در داخل ایران کمک کرده است. این بودجه‌ها توسط وزارت خارجه آمریکا و با واسطه صندوق موقوفه ملی دموکراسی منتقل شده‌اند. ارقام کامل مربوط به سال 2017 هنوز در دسترس نیست».

صندوق موقوفه ملی دموکراسی یک سازمان غیرانتقاعی است که بودجه آن را کنگره آمریکا و وزارت خارجه این کشور تأمین می‌کنند. این سازمان در سال 1983، در اصل برای حمایت از جنبش‌های ضدشوروی تشکیل شد، اما به‌مرور فعالیت‌هایش را گسترش داد و به یکی از بازوهای اصلی سازمان سیا برای راه‌اندازی انقلاب‌های رنگی و براندازی‌های نرم در کشورهای ناهمسو با منافع آمریکا تبدیل شد.

کد مطلب: 62195
زمان انتشار: شنبه 30 دی 1396 - 16:10:12
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب