به روز شده: 1 ساعت و 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 62429
زمان انتشار: جمعه 6 بهمن 1396 - 13:04:09
سخنگوی اسبق وزارت خارجه از یک سفر بحران زا می گوید:

پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند

پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
حقوق بشر  > جهان  - دیپلمات با سابقه و پیشکسوت کشورمان معتقد است که مایک پنس با چراغ سبز اردن و مصر با قاطعیت در کنست سخنرانی کرد.

زهره نوروزپور: معاون رئیس جمهوری آمریکا بالاخره پس از جنجال بسیار در سطح منطقه و کشورهای اسلامی به خاورمیانه آمد. مایک پنس که در راستای طرح دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس به مصر، اردن و سرزمین های اشغالی سفر کرده است، در پارلمان اسرائیل (کنست) با قاطعیت اعلام کرد تا یک سال آینده این طرح عملی خواهد شد این در حالی است که تیلرسون در اینباره گفته بود که اجرایی شدن طرح انتقال سفارت حداقل چند سال به طول می انجامد. سفر مایک پنس در حالی صورت می گیرد که بازیگران مهم منطقه ای سرگرم عفرین، مذاکرات سوچی و تحولات شمال سوریه شده اند.  در خصوص اهداف سفر پنس به خاورمیانه، با دکتر حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزرارت خارجه در دوره اصلاحات و سفیر سابق امارات متحده عربی با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر روز سه شنبه گذشته گفتگو کرده است که از نظر می گذرانید:

 

اهداف سفر پنس به خاورمیانه را چه طور ارزیابی می کنید با توجه به اینکه اردن و مصر دو کشور مهم و تاثیر گذار بر سرنوشت فلسطین هستند.

سفر مایک پنس به مصر، اردن و سرزمین های اشغالی در یکی از بدترین شرایط بین المللی امریکا صورت گرفته است. امریکا الان در میان انبوهی از چالش ها و بحران های داخلی و بین المللی گرفتار است. اخرین بحران داخلی ان به یک راه حل موقت رسیدند که آنهم موضوع تعطیلی دولت بود و جنجال بر سر کتابی که علیه ترامپ نوشته شد.
به هرحال شرایط امریکا در وضعیت نابسامانی است. موضوعی که اقای ترامپ در خصوص انتقال سفارت امریکا به قدس مطرح کرد، بازتاب های زیادی داشت، یکی از دلایل سفر پنس به سرزمین های اشغالی،  اردن و مصر برای یک ارزیابی دقیقتر بود که اگر احتمالا این اتفاق بیفتد در این منطقه چه آثار و تبعاتی خواهد داشت. ضمن اینکه امریکا در حالی در صدد حمایت از رژیم صهیونیستی است که در بدترین شرایط به لحاظ منزوی بودن در جامعه بین الملل به سر می برد همین طور رژیم صهیونستی هم در انزوا قرار دارد، اینها در جلسه شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل کاملا مشهود بود ، در کنار این، یادمان باشد که خاورمیانه(نه غرب اسیا) که شامل فلسطین، کرانه باختری و رود اردن می شود و باقی کشورها از جمله مصر در شرایط انتقال به سر می برند (تغییر). این را می توان از اهداف سفر اقای پنس به منطقه تلقی کرد، ضمن اینکه راهبرد آمریکا در زمینه های مختلف، در یمن،  لبنان و عراق شکست خورده است، با این اقدام قصد داشت که وجهه نابسمان سیاست خارجی خودش را کمی بهتر کند.


آیا می توان بر مواضع اردن و مصر امیدوار بود؟ چقدر محتمل است که این دو کشور در برابر آمریکا عقب نشینی کنند؟ آیا به طور کلی ممکن است که با آمریکا زد وبندی داشته باشند و به توافقاتی برسند؟
پنس بعد از مصر و اردن به سرزمین های اشغالی آمد. در پارلمان (کنست) سخنرانی کرد که خیلی مورد استقبال واقع نشد. حتی مسولین عرب و فلسطنینی از او استقبال نکردند و حتی اعتراض کردند. ابومازن همزمان با سفر پنس به بروکسل و لوکزامبرگ رفت.
 در پارلمان اسرائیل بلوا و اعتراض و درگیری پیش آمد، عرب های نماینده اعتراض تندی به حضور مایک پنس کردند، بر خلاف سفرهای قبلی که مسولین امریکایی به فلسطین داشتند ملاقاتی با مسولین فلسطینی و عرب صورت نگرفت. اقای پنس در پارلمان گفت تا پایان سال آتی این انتقال را صورت خواهد داد که  خیلی مورد استقبال سردمداران رژیم غاصب قرار گرفت و آنها  به وجد امدند!  می توان اینگونه برداشت کرد که آمریکا از اردن و مصر خیالش راحت است چراکه بعد از ان سفر به آن دو کشور و دیدار با شاه اردن و رئیس جمهوری مصر، به سرزمین اشغالی امده و با قاطعیت اعلام کرد که تا یک سال آینده انتقال سفارت انجام می شود، چراکه قبلا تیلرسون و دیگر مقامات آمریکا اعلام کرده بودند که حداقل چند سال انتقال سفارت به طول می انجامد. این نشان می دهد که ظاهرا مطمئن شده است  که مسولین مصر و اردن، همراهی خواهند کرد.  طبیعی است که انجا باید به طرق مختلف انها را اداره کنند یا سر جیبشان را خالی کنند یا نوع دیگری حمایت کنند. اظهارات پنس در پارلمان نباید خیلی دور از مذاکراتی باشد که در ان دو کشور داشته است.


با این تعریف به نظر شما مسلمانان و جهان اسلام اعتراضی به تصمیم این دو کشور نمی کنند؟

 البته دنیای اسلام در مقابل این اقدامات ساکت نخواهد نشست. به هر حال مسولین مصری یا هر مسول دیگری در این رابطه ریسک بزرگی می کنند و اینده سیاسی خودش را به خطر می اندازند.
در گذشته هم جهان اسلام بود که موضعگیری جدی کرد. مسولین کشورهای عربی ساکت بودند، حتی سعودی ها و اماراتی ها به فلسطین گفته بودند حمایت ما را خواهید داشت اما به شرطی که در مقابل ترامپ موضع تند نگیرید به صورت جنگ نبینید. اما مسولین امریکا باید بدانند آنچیزی که در منطقه تعیین کننده است افکار عمومی و مسلمانان است نه برخی کشورهای مرتجع و دنبال روی آمریکا.
موضوع فلسطین چیزی نیست که چندتا کشور مرتجع بتوانند تاثیر گذار و تعییین کننده باشند امریکا نباید به مواضع برخی مثل سعودی دل خوش کند.
انتقال سفارت و انچیزی که ترامپ گفته است، حتما شعله ای را به وجود خواهد آورد که دامن همه کشورهای منطقه را خواهد گرفت و خاموش کردن آن کار ساده ای نیست.


پنس در سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل اظهاراتی هم علیه ایران مطرح کرد.
در کنست علیه ایران هم صحبت کرد، مثلثی که آمریکایی ها خودشان با سعودی و اسرائیل برای مقابله با ایران تشکیل داده است شاهد بوده ایم نسبت به سیاست های خصمانه ای که تا این لحظه نسبت به ایران داشته اند.
خب طبق همین روال حملات تندی علیه ایران در پارلمان اسرائیل ابراز داشت.مسائل بی پایه واساسی را مطرح کرد. که آنهم باز ناشی از انزوای روزافزون امریکا است.  دست هایی است که در منطقه خورده است و تحولاتی که منطقه شاهد آن است.

شاهد این مدعا هم این است که اتفاقی که بین ترکیه و امریکا افتاده است نشان می دهد که ترکیه هروز فاصله اش از امریکا بیشتر می شود، فاصله ترکیه و برخی دیگر از کشورها از امریکا بیشتر شده است. این مساله برای امریکا خوشانید نیست.
درنتیجه تلاش پنس برای روحیه دادن به برخی از کشورهای هم پیمان خود و ارزیابی از انتقال سفارت به قدس است.  همچنین رایزنی و لابی کردن با کشورهایی مانند مصر، اردن و سردمداران رژیم صهیونیستی است.
 به نظرم این سفر می تواند مقدمه ای برای ایجاد نفاق، اتش افروزی و شکاف در میان کشورهای منطقه باشد. در مجموع این سفر که تحلیلگران غربی آن را نا موفق ارزیابی کرده اند، به خصوص اینکه یک مسول عالیرتبه امریکایی به سرزمین اشغالی برود و حتی عرب های میانه رو از دیدار با او سرباز بزنند.

در خصوص واکنش ها به اظهارات پنس، خانم موگرینی بار دیگر بر قدس یکپارچه تاکید کرد. تا کجا ممکن است که اروپا روی مواضع خود پافشاری کند؟

مواضع اروپا درباره قدس با آمریکا کاملا متفاوت است. اروپا و دبیر کل سازمان ملل در خصوص پایتخت فلسطین موضوعاتی که حول قدس میگذرد، به صراحت اعلام کردند که این موضوعی است دو جانبه که باید بین مسولین فلسطینی و سردمداران رژیم غاصب حل و فصل شود.لذا اروپایی ها با آمریکایی ها همراهی نمی کنند. چون نه منافع مادی دارد نه اعتبار سیاسی، کما اینکه بیشتر لطمه سیاسی به آنها می زند.
تصورم این است که اروپا با مواضع آمریکا در خصوص قدس همراهی نمی کنند، گذشته از ان سایر کشورها هم همراهی نمی کنند.  وقتی مجمع عمومی هفت یا هشت کشور میکروسکوپی کنار صهوینیسم ایستادند، همین طور در شورای امنیت عمده کشورهای بزرگ و مهم علیه امریکا و اسرائیل حرف زدند.  این نشان می دهد که انتقال سفارت و تصمیم ترامپ، با اقبال جهانی رو به رو نخواهد شد و طرح ترامپ که ناشنیانه، نپخته و معلوم نیست با چه انگیزه ای صورت گرفته است تنها می خواهد تعهد خودش را به صهیونیست ها نشان دهد با شکست مواجه خواهد شد.

کد مطلب: 62429
زمان انتشار: جمعه 6 بهمن 1396 - 13:04:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب