به روز شده: 9 ساعت و 34 دقیقه قبل
کد مطلب: 63128
زمان انتشار: چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 08:35:33

میانمار هنوز برای روهینگیایی ها امن نیست

 میانمار هنوز برای روهینگیایی ها امن نیست
حقوق بشر  > جهان  - رئیس نهاد سازمان ملل متحد در امور آوارگان می گوید میانمار نتوانسته است شرایط را برای بازگشت امن هزاران روهینگیایی فراهم کند.


به گزارش  صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس نهاد سازمان ملل متحد در امور آوارگان اعلام کرد میانمار نتوانسته است شرایط را برای بازگشت امن 688 هزار آواره روهینگیایی فراهم کند که از حملات ارتش این کشور در شش ماه قبل گریخته اند.

 مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، این آوارگان به رغم توافق بین میانمار و بنگلادش برای بازگشت آنها به خانه هایشان در ایالت راخین میانمار، در اردوگاه هایی موقت در بنگلادش به سر می برند.

فیلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان از طریق کنفرانسی ویدئویی از ژنو به یک نشست شورای امنیت ­گفت :« اجازه دهید به صراحت صحبت کنم: شرایط هنوز برای بازگشت داوطلبانه آوارگان روهینگیایی مساعد نیست ».

وی افزود :« به علل مهاجرت آنها پرداخته نشده است و ما هنوز پیشرفتی ملموس را در زمینه پرداختن به نادیده گرفته شدن حقوق آنها که طی چند دهه گذشته تشدید شده است و ریشه در فقدان شهروندی و تابعیت دارد، مشاهده نکرده ایم ».

میانمار اقلیت روهینگیا را مهاجرانی از بنگلادش قلمداد می کند و به آنها حق شهروندی نمی دهد، هر چند آنها برای چند نسل در میانمار ساکن بوده اند.

در پی گزارش ها در خصوص کشتارها، سوزاندن روستاها، تجاوز و گورهای جمعی، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواست اطمینان خاطر بیابد که ارتش میانمار برای عملیات خود علیه اقلیت روهینگیا مجبور به پاسخگویی می شود.

چین خواستار شکیبایی شد و خاطر نشان کرد « نظم و ثبات » در ایالت راخین میانمار برقرار شده است.

ما جائوشو سفیر چین گفت بحران روهینگیا « را نمی توان یک شبه حل و فصل کرد ».

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان گفت در حالی که این مهاجرت جمعی به طور قابل توجهی کاهش یافته است، این جریان همچنان ادامه دارد و حدود هزار و 500 آواره این ماه وارد بنگلادش شده اند.

نیکی هیلی گفت آوارگان روهینگیایی تا زمانی که احساس اطمینان نکنند « قربانی همان وحشت و اقداماتی که در وهله نخست آنها را از خانه هایشان فراری داد، نخواهند شد »، نباید به میانمار بازگردند. وی افزود :« هم اکنون، این آوارگان این اطمینان را ندارند ». 

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان همچنین در خصوص فصل بارش باران های موسمی که ماه آینده آغاز می شود، ابراز نگرانی کرد و هشدار داد یکصد هزار آواره در مناطقی ساکنند که احتمال جاری شدن سیل در آنها وجود دارد و این آوارگان باید فورا تغییر مکان داده شوند.

گراندی خاطر نشان کرد حمایت بین المللی از دولت بنگلادش باید افزایش یابد تا از یک فاجعه جلوگیری شود.

کد مطلب: 63128
زمان انتشار: چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 08:35:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب