به روز شده: 9 ساعت و 37 دقیقه قبل
کد مطلب: 63145
زمان انتشار: چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 11:32:26

ترور هدفمند، ابزاری کارآمد برای اسرائیل

ترور هدفمند، ابزاری کارآمد برای اسرائیل
حقوق بشر  > جهان  - روزنامه نگار سرشناس صهیونیست گفت: نتانیاهو به تنش در سوریه دامن می زند تا افکار عمومی را از پرونده فساد خود دور کند.

به گزارش صدا وسیما، وی ترور هدفمند را یکی از ابزارهای کارآمد رژیم صهیونیستی خواند.
روزنامه نگاری کاوشگر به نام رانن برگمن (Ronen Bergman)، یکی از بانفوذترین خبرنگاران اسرائیلی است که در کتابی با عنوان « از جا برخیز و نفر نخستی باش که می کشی» به پیشینه تیره و تار و پر رمز و راز ترورهای هدفمند اسرائیل می پردازد و در پاسخ به این پرسش سی ان ان که به نظر شما تازه ترین ها درباره مجرم شناخته شدن بنیامین نتانیاهو چیست گفت توانایی پلیس برای دادن چنین مجوزی که پیشنهاد پرسش از نخست وزیر را بدهد خیلی مهم است. هم اکنون دادستان کل دستور نداده است که نتانیاهو محاکمه بشود یا خیر. اما نتانیاهو مدت های مدیدی است تلاش می کند از پلیس مشروعیت زدایی کند و می گوید آنها حتی حق ندارند بپرسند این بررسی و تحقیق برای چیست و از کی و کجا آغاز شده است و یا با شواهدی که گردآوری کرده چه باید بکند. پلیس به آگاهی وکلای نتانیاهو رسانده است که آنان قصد دارند آغاز فرآیند دادرسی را پیشنهاد بدهند که نتانیاهو به جرم رشوه خواری گسترده مجرم شناخته شود. در دو مورد از پنج مورد متفاوتی که من بررسی کردم و نخست وزیر در آن نقش داشت، یکی از این پرونده ها ، پرونده ای موسوم به 1000 است. نتانیاهو در این پرونده مبلغ یک میلیون شِکِل (Shekel) برابر با 250 هزار دلار هدیه دریافت کرده است. طرف مقابل او نیز به جرم دادن رشوه متهم خواهد شد. این هدایا شامل ، نقاشی ، سیگار و جواهرات بوده که در عوض، نتانیاهو دستور داده از پرداخت مالیات معاف شود. یکی از شواهد اصلی من وزیر پیشین خزانه داری است. یایر لاپید ، رئیس حزب مخالف در پارلمان (رژیم) هم هست. هنگامی که او وزیر بوده، نتانیاهو از او خواسته کاهش مالیاتی برای افرادی خاص در نظر بگیرد.»
رانن برگمن گفت همانگونه که شما گفتید گروهی ادعا خواهند کرد که نتانیاهو از بروز درگیری در شمال خرسند می شود تا اذهان اسرائیلی ها را از مسائل شخصی و فسادهای خود دور نگاه دارد. آنچه که هفته گذشته اتفاق افتاد این بود که خاورمیانه در آستانه جنگی تازه قرار گرفت. 
برگمن گفت پس از آنکه پوتین دریافت اسرائیلی ها نزدیکی پایگاه نظامیان روسی را در سوریه هدف قرار داده اند بسیار خشمگین شد و در تماس با نتانیاهو نشان داد که رئیس واقعی در خاورمیانه روسیه است نه آمریکا. 
به گفته ی برگمن اسرائیل تلاش بیهوده ای را انجام داد تا از استقرار ایرانی ها در خاک سوریه جلوگیری کند. مقام های بلندپایه اسرائیل بارها به آمریکا رفتند اما به این مهم نتوانستند پی ببرند که آمریکایی ها می خواهند در سوریه چه کاری انجام بدهند.
این نویسنده اسرائیلی تاکید کرد آمریکایی ها تنها حرف می زنند اما هیچ گاه در برابر افکار عمومی پاسخگو نیستند. اسرائیل تلاش کرد کانالی را با روس ها ایجاد کند تا از احتمال بروز درگیری با نظامیان روس در سوریه کاسته شود. اما نتانیاهو نتوانست پوتین را متقاعد کند که نیازهای راهبردی اسرائیل در سوریه چه هستند. 
برگمن درباره ی ترورهای هدفمند صهیونیست ها هم گفت: این ترورها حتی پیش از شکل گیری اسرائیل و زمانی که منطقه در حاکمیت انگلیس قرار داشت ادامه داشتند. اسرائیل بویژه در 70 سال گذشته بیشتر از هر کشور غربی دیگری پس از جنگ جهانی دوم از ترورهای هدفمند بهره گرفته است زیرا بن گورین این را درک کرد که اسرائیل نمی تواند از جنگ طولانی جان سالم بدر ببرد و لذا به جای استقرار نظامیان ارتش در مرزها که سبب می شد اقتصاد اسرائیل نابود شود ، اسرائیل می بایست دستگاه اطلاعاتی قدرتمندی ایجاد کند ؛ و با عملیات ویژه تاسیسات و تشکیلات دشمنان خود را از بین ببرد و رایانه هک کند و افراد را ترور نماید و در این مسیر بسیار موفق عمل کرد اما بهای اخلاقی بسیاری هم پرداخت.
وی بهای سنگین اخلاقی را این نکته برشمرد که باید دید چه کسی قرار است کشته شود و افزود: « سخن گفتن درباره تروریست ها آسان است. تروریست کسی است که افراد را می کشد و آماده است افراد بسیار دیگری را هم بکشد. هنگامی که سخن از گسترش دهنده سلاح هسته ای به میان می آید ترور سخت تر می شود. و دانشمندان هسته ای ایران مثال خوبی هستند. ایرانی ها اطمینان دارند که چند تن از دانشمندان هسته ای آنان به دست موساد کشته شدند. این افراد کارکنان دولتی مقتدر و مستقل به شمار می آیند و در طرحی قانونی دارند کار می کنند اما گرچه آنها کسی را نکشته بودند اما خودشان کشته شدند. لذا هنگامی که سخن از آسیب کلی به میان می آید تصمیم گیری سخت تر و سخت تر می شود.هر کجا تحول و دگرگونی کمتر و دیپلماسی کمتری باشد خطر بروز جنگ بیشتر است. 
پایان این هفته، اسرائیل و ایران تقریبا حالت جنگی به خود گرفتند. این وضعیت پس از آن اتفاق افتاد که اسرائیل ادعا کرد (پهباد ایرانی را که از سوریه وارد آسمان اراضی اشغالی فلسطین) شده بود هدف قرار داده است.
اسرائیل در واکنش به این اقدام ، حملاتی را ضد مواضع ایران در سوریه به اجرا گذاشت و برای نخستین بار پس از سال 1982 یک فرونده جت جنگنده ارتش اسرائیل هنگام نبرد بدست نیروهای ارتش سوریه هدف قرار گرفت و سرنگون شد. 
این رویدادها در شرایطی اتفاق می افتد که اخبار حقوقی از مجرم شناخته شدن بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل در پرونده رشوه خواری و فساد مالی حکایت دارد. رسانه های اسرائیلی گزارش داده اند دادگاه عالی در آنجا به پلیس اجازه داده نتانیاهو را به جرم فساد و رشوه خواری مجرم شناسایی و به دادگاه فراخوانند. 
نتانیاهو در سخنانی مدعی شد: « از این پرونده چیزی دست کسی را نمی گیرد و اتهام هایی که ضد من مطرح شده بی اساس است.» 

کد مطلب: 63145
زمان انتشار: چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 11:32:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب