به روز شده: 8 ساعت و 48 دقیقه قبل
کد مطلب: 63157
زمان انتشار: چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 15:05:05

فیلیپین 10 هزار کارگر خود را ازکویت بازمی گرداند

حقوق بشر  > جهان  -  وزارت امور خارجه فیلیپین اعلام کرد که مقامات این کشور با همکاری سازمان عفو بین الملل و دولت کویت عملیات بازگرداندن 10 هزار نفرکارگرخود را که مهلت قانونی اقامت آنها دراین کشور عربی به پایان رسیده،از کویت به فیلیپین آغاز کرده است.

به گزارش ایرنا، رسانه های فیلیپینی حدود دوهفته پیش گزارش دادند: رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین بعد از انتشار گزارشهایی در مورد پیدا شدن جسد یک خدمتکار فیلیپینی پس از یکسال ازمرگش در فریزر خانگی کارفرمای کویتی و همچنین گزارش دیگری از آزار و اذیت تعداد دیگری از خدمتکاران این کشوردرکشورهای عرب حوزه خلیج فارس تهدید کرد که از اعزام کارگران خود به این کشورها جلوگیری خواهد کرد.
پس از این موضوع موضع گیری مقام های فیلیپینی علیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس افزایش یافت تا جائیکه دوترته دستور رسیدگی به این موضوع را صادر کرد.
اکنون این موضوع در مانیل نه تنها به عنوان یک موضوع سیاسی بلکه با رویکرد اجتماعی نیز توسط گروهها و شخصیت های مختلف این کشور مورد پیگیری قرار گرفته است.
فیلیپین هفته گذشته اعلام کرد که با گذراندن قانونی در نهادی ذیربط ،رسما مانع از اعزام کارگران خود به کشورهای خلیج فارس شده است.این ممنوعیت حتی شامل کارگرانی که پیش از این قانون، مجوزهای لازم را برای سفر به کویت داشتند نیز شده اند.
فیل استار همچنین به نقل از 'سارا آریولا' معاون وزیر امور خارجۀ فیلیپین در امور کارگران مهاجر خبر داد: دولت از روز دوشنبه هفته جاری هزینه های اقامت (بیش از حد و پس از مهلت قانونی در روادید) مهاجران را و همچنین سایر هزینه های قانونی را برای بازگشتن کارگران فیلیپینی از کویت تقبل کرده است تا آنها بتوانند به کشور خود بازگردند.
دوترته اعلام کرد که به شدت از گزارش سوء رفتار با کارگران این کشور ناراحت شده و از این موضوع رنج می برد و خشمگین است.
وی کارفرمایان کارگران فیلیپنی را در کشورهای حوزه خلیج فارس را هدف حملات لفظی خود قرار داد و با نشان دادن تصاویری از کارگران مجروح فیلیپینی به رسانه های ایرن کشور گفت این کارفرمایان کارگران فیلیپنی را مجبور به 21 ساعت کار در شبانه روز و با توهین و تحقیرهای جسمی و روحی کرده اند.
طبق گزارش رسانه های فیلیپنی این کارگران در کشورهای عربی تحت پوشش هیچ یک از قوانین کار محلی یا فرامحلی نبوده اند و به همین دلیل تحت شدیدترین شرایط کار کرده و از آنها سوء استفاده شده است.
به گفته مقام های فیلیپینی بیش از 252 هزار نفرکارگر تبعه این کشور در کویت مشغول به کار هستند و این افراد بخشی از دو میلیون نفر نیروی کار فیلیپین در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هستند.
این کارگران با بازگردان درآمدهای خود به اقتصاد خانواده و کشور خود کمک کرده اند.
سازمان دیده بان حقوق بشر و سایر گروه های حقوق بشری، مواردی مانند عدم پرداخت دستمزد، ساعات کار طولانی بدون روزهای استراحت، تجاوز جنسی و تنبیه بدنی را ازجمله موارد سوء استفاده از کارگران فیلیپنی در کشورهای عربی اعلام دانسته اند.
مقامات فیلیپین اکنون می گویند به دو کشور چین و روسیه به عنوان 'بازارهای جایگزین' برای کارگران خارجی خود می نگرند و پس از ایجاد بسترهای قانونی احتمالا آنها را به این دو کشور آسیایی اعزام می کنند. 

کلید واژه: کویت - فیلیپین
کد مطلب: 63157
زمان انتشار: چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 15:05:05
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب