به روز شده: 8 ساعت و 48 دقیقه قبل
کد مطلب: 63165
زمان انتشار: پنجشنبه 26 بهمن 1396 - 16:18:06

آسوشیتدپرس: غزه در آستانه فاجعه انسانی قرار دارد

آسوشیتدپرس: غزه در آستانه فاجعه انسانی قرار دارد
حقوق بشر  > جهان  - آسوشیتدپرس در گزارشی از غزه با عنوان غزه در آستانه فاجعه انسانی به وضعیت وخیم مردم این منطقه پرداخت.

 

به گزارش صدا وسیما، آسوشیتدپرس در گزارشی از غزه با عنوان " غزه در آستانه فاجعه انسانی می نویسد: اسرائیل چهار سال قبل در جریان جنگ 50 روزه ویرانگر با جنبش اسلامی حماس ، خسارات سنگینی را به زیرساخت های غزه وارد آورد. اکنون همزمان با افزایش نگرانی ها درباره احتمال وقوع فاجعه انسانی ، قطر از دیگر کشورها خواسته است از تلاش ها برای کمک به بازسازی غزه حمایت کنند اما هنوز مشخص نیست که سایر کشورهای جامعه بین الملل تا چه حد برای این اقدام تمایل دارند.
کشورهای کمک کننده می گویند به رغم این که موفقیت هایی در ارتباط با بازسازی غزه از زمان جنگ 2014 حاصل شده است اما روند بررسی های امنیتی و دیوان سالاری اسرائیل هنوز هم بسیار کند است و محاصره کنونی اسرائیل در غزه همچنان مانع تحقق هدف توسعه اقتصادی ویران شده این منطقه می شود.
اسرائیل و حماس سه جنگ با هم داشتند که به طور اخص جنگ آخری آنها در سال 2014 ویرانگرتر بوده است. بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد ، حدود 20 هزار خانه در این درگیری ها ویران و به بیش از 150 هزار خانه نیز خساراتی وارد شد. خسارات جدی نیز به بیمارستان ها ، مدارس و زیرساخت های غزه وارد آمد.
به دنبال این جنگ ، کشورهای کمک کننده بین المللی در قاهره گرد هم آمدند و طرح سه میلیارد و 500 میلیون دلاری را برای بازسازی غزه مطرح کردند اما به گفته بانک جهانی ، تنها 53 درصد از پول وعده داده شده تاکنون تحویل داده شده و وضعیت اقتصاد غزه بسیار آشفته و خراب است. نرخ بیکاری آن بیش از 40 درصد است و مردم غزه تنها چند ساعت از روز از برق برخوردار هستند.
نشانه های این آشفتگی به خوبی در سراسر خیابان های غزه مشهود است. مردان جوان به صورت گروهی در پیاده رو ها بیکار نشسته اند و مغازه داران نیز با سرگرم کردن خود با گوشی های تلفن همراهشان در داخل مغازه های خالی شان در حال وقت کشی هستند و بوی ناخوشایند فاضلاب اغلب در همه جا به مشام می رسد.
نگرانی ها از احتمال وقوع فاجعه انسانی که می تواند به شکل خشونت نیز نمایان شود ، اکنون موجب شده است تا اسرائیل هشدارهای مقامات بین المللی را از وضعیت منطقه غزه منعکس کند.
نیکلای ملادنوف فرستاده سازمان ملل متحد به خاور میانه می گوید :« ما با اوضاعی فراتر از بحران انسانی و در آستانه فروپاشی کامل اقتصاد و خدمات اجتماعی با پیامدهای سیاسی، بشردوستانه و امنیتی مواجه هستیم.»
محمد العمادی رئیس کمیته قطری بازسازی غزه نیز در مصاحبه ای حمایت کشورهای دیگر از این تلاش ها را نیز خواستار شد.
وی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت باید کمک های مالی هر چه سریع تر ارائه شود.

 

کلید واژه: غزه
کد مطلب: 63165
زمان انتشار: پنجشنبه 26 بهمن 1396 - 16:18:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب